Spring


Země původu: UK

Obsazení:
Kips Brown (piano, organ, mellotron)
Adrian Maloney (bs, gtr)
Ray Martinez (gtr, mellotron)
Pat Moran (voc, mellotron)
Pique Withers (drms)

DISKOGRAFIE:
Spring (LP RCA Neon NE 6, 1971; CD Repertoire 4472-WP, 1994, + 3 bonusy /1972/)
(The Prisoner (Eight By Ten) / Grail / Boats / Shipwrecked Soldier / Golden Fleece / Inside Out / Song To Absent Friends (The Island) / Gazing + CD bonusy: Fool‘s Gold / Hendre Mews / Word Full Of Whispers)

Komentář:
Progresivní rocková kapela, která jako jedna z prvních učinila mellotron kmenovou součástí svého soundu (částečně po vzoru raných King Crimson a Moody Blues). Básnivý zpěvák z Leichesteru – Pat Moran kolem sebe v roce 1970 soustředil místní muzikanty, se kterými obrážel štace především v rodném Walesu, po vydání alba však Spring předskakovali například Velvet Underground.
Okouzlení novým klávesovým nástrojem, simulujícím svými hebkými tóny zvuk smyčců a flétny, prostupuje celým debutovým albem, v reedici doplněným o tři bonusy z připravované dvojky a produkovaným Gus Dudgeonem z kohorty Eltona Johna. Kompoziční styl je rozkošatělým spojením art rocku s klasicistickými motivy. Zvláštní je hra na bicí s občasnými "pseudo-military" inspiracemi, nádherná jsou táhlá melodická kytarová sóla. Původní vydání s trojdílným přebalem patří mezi sběratelské unikáty.
Po rozpadu Spring se Pat Moran věnuje kariéře producenta (mj. Iggy Pop, Robert Plant, Lou Gramm, Eddie Bickall). Kytaristu Ray Martinez můžeme najít jako spolupracovníka v bandech Michaela Chapmana, Roberta Planta, Tima Rosea, či v souborech Gypsy, Showaddywaddy a Airwaves. Klávesák Kips Brown se objevuje u Iana Andersona a dále pokračuje v lokálních skupinách, kde končí i baskytarista Adrian Maloney. Jediný Pick Withers se jako muzikant prosazuje ve velkém hudebním byznysu – po několika session štacích (mj. Cris Jagger Band, Dave Edmunds Band, Magna Carta) se totiž stává členem Dire Straits.
Z pohledu sběratele progresivního rocku sedmdesátých let patří album Spring mezi povinné tituly.

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU