Quatermass


Země původu: UK

Obsazení:
John Gustafson (bs, voc) A
Peter Robinson (keyb) A
Mick Underwood (drms) A B
Bart Foley (voc, gt) B
Nick Simper (bs) B
Don Airey (keyb) B

DISKOGRAFIE:
1. Quatermass (LP Harvest, 1970; CD Repertoire RR 4044-C, 1990* + 2 bonusy) A
2. Long Road (CD RPM Records, 1997) B
* Poznámka: LP 1 vyšlo se stejnými bonusy u Repertoire Records ještě jednou v roce 1996 (RR 4620-WY) v remasterované verzi.

Komentář:
Trio Quatermass se zformovalo v září 1969. Leader souboru, drummer Mick Underwood prošel do té doby celou řadou ostrovních skupin – poznal zevnitř Jet Harris and The Jet Blacks, The Outlaws, Herd, kde potkal Petera Framptona a Episode Six s Ianem Gillanem. Baskytarista a zpěvák John Gustafson hrál v The Big Three a The Merseybeats. Dominantním prvkem soundu Quatermass byly mohutné klávesy Pete Robinsona s nepřeslechnutelným inspiračním vlivem nakřáplých hammondek Jona Lorda z Deep Purple i prstolamů Keitha Emersona z classicalrockových Nice.
Celkový styl a "no guitar organ sound" Quatermass kombinoval masivní rockovou rytmickou podezdívku s pseudoklasicistickými ornamenty hammondů. Jako když se spojí již zmínění Deep Purple a Nice.
Debut z května roku 1970 (se skvělým přebalem od prestižní značky „Hipgnosis„) ani oba doprovodné singly komerčně příliš neuspěly, přestože vesměs měly příznivé recenze, v dané oblasti již kralovali ELP. Quatermass sklízeli jakés takés úspěchy na kontinentu v Německu a Itálii, částečně si spravili chuť i na malém americkém turné, celkově je však firma Harvest příliš nepodpořila. V dubnu 1971 trio končí.
Mick Underwood pokračoval ve své bohaté muzikantské kariéře, začal u Peace Paula Rodgerse (Free, Bad Company), a v 70-80.letech pokračoval se Sammy, Strapps, Gillan bandem a mnoha dalšími. John Gustafson dal s dvěma bývalými členy Atomic Rooster (John Cann, Paul Hammond) dohromady hardrockové Hard Stuff. Dále spolupracoval s Bryanem Ferrym a Roxy Music, byl taktéž ve skupině Iana Gillana. Pete Robinson působil nejdříve v souboru Contraband, posléze v Suntreader (1973-76) aby zakotvil v Brand X, jazz-rockové to bokovce Petera Collinse z Genesis.
Ovšem, jak u se občas stává, zaprášená značka byla opucována a znovu zprovozněna. Bicman Mick Underwood se rozhodl uvést v život projekt Quatermass II, s "novými" kumpány a soundem. Quatermass II dnes hrají melodický hardrock staré školy, však také tři ze čtyř pánů něco pamatují. Kdo z hardrockových fanoušků by neznal jména Nick Simper a Don Airey. Docela fajn připomínka toho jak má vypadat gruntovní hardrock s patinou.
Klasičtí Quatermass však navždy zůstanou polozapomenutou vzpomínkou, která dnes již osloví "jenom" nenapravitelné nostalgiky.

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU