Alan Vega


Země původu: USA

DISKOGRAFIE
1. Collision Drive (LP Celluloid, 1981)
2. Alan Vega (LP PVC, 1981)
3. Saturn Strip (LP Elektra, 1983)
4. Just A Million Dreams (LP Elektra, 1985)
5. Vega (LP Celluloid, 1989)
6. Deuce Avenue (LP/CD Infinite Zero, 1990)
7. Power On To Zero Hour (CD Warner Brothers, 1995)
8. New Race On (CD Warner Brothers, 1995)
9. Duang Prang (CD Thirst Year, 1996)
10 .Cubist Blues (CD Thirst Year, 1997)

Komentář:
Známá postava newyorského uměleckého undergroundu a polovička dua Suicide. Začínal v patnáctičlenné jazzové skupině Reverend B. jako hráč na elektrické piano. Později se seznámil s tvorbou Velvet Underground, Doors, Steva Reicha apod. a začal se zajímat o elektronickou hudbu, minimalismus a další podobné umělecké směry. Po rozchodu Suicide nahrává vlastní sólová alba, většinou se studiovými hudebníky nebo sám s doprovodem automatického bubeníka.
Vegova tvorba je ve značné míře ovlivněna jeho láskou k rockabilly a rock'n'rollu. Již na debutu surfuje těmito styly - od rock'n'rollu (Magdalena 82) se přenáší k temnému soundu á la Doors a nešetří metalovými riffy (Outlaws).
V 80. letech bylo kladně přijato album Saturn Strip, na jehož nahrávání se podíleli například Alain Jourgensen - kb (ex Ministry, Lard); multiinstrumentalista Greg Hawkes (ex Cars); Stephen George - drums, Mark Kuch - gt; Larry Chaplin - bs; a také producent alba Ric Ocasek - gt, keyb. Vega se loureedovským vokálem projíždí rockabilly a popem se zadumaností sobě vlastní. Písně jako American Dreamer, Video Babe nebo Goodbye Darling ilustrují umělcovu frustraci velkoměstskou aglomerací. Skladba Kid Congo je věnována Kidu Kongo Powersovi z Gun Club a píseň Every 1's A Winner je zdařilou cover verzí od Hot Chocolate.
Album 4 přineslo zklidnění Vegových emocí - převládá na něm rutinní písničkový rock. Až pátá deska se vrátila k původnímu soundu z období Saturn Strip.
Alba 7 a 8 u Warnerů přinášejí poklidný písničkový rock, místy trochu monotónní, přesto neurážející.
Experimentálněji laděné jsou umělecké projekty Duang Prang a Cubist Blues. Vega se vrátil na klubovou scénu v New Yorku a po úspěchu reunionového vystoupení Suicide s Martinem Revem vyšlo 28. 10. 2002 nové album obnovené skupiny.
Alan Vega bezesporu patří k intelektuální umělecké scéně v New Yorku a jeho kultovní status je neoddiskutovatelný.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU