velká říjnová rekonstrukce KAL 2017
aneb vraťte mi čertíčka!

Když jsme k 20. výročí tohoto webu připravovali něco jubilejního, dospěli jsme nakonec k jednoznačnému závěru, že jedinou rozumnou oslavou bude úplné zrušení celé knihkupecké sekce malých nakladatelů, tedy veškerého původního obsahu, s nímž jsme kdysi začínali. Udržoval se dílem z piety a dílem z nedostatku času s tím něco důkladně udělat. Pro představu - s úplnou inventurou skladů to teď zabralo skoro pět měsíců.

Základní snahou bylo celý obchod co nejvíce zpřehlednit - samozřejmě v rámci možností daných použitou primitivní HTML technologií, z níž se za tu dobu už stal náš image, který těmto stránkám hodláme ponechat až do konce. Pokud jednou uděláme standardní e-shop, bude na nové adrese, a z tohohle se stane vitrínka pro uvádění jen těch nejexkluzivnějších novinek pro naše věrné štamgasty.

Abych odlišili tuto novou podobu od předchozích, užíváme pro ni důsledně zkratku KAL, která se předtím objevovala jen občas, hlavně v názvech souborů. Dlouhatánská firma, která vznikla z původního pitomého "Elektronického knihkupectví", nám sice vždy přišla ještě pitomější, ale opět nebyl čas to řešit. Mezitím svět dozrál do stavu, kdy je doba pro knihy opravdu velmi kalná, takže zkratka se přímo nabízela. V každém případě je rozhodně lepší než "Knihkupectví a antikvariát Lege Artis na Webu", což je hovorově nepoužitelné, zatímco "koupil jsem to v kalu" se dá říct zcela dobře.

Zkratku KAL nicméně v průvodních textech sami většinou neskloňujeme, kromě nových privátních edic DATA KALU a KNIHY KALU, které budou distribuovány pouze prostřednictvím KAL, nebo vůbec ve spojení "něco KALU" (třeba MAPA KALU) - a pak se to celé píšeme verzálkami, prože správné "KALu" vypadá ohyzdně.

Po rozličných experimentech s 3D záhlavím i obrázkovým logem jsme kajícně seznali, že čím méně redundantních grafických informací, tím je to srozumitelnější, a ponechali spartánsky strohý semafor, jehož smyslem je snadná orientace u podstránek, jako je třeba tahle - podle hnědého titulku je hned jasné, že se nacházíte v nějaké sekci hnědé rubriky "o nás".

První emocionální reakcí většiny betatesterů, kteří znali naše staré stránky, bylo: kde je čertíček?
Jeho figurka pod padajícími knihami byla od začátku součástí našeho knihkupectvíčka malých nakladatelů, takže s jeho likvidací jsme si řekli - k čertu s čertíčkem! Co s ním mezi e-publikacemi, cédéčky a plakáty...

Pro nostalgiky aspoň níže přinášíme v sestupném pořadí všechny verze záhlaví až po původní scan exlibris, z kterého jsme to v květnu 1997 narychlo spíchli.


říjen 2017
Úvodní menu KAL

Hlavní menu LAW