Rhinoceros


Země původu: USA

Obsazení:
John Finley (voc) A, B
Michael Fonfara (keyb) A, B
Danny Weis (gt, keyb) A, B
Doug Hastings (g) A
Alan Gerber (keyb) A
Jerry Penrod (bs) A
Billy Mundi (drums, perc) A
Larry Lieshman (gt) B
Duke Edwards (drums) B

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Rhinoceros (LP Elektra 74030, 1969; CD Collecor's Choice CCM 284-2. 2002) A
2. Satin Chicken (LP Elektra 74056, 1969) A
3. Better Times Are Coming (Elektra 74075, 1970) B
kompilace:
Save The Rhino (CD Braveworks Japan 1990)

Komentář:
Seskupení vynikajících hudebníků založené z popudu gramofonového bosse Paula Rothschilda v roce 1968.
Ve skupině se sešli skvělí instrumentalisté: Mundi hrál např. s Los Angeles Philharmonic Orchestra, Fonfara spolupracoval na debutovém LP Electric Flag a později se stal členem kapely Lou Reeda. Hastings hrál v Daily Flash a Buffalo Springfield a Weis s Penrodem v Iron Butterfly.
Hned na debutovém albu se skupina představila jako bluesový big band s výrazným vokálem kanaďana Finleye a excelentní blues-rockovou rytmikou obohacenou o výrazný sound klávesových nástrojů. Skladby jako Whwn You Say You're Sorry, Apricot Brandy nebo Belbueks patří mezi strhující zážitky.
Druhá deska Satin' Chicken je v duchu vrcholícího undergroundového soundu s jazzovými vlivy (Monkee Man, Sugar Foot Rag, Funk Butt) a dozvuky psychedelického rocku.
Rhinoceros se stali téměř kultovní záležitostí americké undergroundové scény a patřili vždy mezi vrcholné atrakce klubových koncertů. Vřele byli přijati i 20 000 návštěvníky rockové show v newyorském Central Parku...
Po určitých personálních změnách vyšlo album Better Times Are Coming, které však nedostálo svému názvu a stylově pokračovalo v trendu blues-jazzových inspirací. Přesto jde o velmi kvalitní hudbu, která z větší části stále čeká na CD reedice. CD Save The Rhino bylo vydáno pouze v Japonsku.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU