Silver Apples


Země původu: USA

Obsazení:
Dan Taylor (voc, perc)
Simeon (electronics, voc)

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Silver Apples (LP Kapp 3562, 1968)
(Oscillations / Seagreen Serenades / Lovefingers / Program / Velvet Cave / Whirlybird / Dust / Dancing Gods / Misty Mountain)
2. Contact (LP Kapp 3584, 1969)
(You and I / Water / Ruby / Gypsy Love / You're Not Foolin' Me / I Have Known Love / Pox on You / Confusion / Fantasies)
1+2. Two Recordings On One CD (CD TRC 039, 1994; MCA D11680, 1997) /71:36/
3. Beacon (LP a CD Whirly Bird 103, 1998) /47:49/
(I Have Known Love / Together / Lovelights / You and I / Hocus Pocus / Cosmic String / Ancient Path / Dance / Gift / Daisy / Misty Mountain)
4. Decatur (LP a CD Whirly Bird 106, 1998) /42:10/
(Decatur)
5. Garden (LP a CD Whirly Bird 109, 1998) /49:17/
(I Don't Care What the People Say / Tabouli Noodle / Walkin' / Cannonball Noodle / John Hardy / Cockroach Noodle / Owl / Swamp Noodle / Mustang Sally / Anasazi Noodle / Again / Starlight Noodle / Mad Man Blues / Fire Ant Noodle)

Komentář:
Newyorské duo, které výrazně předběhlo dobu. Spolu s United States Of America a Fifty Foot Hose bývá řazeno k prvním experimentátorům s elektronikou vůbec. Silver Apples jsou dokonce ještě nekompromisnější - jestliže u obou jmenovaných kapel pořád ještě najdeme četné prvky spojující jejich produkci s dobovým psychedelickým hudebním kontextem, je produkce pánů Simona a Taylora naprosto nepodobná čemukoliv, co se v té době hrálo. Omezené spektrum zvukových možností použitých oscilátorů si vynutilo podobně novátorsky rafinovaný primitivismus, k jakému přivedla o několik let později The Residents jejich programově naivistícká nedotčenost hráčskou technikou. A vskutku je toto srovnání asi spíše na místě, než snadno se nabízející komparace s pozdějšími elektronickými kapelami typu Devo. Zejména první album je naprosto nekompromisní a ve své době muselo působit, jako by oba pánové právě dorazili z Marsu. LP 2 bývá většinou označováno za lepší - spíše by asi bylo na místě slůvko "stravitelnější"; ve skutečnosti však už působí dojmem určitých rozpaků, co dál, aby to nebylo pořád stejné, což byla otázka za tehdejší úrovně elektronických nástrojů v podstatě neřešitelná. Monolitně stejný zvukový základ neodstranilo ani občasné použití konkrétních hluků a už vůbec ne větší písničkovost, kulminující v coutry ladění skladeb Ruby a Confusion, ve kterých se dokonce náhle objevuje i banjo (vůbec jediný nástroj, který se na obou albech kromě bicích, oscilátorů a hlasu vyskytuje!).
V rámci comebacku po 30 letech Stříbrná jablka vychrlila za jediný rok tři další alba a zdá se, že si uchovala konsistentnost - tyto nahrávky, podle všeho, opět zapadly naprosto bez odezvy - tentokrát ale už právem.

/LA/






Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU