Vinegar Joe


Země původu: UK

Obsazení:
Elkie Brooks (lead voc) A,B,C
Robert Palmer (gt, voc) A,B,C
Steve York (hca, bs) A,B,C
Pete Cage (keyb, gt, voc) A,B,C
Keef Hartley (drums) A,B
Rob Tait (drums) A
Jim Mullen (gt) B
Jim Mullen (gt) B
John Woods (drums) B,C
Mike Deacon (keyb, voc) B,C

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Vinegar Joe (LP Island ILPS9183, 1971) A
(Rusty Red Amour / Early Monday Morning / Ride Me Easy / Rider / Circles / Leg Up / See TheWorld / Never Meet A Dog / Avinu Malkenu / Gettin´Out / Live A Little / Get Somewhere)
2. Rock & Roll Gypsies (LP Island ILPS9214, 1972) B
(So Long / Charlie´s Horse / Rock & Roll Gypsies / Failing / It´s Getting To The Point Whole Lotta Shaking / Buddy Can you Spare Me A Line / Angel / No One Ever Do / Forgive Us)
3. Six Star General (LP Island ILPS9262, 1973) C
(Proud To Be / Food For Thought / Dream My Own Dreams / Lady Of The Rain / Stay True To Yourself / Black Smoke From The Camulet / Givin´YourselfAway / Talkin´bout my Baby / Let Me Down Easy / Fine Thing)
kompilace:
I. Six Star Gypsies (CD Edsel 359, 1993) /54:21/
(Charley´s Horse / Rock & Roll Gypsies / Falling / It´s Getting To The Point / Angel / No One Ever Do / Forgive Us / Proud To Be (A Honky Woman) / Dream My Own Dreams / Stay True To Yourself / Black Smoke From The Camulet / Talkin´Bout My Baby / Fine Thing)
II. Speed Queen of Ventura - Intro (CD Universal International CD 63086, 2003) /62:05/
(See The World (Through My Eyes) / Circles / Never Met A Dog (That Took To Me) / Live, Little, Get Somewhere / Speed Queen Of Ventura / Angel / Charley´s Horse / Buddy Can You Spare Me a Line / Forgive Us / No One Ever Do / Fine Thing / Talkin´Bout My Baby / Proud To Be (A Honkey Woman) / Black Smoke (Rising From The Camulet) )

Komentář:
Založeni 1971 zpěvačkou Elkie Brooksovou, jejím manželem Petem Cagem a Robertem Palmerem po rezignaci na další existenci jejich předchozí neúspěšné progresivní jazzově orientované kapely Dada. Hudebníci přijali název Vinegar Joe a značně přitvrdili svůj styl a celkový sound.
Debutové album přineslo závan tvrdého rhythm and blues s výborným vokálním duelem obou zpěváků. Skupinu tvořili osvědčení muzikanti. Tait a Woods přišli z Bell & Arc, Mullel předtím hrál s Piblokto a Oblivion Express Briana Augera, Steve York pracoval s Grahamem Bondem, Dr. Johnem atd.
Na druhé desce se objevil Jim Mullen (ex Average White Band) a soubor slavil úspěchy na koncertních podiích především díky divokému, nespoutanému vokálními projevu Brooksové i Palmera. Tim Hinkley odešel k Alexisu Kornerovi a jeho místo zaujal Mike Deacon. Druhá deska Rock And Roll Gypsies, považovaná za nejlepší, obsahuje hutný blues-rock, který však utrpěl slabou produkcí a koncertní feeling se nepodařilo vecpat do drážek vinylu. Hostem byl ve studiu známý bubeník Keef Hartley. S novým bubeníkem Pete Gavinem realizovali třetí desku, která však neuspěla. Vzhledem k velkým solovým ambicím obou zpěváků se kapela v roce 1973 rozešla.

Brooksová vydala řádku výborných a komerčně úspěšných alb, stejně tak i Robert Palmer (zemřel 26.10. 2003), který se mj. podílel na vzniku úspěšné pop kapely Power Station s ex-členy Duran Duran.
Ostatní instrumentalisté se uchytili jako session hudebníci a můžeme je vystopovat ve spoustě jazzově, soulově a bluesově orientovaných projektů.
Obě CD kompilace jsou průřezem z materiálu ze tří vydaných alb a něco raritních skladeb.CD Speed Queen Of Ventura - Intro obsahuje všechny skladby v remasterované podobě. Názvy některých písní jsou "upraveny" či zkomoleny.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU