New York Dolls


Země původu: USA

Obsazení:
David Johansen (vocal, harmonica) A, B
Johnny Thunders (gt, voc) A, B
Arthur Kane jr. (bs) A, B
Jerry Nolan (drums) B
Sylvain Sylvain (gt, piano) B
Rick Rivets (gt) A
Billy Murcia (drums) A

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. New York Dolls (LP Mercury SRMI 675,1973 / CD Mercury 832 752-2) B
(Personality Crisis / Looking For A Kiss / Vietnamese Baby / Lonely Planet Boy / Frankenstein / Trash / Bad Girl / Subway Train / Pills / Private World / Jet Boy)
2. Too Much Too Soon (LP Mercury SRMI 1001, 1974 / CD Mercury 834 230-2) B
(Babylon / Stranded In The Jungle / Who Are The Mystery Girls? / (There's Gonna Be A) Showdown / It's Too Late / Puss'n'Boots / Chatterbox / Bad Detective / Don't Start Me Talkin' / Human Being)
významnější kompilace a live alba:
I. Rock'n'Roll (CD Mercury 522 129-2, 1994)
(Courageous Cat Theme / Trash / Personality Crisis / Babylon / Looking For A Kiss / Lone Star Queen / Vietnamese Baby / Lonely Planet Boy / Frankenstein / Private World / Chaterbox / Bad Girl / Don' t Mess With Cupid / Subway Train / Who Are The Mystery Girls? / Stranded In The Jungle / It's Too Late / Puss'n'Boots / Jet Boy / Human Being)
II. Live USA (CD Imtrat Music imm40.90155)
(7 Day Weekend / Frankenstein / Showdown / Mystery Girls / Endless Party / Back In The USA / Jet Boy / It's Too Late / Bad Detective / Lonely Planet Boy / Subway Train / Private World / Trash / Human Being / Don't Start Me Talkin' / Hoochie Coochie Man / Great Big Kiss / Vietmamese Baby / Babylon)
III. I'm A Human Being (Live) (CD Receiver RRCD260Z, 1998)
(Hoochie Coochie Man / Great Big Kiss / Don't Mess With Cupid / Chatterbox / Babylon / Tell Me Your Name / Pirate Love/ Showdown / Mystery Girls / Personality Crisis / Down Down Downtown / Teenage News / On Fire / Dizzy Miss Lizzy / Jet Boy / I'm A Human Being)
IV. Red Patent Leather (LP Fan Club/New Rose FC007, 1984 / CD FC007 CD)
(Red Patent Leather / On Fire / Something Else / Daddy Rolling Stone / Girls / Ain't Got No Home / Dizzy Miss Lizzy / Down, Down Downtown / Pirate Love / Pills / Teenage News / Personality Crisis / Looking For A Kiss)
V. Live In N.Y.C. 1975 (CD Receiver RRCD 173, 1993)
(Red Patent Leather / On Fire / Something Else / Daddy Rolling Stone / Ain't Got No Home / Dizzy Miss Lizzy / Girls Girls Girls / Down, Down Downtown / Pirate Love / Pills / Teenage News / Personality Crisis / Looking For A Kiss / Stranded In The Jungle / Trash / Chatterbox / Puss'n'Boots)
VI. Live In Concert - Paris 1974 (CD Red Star ESMCD 734, 1999)
/recorded live at Radio Luxembourg/
(Personality Crisis / Bad Girl / Looking For A Kiss / Give Her A Great Big Kiss / Pills / Vietnamese Baby / Trash / Chatterbox / Puss'n'Boots / Hoochie Coochie Man / Jet Boy)
VII. Lipstick Killers (MC ROIR A104,1981,CD ROIR)H
VIII. 72 Mercer Street Tapes (MC ROIR, 1981)
IX. Night Of The Living Doll (LP Mercury, 1986)
X. Personality Crisis (EP,Kamera, 1986)
XI. Children Of The Dolls (LP Fan Club, 1977)
XII. Paris Le Trash (CD Triple X, 1993)
Sólové nahrávky:
a) DAVID & SYLVAIN - Tokyo Dolls Live! (LP Fan Club, 1986)
b) SYLVAIN SYLVAIN (LP RCA, 1979)
c) SYL SYLVAIN AND THE TEARDROPS (LP RCA, 1981)
d) SYL SYLVAIN AND THE TEARDROPS - '78 Criminals (LP Fan Club, 1985)
e) CORPSE GRINDERS - The Legend Of The Corpse Grinders (LP Fan Club, 1983)

Komentář:
Legendární newyorská skupina proslavená obscénností projevu, tvrdou, na rhythm & blues a punku 60. let postavenou muzikou a image založeném na hojném používání make-upu a desperátských póz ostrých hochů.
Na jedné straně reflektovali kulminující éru glam-rocku (zvláště anglické scény v čele s Davidem Bowiem) a na straně druhé metalické riffy The Stooges a "rebelantský" rock Rolling Stones. Ačkoliv obsazení Johansen, Murcia, Thunders, Kane a Rivets nikdy studiově nenahrávalo, působilo již od roku 1971 na klubové scéně v New Yorku.
Před natáčením prvního alba absolvovala skupina koncertní turné po Anglii, kde zemřel Murcia na fatální kombinaci alkoholu a prášků. Stalo se tak v době příprav demo snímků ve studiu v Manchesteru. Byl nahrazen Jerrym Nolanem a vzniklo eponymické, dnes již legendární album, obsahující jedenáct písní zpívaných většinou slangově Johansenem, který se již tehdy projevil jako silný textař a budoucí básník. Nahrávky produkoval Todd Rundgren, který dokázal udržet na uzdě chaotický projev hudebníků a zachovat přitom nedotčený sound doby a stonesovskou složku hudby.
Album 2 produkoval George "Shadow" Morton, který zdůraznil syrovou punkovou naléhavost jejich hudby. Na desce je 10 skladeb, reflektujících jejich tehdejší koncertní repertoár, včetně Bad Detective, nebo Showdown, které však v koncertních verzích zněly velmi odlišně a syrověji. I přes nesporné kvality, uznané i hudebními recenzenty, album komerčně propadlo. Přesto jsou dnes obě desky New York Dolls považovány za rockovou klasiku, která výrazně ovlivnila britskou punk-rockovou explozi poloviny 70. let a stala se kultovní záležitostí, ze které čerpala pozdější newyorská umělecká new wave scéna představovaná Patti Smith Group, Television či Wayne County.
Krátkou dobu před rozpadem dělal kapela managera Malcolm McLaren (později inicioval vznik např. Sex Pistols, Bow Wow Wow atd.). Z této doby existuje koncertní záznam, vydaný později jako alba 4 a 5, obsahující předtím nevydané kousky jako Daddy Rolling Stone, Pirate Love, Something Else nebo Puss'n'Boots a pořízený v květnu 1975 v klubu Hippodrome v New Yorku Jako druhý baskytarista na snímcích hostuje Peter Jordan, neboť Kane si v té době zlomil ruku.
Johansenova a Sylvainova deska Tokyo Dolls Live! vznikla na porozpadovém turné v Japonsku. Na bicí tu hraje Tony Machine. Epizodní roli hrál v New York Dolls také Blackie Lawless, pozdější baskytarista a leader heavymetalové kapely W.A.S.P., který hrál s Dolls na kytaru.

Po rozpadu New York Dolls se Johansen dal na sólovou dráhu a na značce Blue Sky Records, patřící jeho příteli Stevu Paulovi, vydal několik rockových alb. V polovině 70. let stál také v pozadí vzniku newyorské new wave scény spřízněné s klubem CBGB's. Unaven koncertováním se později pod pseudonymem Buster Pointdexter věnoval čtení básní a filozofujícím přednáškám. Také měl úspěšný singlový hit s písní Hot Hot Hot a hrál několik epizodních roliček ve filmech (např. Car 54).
Johnny Thunders založil Heartbreakers a spolupracoval s Patti Palladin, asistoval Wayne Kramerovi při vzniku Gangwar. Až do své smrti (1991 v New Orleans) byl neoddělitelnou součástí americké punk'n'rollové scény.
Sylvain Sylvain byl na své sólové dráze nejméně úspěšný a jeho tvorba byla jakousi průměrnou kombinací rock'n'rollu,salsy a kytarového popu.
Arthur Kane a Jerry Nolan prošli řadou bezvýznamných lokálních bandů. Kane hrál přes rok se skupinou Corpse Grinders, která vydala album na značce Fan Club.

13. 7. 2004 zemřel baskytarista Arthur Kane. Stalo se tak nešťastně v době, kdy skupina ohlásila comeback, který vyšel z popudu jejich velkého obdivovatele Morrisseyho (ex The Smiths) a byl plánován koncert i v Londýně.

CD Lipstick Killers. původně vydané jen na audiokazetě, obsahuje koncertní záznam bootlegové kvality s několika demo snímky z roku 1972 ještě s Murciou (Murciovu smrt vzpoměl David Bowie v písni Time). Album Children On The Dolls je kompilací vzácných singlů vydaných členy New York Dolls po zániku domovského bandu. Dříve nevydané písně jako Give Her A Great Big Kiss nebo Morton's jsou na desce Night Of The Living Doll. CD Paris Le Trash jsou původní studiové session snímky pořízené v roce 1974 v Paříži. Kompilační CD Rock'n'Roll obsahuje vedle téměř kompletních obou alb (1 + 2) ještě vzácné, do té doby nevydané demo snímky Lone Star Queen a Don't Mess With Cupid (produkce Paul Nelson) a Curageous Cat Theme z radiového session. CD Live N.Y.C. - 1975 je prakticky totožné s titulem Red Patent Leather s tím rozdílem, že jsou zde skladby jinak řazené a doplněné o čtyři další z téhož koncertu. CD produkoval Sylvain Sylvain.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU