Renaldo & The Loaf


Země původu: UK

DISKOGRAFIE:
1. Play Struvé & Sneff /original/ (cass. Rotcod 1979 /lim ed. 250/; lim. CDr EMG 1999)
2. Songs For Swinging Larvae (LP Ralph 1981; CD T.E.C. Tones 1991 + 3 bonusy)
3. Arabic Yodelling (LP Ralph 1983; CD T.E.C. Tones 1993)
4. Title in Limbo /+ The Residents/ (LP Ralph 1983; CD Ralph America 1998)
5. Play Struvé & Sneff /LP version/ (LP Ralph 1985; CD T.E.C. Tones 1994)
6. The Elbow Is Taboo (LP Ralph 1987; CD T.E.C. Tones 1993)
7. Play Struvé & Sneff /original 79 + Bali Hai, 80/12 (2 CD Klangalerie gg179, 2013)

Komentář:
Patrně nejméně populární akvizice Ralph Records z časů, kdy se ještě Residents věnovali objevování a producentství nových talentů. Na jednu stranu není divu, protože šlo o zdaleka největší ptákovinu ze všech, na druhou stranu je to svým způsobem překvapující, protože tvorba Renaldo & The Loaf je de facto "residentštější", než cokoliv, co Residents nahráli po The Big Bubble.
Brian Poole (Renaldo) a Dave Janssen (Ted the Loaf) začínali původně jako lokální folkové duo v domovském Portsmouthu. Kazetu 1 si vydali samizdatem v nákladu 250 kusů; pozdější stejnojmenné album u Ralph Records (5) obsahuje remix s pěti novými skladbami - Of Bad Teeth, My Favourite Things, Metro Stomp, Scottish Shuffle; Flourescent Showboat To Tangier (na CD vyšlo v roce 1994) a bez dvou starých - Untitled + Letters From Lee. Původní verze vyšla na CDr v roce 1999 u Esoteric Music Group (dříve T.E.C. Tones) v nepatrném nákladu; plnohodnotného CD se dočkala až v roce 2013 v Robotkově Klanggalerii spolu s novým CD Bali Hai 2012-1980 (dříve z časti publikovaným jen na promokazetách, kterých kapela poslala pár kusů do Ralph Records).
LP 4 nahrané s Residents bylo na CD vydáno v limitovaném nákladu 1000 číslovaných exemplářů, distribuovaných výhradně prostřednictvím zásilkové služby. Kromě toho se Renaldo & The Loaf objevili ještě v roce 1981 na kompilaci Ralphu Frank Johnson's Favorites (což byl výběr oblíbených šlágrů počítače Ralph Records zvaného Frank Johnson) - skladbička Melvyn's Repose z tohoto LP (na CD nikdy nevydaného) vyšla jako bonus za CD verzí 2. Naproti tomu dvouminutový kousek Haul On The Bowline ze sampleru Potatoes - a collection of folk songs (CD Elemental/Ralph 1989) se zatím nikde jinde neobjevil, podobně jako tři skladby (She Wears Black; Gone To Gondwana; Then At Iona Lanthem) z kompilace Olleh Olleh Rotcod (LP Rotcod 1985).
Všechna alba Renaldo & The Loaf jsou znamenitá a nekompromisní. Obsahují rafinovaně infantilní rytmické písničky silně poplatné kompozičním postupům starých Residents, ale nepostrádající svérázný šarm britského humoru . Zvukové experimenty starších nahrávek dovádějí do konce to, co Residents letmo načrtli v Goosebump (B strana maxisinglu Diskomo zhudebňujcí známé "nursery rhymes" za doprovodu dětských hudebních nástrojů). Nejvyzrálejší album 6 se už téměř blíží k hranici poslouchatelnosti i pro tuctové konzumenty; hlavní vypalovačka Hambu Hodo vyšla dokonce i na singlu. Oba pánové ovšem zároveň zjevně věděli, kdy skončit, takže nestačili své dílo naředit zbytečnou nadprodukcí.

/LA 2013/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU