Logo


Ještě pár slov k „Slovu“







Komentář: V době vzniku tohoto článečku už jsme se s IDG měli navzájem hodně neradi, takže tato nepříliš skrývaná reklama nakonec vyšla až později v SWN v souvislosti s WordPerfectem. Zcela bezvýznamný text, který dnes nemá nejmenší smysl číst, zařazený zde jen pro úplnost.



Dopsáno 25. 3. 1992





V recenzi Word, Word, Word neboli Slovo, jen slovo (PC WORLD 9/91) jsem si povzdechl nad absencí českých laserových fontů pro textový editor MS Word. Čirou náhodou se mi podařilo narazit ma firmu, která je nabízí. Jmenuje se Mon Amí a sídlí na Praze 6, Nad Šárkou 130 (tf. 311 5117).

Mohlo by se zdát, že jde o skrytou reklamu. Účelem těchto je řádek je však spíše pomoci těm, kteří si pořídili MS Word a teď nevědí, co s ním. Zkušenosti ostatně opravňují Mon Amí k značnému skepticismu, protože zájem o fonty pro Word byl zcela minimální. Firma se dnes ostatně již zabývá jinými záležitostmi, takže mohu s klidným svědomím prohlásit, že motivace tohoto příspěvku jsou zcela nekomerční; jde pouze o doplnění informací, které mi v době psaní původní recenze nebyly známy.

Instalační sada obsahuje dva ovladače – HPCS pro normální tisk a HCSLNS pro tzv. landscape tisk (po šířce stránky) – a asi šest MB vlastních fontů, které lze pomocí programu tf.exe otočit o devadesát stupňů do formy landscape. Kompletní instalace pro tiskárny, které neumějí rotovat písmo elektronicky (např HP LaserJet II) by tedy zabrala zhruba 12 MB. K dispozici jsou obligátní Courier (8 – 14 bodů), Helvetica (6 až 60 bodů) a Times roman (dtto). Navíc lze dokoupit knižní Baskerville a secesizující Korinnu (rovněž 6 – 60 bodů) a pro méně časté aplikace také ozdobné Park avenue či Futura black nebo titulkové Pražské kamenné (vše v rozměrech 18 – 30 bodů).

Fonty jsem zkoušel na tiskárnách HP LaserJet II, IIIP a Mannesmann Tally MT 905. Na všech pracovaly bez závad, a to i při velmi složitě definovaných stránkách. Výhrady lze mít k absenci tučné kurzívy a některých častěji používaných znaků (především českých a lomených uvozovek). Nevýhodou je i poměrně vysoká cena (2500 Kčs za základní sadu Helvetica, Times a Courier; 8000 za kompletní sortiment fontů).

Úhrnem lze konstatovat, že s pomocí fontů Mon Amí lze používat editoru MS Word 5.0 a 5.5 k profesionální DTP práci s nižšími nároky na dokonalost tisku (tzn. bez osvitové jednotky). Produkt bezchybně funguje na tiskárnách s dobrou emulací HP LaserJet. Zkušenosti firmy Mon Amí pak potvrzují konstatování předešlého článku, že rozšíření MS Wordu a zájem o něj jsou u nás, ke škodě uživatelů, minimální. Microsoft, zamilovaný teď do svých Oken, nehodlá na této situaci podle všeho v dohledné době nic měnit.




Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU