Dlouhá kráva

Dlouhá kráva byla posledním realizovaným projektem Mišmaš studia. Původně mělo jít o audiokazetu, obsahující z každé strany jednu 45 minut dlouhou, po všech stránkách minimalistickou kompozici - instrumentace měla být tvořena výhradně industriální rytmikou, text repeticí říkaček: "Dlouhá krávo / dej nám hlavu" na straně A a "Bimtarata, bumtarata / sedla mi milá na varlata" na straně B.

Výslednou realizaci nakonec určilo, že mi přítel Jaroslav Volek nečekaně půjčil na weekend (1.-3. 8. 1987) od kohosi dalšího vypůjčený Roland JX-8P, takže jsem ho použil místo obvyklých plechových krabic od filmů a nalezených objektů, které nám konstantně (pominu-li podobně příležitostnou nahrávku Školníkova bytu) sloužily místo bicích a perkusí. Byl to první (a ostatně i poslední) profesionální syntezátor, který se mi někdo odvážil svěřit, a ježto jsem v životě na nic klávesového prakticky nehrál, neměl jsem zábrany použít ten nástroj primárně jako rytmický.

Vlastní Dlouhou krávu jsem nakonec nahrál dvakrát - nejprve vznikla kratší verze dochovaná pouze na pásku a koncipovaná od začátku jako zkouška; pak delší, definitivní verze, která ovšem i tak zůstala výrazně kratší, než jsem zamýšlel. Ukázalo se totiž, že má původní idea, že minimalismus hrát musí být daleko zábavnější než ho poslouchat, byla mylná. Hrát to taky byla opravdu neobyčejná otrava. Když jsem po domnělé půlhodině kouknul na hodinky a shledal, že performuji teprve deset minut, tak jsem projekt pětačtyřicetiminutové Krávy definitivně vzdal a nakonec to nevydržel déle, než výsledných necelých 18 minut.

Hraní si s průvodními kratšími kompozicemi mi přišlo jako mnohem zábavnější a zajímavější způsob, jak využít půjčeného Rolanda. Výsledný tvar mi po letech místy připomíná Residents daleko víc, než jsem si tehdy myslel a než se mi dnes zamlouvá. Ježto jsem nic podobného rozhodně neměl v úmyslu, vypovídá to asi především o tom, že technologií "hraju si tak dlouho, až mě nějaký náhodně vygenerovaný motiv zaujme, a ten pak rozvedu" se k moc odlišnému výsledku dojít nedá. Naopak prakticky neovlivněno to zůstalo produkcí "Geniale Diletanten", kterou jsem přitom v té době poslouchal daleko víc než Residents.

Nahrávka je pořízena stejně jako Školníkův byt na osvědčené Tesle B73 - jediném pro našince tehdy finančně dostupném playbackovém zařízení. Kromě zpěvu sejmutého současně s nějakými perkusemi ve vlastní Dlouhé krávě jsou všechny zvuky ve všech nahrávkách generované výhradně Rolandem. Na první straně kazety jsou vždy použity 2-4 playbacky; druhá strana byla nahrána "z drátu" bez playbacků přímo na kazetu s Dolby C, takže po čistě zvukové stránce představuje bezpochyby zdaleka nejkvalitnější produkt celého Mišmaš studia. Jinak ovšem šlo o prosté improvizace na témata z první strany, vzniklé toliko proto, že jsem druhou stranu chtěl něčím zaplácnout, a na nic lepšího už nezbýval čas. Původně podtitul zněl: "ambientní verze Dlouhé krávy".

Vydání na CD bylo připraveno z původních pásků, počítačově trochu vylepšených; pouze hlavní část druhého disku v De luxe vydání: "Věčný sen dlouhé krávy" (původní strana B) je převzata z "master" kazety prakticky zcela bez úprav zvuku a šumu.
Běžná CD edice obsahuje kompletní nahrávku Dlouhé krávy; De luxe vydání k ní doplňuje kromě výše zmíněné improvizace už jen varianty titulní kompozice. Má tudíž význam především fetišistický, čemuž je podřízena i finální luxusní ultralimitovaná ediční forma.

Název MMO byl na kazetě uveden jako "Maximálně minimalistický orchestr", nicméně prapůvodní obsah zkratky byl, tuším: "Mišmašistický minimalizovaný orchestr". Každopádně aby to alespoň v nabídce vypadalo přehledněji, je MMO jako všechny reedice našich nahrávek zastřešen souhrnnou firmou Clysma 20 litrů, ačkoli s tímto seskupením neměl vlastně nic společného.

Na rozdíl od Školníkova bytu i některých starších nahrávek se Dlouhá kráva dostala do ruky málokomu - myslím, že jsem tehdy nerozdal víc než jednu či dvě kopie. Krátký vzorek (úvodní Slávu D.K.) jsem zařadil na audiokazetu Prokletý Mráz, jinak půjde vlastně i pro většinu mých nejbližších přátel o první setkání s Krávou.Kompletní libreto:

Dlouhá krávo,
dej nám hlavu!MP3 KE STAŽENÍ:

Kompletní Dlouhá kráva [45:53]
http://clysma.20litru.nasr.at/krava.mp3 (22 MB)
Celé CD v jediném souboru s tranzistorákovou bitrate (64 kbps), ale slyšet to je.

DLOUHÁ KRÁVA DE LUXE - ukázky:
Hlava dlouhé krávy (KRÁTKÁ KRÁVA - stereo verze) [11:32]
http://clysma.20litru.nasr.at/krakrava.mp3 (17 MB)
Pro konečnou podobu nahrávky jsem tehdy nakonec po delším váhání vybral monofonní verzi Hlavy dlouhé krávy a je tudíž ponechána i na standardním CD. Sterofonní využívá téhož pseudo echo-efektu, jako ostatní nahrávky z Dlouhé krávy, generovaného tím, že na B73 se stopa, ze které bylo playbackováno, o něco zpožďovala za výslednou. Toto MP3 obsahuje první track z druhého CD De luxe verze (jediná kompletní De luxe nahrávka ponechaná k volnému stažení). 192 kbps
Věčný sen dlouhé krávy (fragment) [2:50]
http://clysma.20litru.nasr.at/vecsen.mp3 (3 MB)
Druhý a definitivně poslední "free" kousek De luxe vydání - tříminutový úryvek ze 47 minutové improvizace. 128 kbps.

Objednejte si ve formátu FLAC!Diskografické údajeCLYSMA 20 LITRŮ / MMO - DLOUHÁ KRÁVA
LA02CD. Jediné CD vydání červen 2006. 22 číslovaných exemplářů, zkušební zničeny. Průhledný jewelcase; booklet = dvojlist jednostranně potištěný barevným ink-jetem, podpis a číslo; jednostranně potištěný inlay; barevně potištěné CD-R číslované za tisku. Po rozebrání nákladu už nebude dopalováno a zůstává v nabídce jen jako FLAC. VYPRODÁNO.
Ve formátu FLAC 20 Kč.
Tracklist (total 45:51) 1. Sláva dlouhé krávy 2:01 / 2. Vyřezání dlouhé krávy 3:45 / 3. Pochod dlouhé krávy 3:42 / 4. Spánek dlouhé krávy 2:23 / 5. Lovení dlouhé krávy 4:06 / 6. Hlava dlouhé krávy (DLOUHÁ KRÁVA) 17:14 / 7. Requiem dlouhé krávy 3:47 / 8. Pohřeb dlouhé krávy 9:14CLYSMA / MMO - DLOUHÁ KRÁVA DE LUXE (2CD)
LA02CDDL. Jediné vydání červen 2006. 11 číslovaných exemplářů, zkušební zničen. Průhledný jewelcase; booklet = dvojlist jednostranně potištěný laserjetem, přední strana ručně kolorovaná a podepsaná, na zadní straně stříbrné plastické logo vydavatelství; jednostranně potištěný inlay; dvě barevně potištěná CD-R číslovaná za tisku. Ve formátu FLAC nebylo a nebude vydáno. VYPRODÁNO.
Tracklist CD 1 (total 63:23) 1. Sláva dlouhé krávy 2:01 / 2. Vyřezání dlouhé krávy 3:45 / 3. Pochod dlouhé krávy 3:42 / 4. Spánek dlouhé krávy 2:23 / 5. Lovení dlouhé krávy 4:06 / 6. Hlava dlouhé krávy (DLOUHÁ KRÁVA mono verze) 17:14 / 7. Requiem dlouhé krávy 3:47 / 8. Pohřeb dlouhé krávy 9:14 + De luxe bonus: 9. Hlava dlouhé krávy (DLOUHÁ KRÁVA - stereo verze) 17:12
De luxe bonus CD 2 - Krátká kráva (total 70:12) 1. Hlava dlouhé krávy (KRÁTKÁ KRÁVA - stereo verze) 11:43 / 2. Věčný sen dlouhé krávy (index 1-15) 46:58 / 3. Hlava dlouhé krávy (KRÁTKÁ KRÁVA - mono verze) 11:32Úvodní strana ŠKOLNÍKOVA BYTU

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU