Opal


Země původu: USA

Obsazení:
David Roback (gt, voc) A B
Kendra Smith (bs, voc) A B
Keith Mitchell (drums) A B
Juan Gomez (gt) B

DISKOGRAFIE
1. K.N.O.:Fell From The Sun (EP Serpent, 1984) A
2. Northern Line (EP One Big Guitar, 1985) A
3. Happy Nightmare Baby (LP/CD SST 103, 1987) B
4. Early Recordings (CD Rough Trade US 53, 1989) A

Komentář:
Základ skupiny Opal vznikl po odchodu Davida Robacka z kapely Rain Parade, která patřila mezi čelné představitele tzv. Paisley undergroundu. Spojil se s baskytaristkou Smithovou (ex Dream Syndicate) a pod názvem K.N.O. vydali sedmipísňové EP zadumčivého psychedelického folk-rocku s náladovým vokálem Smithové (Archaic Smiles / Brain´s Right Side / Goodbye aj.). Vzápětí se přejmenovali na Opal a na nezávislé značce One Big Guitar vydali další EP desku.
Skupina si získala popularitu při klubových vystoupeních zvláště na vysokých školách. Pro kultovní značku SST natočili výborné album Happy Nightmare Baby s devíti kompozicemi. Svůj psychedelický sound zde dovedli k dokonalosti, zejmé na v kouscích typu Rocket Machine, A Falling Star / Supernova nebo Happy Nightmare Baby. Většina skladeb obsahuje vedle emotivního vokálu Smithové i potemnělý varhanní sound á la Ray Manzarek (Doors), který dodává nahrávkám na tajuplnosti.
Po vydání této desky se základní sestava Opal (Roback, Smithová) přelila do excellentní formace Mazzy Star, která, ačkoliv bodovala na nezávislé scéně, realizovala své nahrávky u Columbie. Kendra Smith natočila společně s Keithem Levenem (ex P.I.L.) zajímavý půlený 7" singl (Taang Records,1990) obsahující neo-white funky a song ve stylu raných Opal.
CD 4 obsahuje především nahrávky z prvních dvou EP a předtím nevydané písně Harriet Brown a Empty Box Blues.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU