Wind


Země původu: Německo

Obsazení:
Steve Leistner (voc, flute, harmonica, perc) A B
Thomas Leidenberger (gt, voc) A B
Andreas Büeler (bs, voc) A B
Lucian Büeler (keyb) A B
Lucky Schmidt (dr, vibes, clavinet, piano, mellotron) A B
Jochen Petersen (flute) A

DISKOGRAFIE:
1. Seasons (LP 1971; CD Second Battle SB016, 1991) A
(What Do we Do Now / Now It‘s Over / Romance / Springwind / Dear Little Friend / Red Morningbird)
2. Morning (LP CBS 1972; CD Green Tree TRC-GTR-CD-014, 1994) B

Komentář:
Progresivní a na masivních hammondech postavený rock, inspirovaný zejména zpočátku klávesovým hardrockem Vanilla Fudge a Uriah Heep.
Story formace Wind začíná v lednu 1971, kdy se v ní transformovala, příchodem norimberského vokalisty Bernda Stevea Leistnera, west-coastová kapela Chromosom, působící zejména na amerických základnách v Německu. V novém 16-ti stopém studiu Dietera Dierkse bylo natočeno album Seasons, jehož náladový rejstřík sahá od decentně instrumentovaných pasáží s flétnami, akustickými kytarami, hammondami, piánky až po hardrockově hutný "hammond + electric guitar sound". Zejména v závěrečném čtvrthodinovém opusu se tato muzikantská dynamika rozvíjí do nebývalých rozměrů.
Na jaře 1972 se zdá, že se blýská na časy. Wind se při 2nd British Rock Meeting festivalu v Germersheimu dostávají na stejné pódium s Pink Floyd – před zraky 100000 návštěvníků. Podepisují kontrakt s CBS na druhé album Morning, realizované v létě téhož roku. Sound dvojky je oproti debutu značně odlehčený, Wind zde místy znějí jako Moody Blues.
Finanční problémy spojené s komerčním neúspěchem znamenají konec existence další ze slibných německých skupin. Steve Leistner se vydává na dráhu hudebního publicisty, producenta a zvukaře, následně zakládá hudební vydavatelství Trickmusik. Klávesák Lucian Bueler funguje jako produkční několika francouzských skupin, jeho bratr Andreas rezignuje na muzika a otevírá taneční kavárnu.
Sběratelům a fandům lze jednoznačně doporučit album Seasons, které je tvrdé i poetické zároveň. A ty hammondky jsou na něm boží ….

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU