Spice


Země původu: UK

Obsazení:
Mick Box (gt, voc) A B C
David Byron (voc) A B C
Alex Napier (drums) A B C
Paul Newton (bs, voc) B C
Ken Hensley (gt, voc) C

DISKOGRAFIE
What About The Music / In Love (SP United Artists UP 2246, 1968)

Komentář:
Zrod druhé (vedle Gods) pre-uriášovské větve nese datum 1965. Tehdy zakládá v Essexu Mick Box kapelu Stalkers, hrající na školních plesech převzatý rhythm & bluesový repertoár. V roce 1966 se připojuje zpěvák David Garick, uměleckým jménem David Byron. V roce 1968 se Box s Byronem rozhodují zprofesionalizovat, zakládají Spice. Z The Gods přechází basista Paul Newton, jehož otec v prvních měsících skupinu finančně podporoval. Ozdobou soundu Spice byl jak rockový tenor Davida Byrona, tak i melodická, s pedálem wah-wah nerozlučně spjatá, kytara Micka Boxe. Stylově se Spice pohybovali v oblasti raného hardrocku, nepříliš vzdáleného od tehdejších Depp Purple a částečně i ve formátu bílého blues. Mick Box dnes přiznává, že k myšlence přidat mohutné klávesy ho inspirovali Vanilla Fudge, jejichž sound byl na kombinaci hammondek s elektrickou kytarou postaven. Krátká epizoda z klávesákem Colinem Woodem (ex Siren) skončila příchodem Kennetha Hensleye, jehož do Spice přivedl starý kumpán z The Gods - Paul Newton.
Archivy hovoří o zhruba desítce songů Spice. Větší část najdou encyklopedisté na výběrovce Uriah Heep - Lansdowne Tapes, dva pak na reprezentativním 4CD boxu téže kapely A Time Of Revelation. Oficiálně v době aktivního působení Spice vyšel pouze jeden singl - áčko What About The Music je coverem skladby Billyho Hamera; druhou stranu In Love se zajímavou psychedelickou kytarou ve stylu Electric Prunes lze nalézt na sampleru A Trip In A Painted World.

Poznámka: existovala švédská skupina téhož jména, která vydala v Británii singl Union Jack / Delicious (Olga OLE 013, 1968).

/JM/

Viz též:
Uriah Heep

Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU