Yahowha
Země původu: USA
Obsazení:
Father Yod (voc)
Djin (gt)
Zorroaster (gt)
Sunflower (bs)
Pythias (bs)
Octavius (drums)
Rhytm (keyb)
Vibration (keyb)
Cinderella (voc)
Mother Ahom (voc)
Aquariana (voc)
Anastasia (voc)
Osirus (voc)
Sky Sunlight Saxon (voc)
DISKOGRAFIE
Yahowha Collection - God And Hair (13CD Captain Trip CTCD 130-142, 1998):
1. FATHER YOD AND THE SPIRIT OF '76 - Kohoutek (LP Higher Key 3301, 1973; CTCD 130) 25:47
(side A / side B)
2. FATHER YOD AND THE SPIRIT OF '76 - Contraction (LP Higher Key 3302, 1974; CTCD 131) 25:10
(side A / side B)
3. FATHER YOD AND THE SPIRIT OF '76 - Expansion (LP Higher Key 3303, 1974 CTCD 132) 34:32
(side A / side B)
4. FATHER YOD AND THE SPIRIT OF '76 - All Or Nothing At All (LP Higher Key 3305, 1974; CTCD 133) 40:42
(I Can Read Your Mind / Home / Take A Ride / Every Morning / Renaissance / Party Song / Hurry Home / Different Dreams + CD bonusy: Lady / Do Me = SP Higher Key 4501; Woman / The Great Woe = SP Higher Key 4501)
5. YA HO WA 13 (LP Higher Key 3305, 1974; CTCD 134) 46:14
(Because / Angel Boy / Magical Lady / Little Doggie / Kind Of Depresing / Warden / Mailman / Come, Come / Pain + CD bonusy: Angel Boy / It's A Knack = SP Higher Key 4501)
6. YA HO WA 13 - Savage Sons of Yahowa (LP Higher Key 3306, 1974; CTCD 135) 41:13
(Edge Of A Dream / Fire In The Sky / Just Sitting Here / A Thousand Sighs / Red River Valley / Man The Messiah / Making A Dollar / I Thought I Am / Oh Ya Ho Wa)
7. YA HO WA 13 - Penetration: An Aquarian Symphony (LP Higher Key 3307, 1974; CTCD 136) 39:39
(Yod He Vau / Ho / Journey Thru An Elemental Kingdom / Ya Ho Wha)
8. YAHOWHA 13 - I'm Gonna Take You Home (LP Higher Key 3309, 1974; CTCD 137) 49:28
(1 / 2 / 3 / 4 / 5)
9. YA HO WA 13 - To The Principles For The Children (LP Higher Key 3310, 1975; CTCD 138) 27:36
(side A / side B)
10. FIRE, WATER, AIR - Golden Sunrise (LP Emerald Light ELR-84510, 1977; CTCD 139) 60:07
(Time Travel / Food For The Hungry / Voyage / Atlantians / Go With The Flow / New Revolution / Wolf Pack / Come To The Ocean / Across The Prairie / Just Moving On / Celebration)
11. YODSHIP (LP privat press: FATHER; CTCD 140) 30:22
(Suite One / Suite Two)
12. Related Singles (Captain Trip CTCD 141) 34:08
(WORLD PEACE BAND: Beautiful Stars / Universal Stars [SP Expression 777-1/2, 1977, orig. aka Sky Sunlight & Thee New Seeds] // SSS DRAGON SLAYERS - Love Is Like A Wheel / Stuck On You [orig. data unk.] // WORLD PEACE BAND: Starry Ride [from EP Expression 777-3/4, 1977, orig. aka Stars New Seeds] // HALE SUNLIGHT WINGS WHITE MAGICK + BEING POOR - 40 Days In The Desert [orig. data unk.] // I Am In Love With Life / Tired Of Bein' Poor [from EP Expression 777-3/4, 1977, orig. aka Stars New Seeds] // UNIVERSAL STARS BAND - Superman 5 [orig. data unk.])
13. Unreleased Materials (Captain Trip CTCD 142) 56:09
(FIRE, WATER, AIR - It's All In The Breath / The Love You Sow / The Power / We Are Atlantians / Go With The Flow / To Deliver You // CHANTS // SKY SUNLIGHT SAXON Speaking To The Earth Aquarian Family)
Komentář:
Též Ya Ho Wa 13, Yahowa 13 či Yahowha 13. Jeden z nejnekompromisnějších undergroundů, jaké si lze vůbec představit. Jde o produkt sekty hippies, založené počátkem sedmdesátých let v Kalifornii Otcem Yodem (vlastním jménem Tom Baker) postarším majitelem vegetariánské restaurace v Hollywoodském Laurel Canyonu. Detaily jeho nauky dostupné prameny neuvádějí, ale zjevně šlo o jednu z mnoha variant astrologicko-kosmologického guláše dokořeněného východní mystikou. Podle zlých jazyků šlo Yodovi hlavně o otcovské souložení s členkami kultu, které bylo součástí rituálu, avšak vzhledem k vskutku impozantnímu Bakerovu zjevu lze pochybovat, že by za tímto účelem potřeboval zakládat sektu. Otec Yod na dostupných fotografiích vypadá jako něco mezi Sandokanem a Dědou Mrázem (na obalech LP 2 a 13 je ostatně převlečen za Santa Clause) a jako guru musel být nesporně velmi charismatický. Sám sebe dialekticky prezentoval jako syna Božího a tím i Boha otce samotného (Yod představuje v esoterice otcovský princip). Hudební složka sekty nahrávala své kreace na osmistopý magnetofon a vydávala je na vlastní značce Higher Key v nákladu několika set kusů, často číslovaných a prodávala je po ulicích za dolar. Dnes jsou tyto původní vinyly raritou, za kterou se platí od 500 $ výš. Existuje však prý také řada pozdějších vinylových bootlegů - falzifikátů, takže jde o investici značně nejistou.
První čtyři alba vyšla pod názvem Father Yod And The Spirit Of '76. LP 1-3 obsahují velmi neumělé, patrně improvizované nahrávky bez názvu, které sice nepostrádají určitý naivní půvab a dobovou dokumentární hodnotu, ale objektivně vzato opravdu nejsou valné. Ještě horší je ovšem folkově laděné, písničkové LP 4, natočené už na Havaji, kam se Otec Yod s Rodinou po prodeji restaurace časem definitivně přesunuli. Po této technicky i hráčsky už sice bezmála profesionálně znějíci, ale také nejordinérnější a nejnudnější nahrávce souboru, došlo nejen ke změně názvu, ale především stylu. Už první album pod hlavičkou Ya Ho Wa 13 obsahuje z převážné části onu produkci, pro kterou bývá kapela bombasticky a velmi nadneseně označována za "nejacidičtější na světě". Skutečně důkladně to ovšem rozbalili až na LP 7 a 8, která lze pokládat za jejich nezdařilejší. Vánoční LP 9 vydané na přelomu let 74/75 se překvapivě ukázalo být epitafem Yahowhy. 25. srpna 1975 si Otec Yod poprvé v životě vyzkoušel let na závěsném křídle, ale špatně přistál, zlomil si vaz a o několik hodin později zemřel.
Tím by se vší pravděpodobností historie kapely skončila jednou pro vždy a kromě pár desítek sběratelů kuriosit by o její existenci nikdo neměl ani tušení, nebýt jedné podstatné náhody. Na Havaji totiž na sektu narazil Sky Saxon z legendárních The Seeds, přijal Yoda za svého duchovního otce, doplnil si do jména "Sunlight" a podle vlastního tvrzení anonymně participoval i na některých albech Yahowhy, což ale jiné prameny zpochybňují. Každopádně ale asi hlavně díky Saxonovi se původní LP Yahowhy v pozdějších letech stala předmětem enormního zájmu sběratelů. Za jeho již nepozchybňované participace (byť opěť neuvedené) vyšlo v roce 1977 LP 10 nahrané zbylými členy sekty jako Fire, Water, Air, na pozdějších pirátských edicích ovšem často vydávané pod hlavičkou Ya Ho Wa 13. Album je znamenité a obecně bývá pokládáno za nejlepší produkt yahowovské partičky. Koncem sedmdesátých let se ještě objevilo anonymní a nedatované LP 11, na kterém se kromě Osiruse měl opět údajně podílet i Saxon; výsledek už ale není příliš zajímavý.
Diskografické údaje jsou vůbec velmi vágní. Tam, kde obsazení nebylo uvedeno na původním obalu, je po letech zřejmě už nezjistitelné; pokud uvedeno bylo, šlo vždy pouze o přezdívky členů sekty (na starších albech ještě s jednotným přídomkem "Aquarian"). Problém je i s názvem - jméno Ya Ho Wa je téměř na všech albech Yahowhy vepsáno do rohů trojúhelníku, jehož středem je třináctka, takže není jasné, zda se jednotlivé slabiky měly psát dohromady nebo zvlášť. Zde dáváme přednost transkripci "Yahowha" použité jednak na obalu LP 8, ale hlavně v názvu souborného vydání, kde jejím smyslem patrně mělo být celou tu zmatenou terminologii nějak zastřešit.
I na realizaci tohoto kompletu měl hlavní podíl Saxon. Jde o jediné existující legální vydání na CD - vše ostatní jsou bootlegy. Yahowha Collection obsahuje 13 CD zabalených v monstrózní krabici formátu LP desky; limitovaná edice 3000 boxů je číslovaná paginýrkou v přiložené brožuře a stojí kolem 200 dolarů. Jednotlivě tyto disky údajně nikdy legálně vydány nebudou. Není přitom třeba velké matematiky, abychom si spočetli, že by bývalo docelo stačilo 6 či 7 CD, avšak editoři byli zjevně natolik fascinováni třináctkou v názvu, že naopak do počtu doplnili dvanáctý disk, obsahující Saxonovy singly, které s Yahowhou nijak zvlášť nesouvisejí (zato možná sledovaly ještě jiný cíl - zajistit, aby alespoň skalní Saxonovi fanoušci museli ty dvě stovky za celou krabici určitě vypláznout - jde totiž o rarity jinak nikdy nevydané). Třináctý disk obsahuje hlavně out-taky a alternativní verze nahrávek Fire, Water, Air, k tomu pár rituálních zpěvů a Saxonův pozdrav bratrům ve víře. Ač jde o regulérní edici, jsou nahrávky stočeny z vinylů (původní pásky nejspíš už dávno neexistují) a jelikož Captain Trip nepatří k firmám, který by byly ochotny se příliš patlat s restaurováním zvuku, cédéčka místy pěkně prskají a výsledná technická kvalita rozhodně neodpovídá možnostem digitální éry. Přiložený sešitek je kompletně v japonštině - dost možná, že i za tím stojí Saxon a jeho záliba v udržování hermetického závoje nad mysteriozním Yodovým kultem. Ačkoli hudební hodnota celé této krabice je z nemalé části přinejlepším sporná, jde o skutečnou kuriositu, kterou si už nejspíš nikdo víckrát vydat netroufne, takže až se jí Captain Trip jednou konečně zbaví, vylétne její cena možná do závratných výšin, jak se u podobných obskurností nezřídka stává./LA/
Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY
Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU