Mainhorse


Země původu: Švýcarsko

Obsazení:
Patrick Moraz (keyb, voc)
Peter Lockett (gt, violin, voc)
Jean Ristori (bs, cello, voc)
Bryson Graham (drums, perc)

DISKOGRAFIE
Mainhorse (LP 1971 Polydor, CD 1999 Free) /43:43/
(Introduction / Passing Years / Such A Beautiful Day / Pale Sky / Basia / More Tea Vicar / God)

Komentář:
Kapela založená v roce 1968 ve Švýcarsku klávesovým virtuosem Patrickem Morazem. O rok později se přesunula do Velké Británie, kde vzniklo její jediné album, které zapadlo naprosto bez odezvy. Dnes je právem pokládáno za srovnatelné s ranou produkcí Emerson, Lake and Palmer či King Crimson. Přináší invenční rock z časů, kdy ještě adjektivum "progresivní" nenabylo pozdějšího pejorativního charakteru. Příjemné, na Morazových varhanech postavené kompozice bezpochyby ocení každý příznivec artistního bigbítu z počátku sedmdesátých let. Ačkoli ve zvuku a způsobu využití kláves nelze přeslechnout tehdy téměř všudepřítomný Emersonův vliv, nikde nemá charakter vyloženého epigonství, s jakým se setkáváme třeba u Mariána Vargy.
Ostatně Moraz později nahradil právě Emersona, když s osiřelým Davidsonem a Jacksonem z Nice nahráli v roce 1974 pod názvem Refugee eponymické album pro Charismu (na CD reeditováno pouze v Korei /sic!/ - Si-Wan Record SRMC 6024) - velmi zdařile pokračující ve stylu původních Nice (možná až příliš, takže to ve své době už asi bylo vnímáno jako poněkud obsoletní). Poté zaskočil u Yes za Wakemana na albu Relayer (1974), a nakonec zakotvil v roce 1978 u Moody Blues, s nimž strávil následujících patnáct let.
Bubeník Graham hrál s Gary Wrightem a Spooky Tooth, basista Ristori se objevil na Morazových sólových albech Story Of I (1976) a Out Of The Sun (1977), kytarista Lockett se vytratil beze stopy.

/LA/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU