Mělčení      Třetí díl Holdstockova mytágovského cyklu s názvem Hloubení znamená podstatný odklon od původní popisnosti plné melancholické poetiky k podstatně konvenčněji vystavěnému ději. Ta tam je existenciální brutalita Lesu mytág i nemilosrdně nekonečné přehrabování se v těch nejzasutějších archetypech a dětských obsesích Lavondyss – z literárního a psychologického hlediska patrně nejlepšího pokračování; jím nasazenou laťku už autor patrně nikdy nepřekoná.
      Hloubení dokonce ani nepřináší do mytologie Ryhopu mnoho nového. Vědecká základna vprostřed lesa je sice poklonou Wellsovské tradici britské fantaskní literatury (včetně poněkud pimprlového způsobu zde provozované „vědy“), ale jinak působí skoro urážlivě – mytága z předchozích dvou dílů by Starou dutou skálu i s jejími obyvateli okažitě rozcupovala na kusy.
      Jinak je ovšem kniha čtivá – jako by se Holdstockovi zachtělo předvést pro změnu své vypravěčské schopnosti místo dřívějšího expresivního pitvání rozkladu, hniloby a umírání. Pro ty čtenáře, kterým se nelíbil ani Les mytág ani Lavondyss, může právě Hloubení představovat první schůdnou cestu do Ryhopského lesa. Nevýhodou pro „novice“ může být snad jedině větší návaznost úvodu románu na předchozí svazek.
      Živý a pestrý děj plný peripetií spěje – ó hrůzo! – nezadržitelně k happy endu, v prvních dvou dílech rovněž nemyslitelnému. Pojmenováním mnoha hrůz navíc zmizelo tajemství a mytága celkově jaksi poněkud zdisneylandovatěla. Vyvolávání duchů z čtenářova nevědomí prostřednictvím obligátní vize zbořeného chrámu je sice působivé, ale rovněž trochu laciné. Těžko říci, čeho se dočkáme ve slibovaném Merlinově lese, ale lze se obávat nejhoršího. Přídomek „fantasy“ inzerovaný na hřbetu (a třetím dílem teď konečně realizovaný) by v dalších pokračováních mohl nabýt obsahu skoro conanovského.
      Obvyklá pochvala patří nakladatelství Polaris za celkové provedení (snad kromě nepříliš pohledného ekologického papíru, na němž je kniha vytištěna).
      Úhrnem vzato: čte se to dobře – až moc dobře.
(Robert Holdstock: Hloubení. Přeložil Petr Kotrle. Obálka Zdeňka Boušková. Frenštát p. R., POLARIS 1995. 256 s. 93 Kč)
hodnocení: ****
Úvodní strana SCI-FI KNIHOVNIČKY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU