Necronomicon


Země původu: Německo

Obsazení:
Harald Bernhardt (drums) A-C
Norbert Breuer (gt, voc) A-C
Fistus Dickmann (org, sync, voc) A-C
Walter Sturm (bg, voc) A-C
Bernhardt Hocks (bs, voc) A
Detlev Hakenbeck (bs) B
Dieter Ose (org) B C
Gerd Libber (bs) C

DISKOGRAFIE
1. Tips Zum Selbsmord (LP Best Prehodi f 60.634, 1972; CD Little Wing LW 1049 RP4, 1996) A
(Prolog [7:30] / Requiem der Natur [10:49] / Tips Zum Selbsmord [4:45] / Die Stadt [7:18] / In memoriam [6:56] / Ende [7:47])
2. Vier Kapitel (4 LP Little Wing LW 1010-13, 1990) A-C

Komentáře:
Německý soubor potvrzující pravidlo – čím obskurnější a zapomenutější, tím lepší a zajímavější. Jediné album původně vyšlo nákladem 500 kusů (a dnes se jeho cena pohybuje okolo tisícovky dolarů) a teprve v roce 1992 jej v rámci 4LP kompletu reeditovala firma Little Wing, která se později postarala i o CD. Deska obsahuje znamenitý německy zpívaný acidický rock hustoty srovnatelné jedině s třetím a čtvrtým albem Guru Guru.

/LA/

Jedna z nejproslulejších obskurních německých kapel. Necronomicon z Aachenu patřili k ozdobám germánského undergroundu první poloviny sedmdesátých let – díky svým rozevlátě psychadelickým, raně pinkfloydovsky ulítlým stylem (podivné operní chóry a podobné kousky), prokládaným minimalismem raných Can a těžkým heavy soundem, zdobeným neúprosnými souboji ostře acidové kytary a vyhulených kláves. Při srovnávání se nejčastěji poukazuje na germánské kapely Frumpy a Ainigma.
Jejich mnohotvárná a přitom podstatou garážová hudba působí - jako celek - potemněle, až bezútěšně a ráda vyvolává pocit úzkosti. Tvrdě vyznívající němčina tento vjem ještě umocňuje. Poslech alba Tips zum Selbstmord (obzvláště řádně hlasitý – a nejlépe v noci při bouřce) je tak chuťovčičkou pro opravdové gurmány rockových excesů. Původní privátní vydání debutu v počtu pouhých 500 kusů učinilo z tohoto počinu sběratelskou raritu z nejvyhledávanějších.
Celé čtyřleté "funkční období" Necronomicon bylo obsáhle zmapováno projektem s názvem Vier Kapitel. 4 LP v luxusní knižní vazbě obsahují celé první album Tips zum Selbsmord, studiová session z nikdy nevydané dvojky, plus koncertní záznamy. Znatelný je postupný příklon kapely k melodice. Mínusem kompletu je mrzká zvuková kvalita většiny materiálu, naštěstí podstata sdělení takovéto muziky nespočívá v třpytně načančeném hi-fi zvuku.
Album 1 vyšlo v CD verzi u Little Wing of Refugees v roce 1996 s tradičně hrozným, pro firmu LW bohužel typickým "reedičním" přebalem.

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU