Logo

Too Much Shareware


(Softwarové noviny 7/1994)Kompaktní disky přinesly nový způsob šíření dat. Principiálně nová je ovšem především kvantita; kvalita, která tak těší výrobce softwaru, je svéráznou ukázkou toho, že marxistická poučka o přechodu kvantity v kvalitu přece jen občas platí. Skutečnost, že CD-ROM je v praxi nekopírovatelný, vyplývá pouze a výhradně z toho, že se jej kopírovat prostě nevyplatí, protože jakékoli jiné médium pro takové množství dat zatím obvykle vyjde dráž, než samotný kompakt.

CD-ROMy jsou navíc výrobně nesmírně levné, pokud jich vylisujete dostatečný počet. Díky tomu nastal naprostý dumping megabajtů – cosi, co ještě před pár lety bylo naprosto nepředstavitelné. Kromě samotných výrobců, jimž tvorba záměrně zbytnělých programů pro CD přináší očistnou úlevu od těžkých snů o počítačových pirátech v malém (tím více jich nepochybně bude ve velkém), odlehčí masové rozšíření této technologie nepochybně také provozovatelům nehackerských bíbíesek, které zbaví nejzarputilejších vysavačů. K čemu totiž tahat programy přes modem za stále vyšší a vyšší telefonní poplatky, když si za pár babek můžete koupit tolik softwaru, že si ho do smrti nestačíte ani prohlédnout.

Distribuce sharewaru na CD-ROMech se sama nabízí – neexistuje efektivnější způsob, jak dostat své výrobky k potenciálním zákazníkům. A tak i k nám už pomalu pronikají kompakty plné volně kopírovatelných dat, jejichž „těžba“ se stává novou počítačovou hrou Na výzkumníky.

Pro ty, kdo se s tak masovým výskytem sharewaru dosud nesetkali, je třeba předeslat, že zhruba jeden sharewarový program z deseti je alespoň hraničně použitelný, a tak jeden ze sta opravdu dobrý. Zato ty, které jsou dobré, bývají mnohdy tak dobré, že se jim, nevyrovná ani nejdražší software šířený klasickou cestou.

Největšími balíky, dostupnými v současné době u nás, je Shareware Extravaganza a Shareware Overload Trio. Při nákupu je vhodné trochu zapátrat po levnějších distributorech či případně využít výstavních slev; mnozí prodavači totiž vycházejí z toho, že CD-ROM je u nás stále vzácný pták, a jako takový si zaslouží být důkladně prosolen – ani dvojnásobný rozdíl v ceně pak není výjimkou.

Čtyři CD pod názvem Shareware Extravaganza představují solidnější hromádku, jejíž jedinou nevýhodou je, že už stačila poněkud zasmrádnout. Celkem je na nich 25.547 souborů zabírajících 2,080 GB. Jedná se přitom vesměs o archívy obsahující větší či menší počet komprimovaných souborů, takže skutečný rozsah rozbalených dat lze odhadnout na 3-4 GB v minimálně 100.000 souborech. Nejnovější adresáře jsou datovány 1. 2. 1993, lze v nich však nalézt i software pocházející z let 1987 – 1988. Dva roky znamenají v počítačích opravdu hodně; šest let pak minulé století. Na druhé straně ani některé starší programy pro DOS neztratily tak docela na půvabu, takže nakonec hře Na výzkumníky neodoláte a pustíte se do toho. Základní instalační program se soupisem dat v jednotlivých kategoriích má jedinou podstatnější nevýhodu, a sice že orientační popisky jsou pouze jednořádkové, jinak umožňuje komprimované soubory rozbalit, prohlédnout i spustit.

Naproti tomu Shareware Overload Trio je už od podstaty podfuk – místo tří cédéček by totiž bohatě stačila dvě – balík obsahuje jen 1,035 GB v 9919 souborech. Ty jsou zato novějšího data – adresáře pocházejí z 18. 11. 1993 a poslední soubory v nich ze září loňského roku. Mezi poměrně užitečnými drobnostmi lze nalézt také neuvěřitelný balast, včetně zcela banálních konferencí stažených z bíbíesek, textových souborů s návody jak zhubnout či jak uvěřit v pravého boha apod. Markantní je orientace celé kolekce na bbs, takže příznivci modemů by s nákupem Tria neměli váhat. V roztřídění dat jsou ale četné chyby a poslední kompakt obsahuje dokonce čtyři adresáře zcela nesetříděných souborů. Prohlížeč databáze má sice třířádkové popisky, ale jinak neumožňuje nic jiného, než zkopírovat obsah archívu do zvoleného adresáře.

Celkem vzato však oba balíky poskytnou zvídavému uživateli spoustu zábavy na mnoho hodin. Pokud jde o vlastní obsah, tvoří jej prakticky veškeré kategorie softwaru. Uživatelé Windows potěší spíše Trio, neboť na Extravaganze je ještě příliš mnoho programů psaných pro Windows 3.0 a nižší. Od věci by rozhodně nebyla pravidelná půlroční aktualizace nejnovějšího sharewaru na jednom cédečku tak do 600 Kč, ale snad se i toho dočkáme.SHAREWARE EXTRAVAGANZA (4CD)
Výrobce: The Ultimate Shareware Co., Kanada
Cena: cca 1600 – 2700 Kč

SHAREWARE OVERLOAD TRIO (3CD)
Výrobce: Chestnut – CDRP, Inc., USA
Cena: cca 1200 – 2400 Kč
Prostředí a požadavky: MS-DOS, Windows; CD-ROM


Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU