Toe Fat


Země původu: UK

Obsazení:
Cliff Bennett (voc, piano) A, B
John Konas (bs, voc) A
Ken Hensley (gt, organ, piano, voc) A
Lee Kerslake (drums, voc) A
John Glascock (bs, voc) B
Alan Kendall (gt, banjo, ukulele) B
Brian Glascock (drums, voc) B
Mox (flute, harmonica) A, B

DISKOGRAFIE
1. Toe Fat (LP Parlophone 7097, 1970; CD BGO 278 ,1995) A
(That's My Love For You / Bad Side Of The Moon / Nobody / The Wherefores And The Whys / But I'm Wrong /Just Like Me / Just Like All The Rest / I Can't Believe / Working Nights / You Triesd To Take It All)
2. Toe Fat Two (LP Regal Zonophone SLRZ1015, 1971; CD BGO 278,1995) B
(Stick Heat / Indian Summer / Idol / There'll Be Changes / A New Way / Since You've Been Gone / Three Time Loser / Midnight Sun)
Poznámka: CD redice BGO 278 je dvojCD osahující obě alba.

Komentář:
Britská rocková kapela založená koncem roku 1969 bývalými členy Gods Hensleyem a Kerslakem z popudu zpěváka Cliffa Bennetta (ex Cliff Bennet's Rebel Rousers) a producenta firmy EMI Jonathana Peela. Tato na svojí dobu superskupina podepsala jako první smlouvu s americkou značkou Rare Earth, která spadala pod "černou" značku Motown orientovanou na tzv. white-rock.
Spolu s Peelem jako producentem natočili Toe Fat první LP ve studiích Abbey Road. Při natáčení totoho i druhého alba jim pomáhal studiový hudebník Moxy, který svou hrou na flétnu připomínal stylově Iana Andersona z Jethro Tull a byl též skvělý bluesový harmonikář.
Album vyšlo nejprve v USA na značce Rare Earth v březnu 1970 a teprve o měsíc později v Anglii. Obsahuje 10 skladeb - až na tři všechny z pera Cliffa Bennetta. Bad Side Of The Moon je cover verze písně Eltona Johna. Hudba je postavena na klávesách, boosterové kytaře a výrazném Bennetově vokálu. Stylově kříží soul, blues, hard rock, ale celkově jde o velmi nevyrovnaný materiál, ničím nepřekvapující.
Následovalo turné po USA jako předkapela Derek And The Dominos. Došlo také ke změnách na postech bubeníka a varhaníka. Keerslake i Hensley odešli do Uriah Heep. Nahradili je kytarista Alan Kendall (ex Glass Menagerie) a Brian Glascock - původní bubeník Gods před Kerslakem.
Na obalu debutu Toe Fat došlo také k záměně jmen z doby Gods. John Konas byl prý ve skutečnosti John Glascock. Osmipísňové album Toe Fat Two bylo již výhradním dílem Bennetta a Kendalla a přineslo vysoce energický heavy rock s vlivy jak varhanního rocku tak i rhythm and blues (There'll Be Changes) s výbornou Moxovou harmonikou. I přes dobré recenze a kladně přijaté koncerty se hudebníci v roce 1971 rozešli.
John Glascock hrál krátce se Stanem Webbem v jeho Chicken Shack, později byl pár let členem Carmen a nakonec až do své smrti (podlehl komplikacím po srdeční operaci) byl významnou oporou Jethro Tull.
Brian Glascock a Alan Kendall se stali na dlouhou dobu členy doprovodné skupiny Bee Gees. Později byl Brian Glascock spolu s Marthou Davisovou zakladatelem americké novovlnné kapely Motels se kterou natočil alba Motels (Capitol 11996, 1979) a Careful (Capitol EST12070, 1980).
Ken Hensley po svém odchodu z Uriah Heep žil v USA. V 90. letech vydal zajímavé album From Time To Time (CD Red Steel, RMC0195, 1994).
Cliff Bennet odmítl v roce 1972 nabídku nahradit Davida Clayton-Thomase na postu zpěváka v kapele Blood Sweat And Tears. Poté vedl skupinu Rebellion, která měla jepičí život a vydala jediné eponymické LP; posléze nahradil Micka Greena (gt,voc) v souboru Shanghai, s nímž realizoval album Fallen Heroes (LP Thunderbird THR 2000, 1976). Těsně po změnách v obsazení Toe Fat v roce 1971 se Bennet obklopil hudebníky Skotské skupiny Spiggy Topes a natočil singl Brand New Band / Can't Live Without You na značce Chapter One (CH175,1972), který je dnes sběratelskou lahůdkou. V 80. letech rezignoval na hudební scénu a realizoval se jako úspěšný podnikatel v nákladní dopravě.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU