Killing Floor


Země původu: UK

Obsazení:
Michael Clarke (gt) A B
Bill Thornycroft (voc, harmonica) A B
Stewart McDonald (bs, voc) A B
Bas Smith (drums) A B
Lou Martin (keyb) A

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Killing Floor (LP Spark RLP 102, 1970; CD See For Miles SEECD 355, 1992 / Repertoire REP 4532-WP, 1995) A
2. Out of Uranus (Penny Farthing PELS 511, 1971; CD Repertoire REP 4367-WP, 1993) B
SP:
Call For The Politicians / Acid Bean (Penny Farthing PEN 745, 1970)

Komentář:
Anglická bluesrocková formace slyšitelně ovlivněná Cream . Obě původní, po dlouhá léta vzácná a nedostupná alba jsou nyní k dispozici na CD. Killing Floor vznikli koncem roku 1968 v jižním Londýně, když kytarista Michael Clarke, zpěvák Bill Thorndycraft, basista Stewart McDonald a bubeník Bas Smith naverbovali klávesáka Lou Martina a začali intenzivně zkoušet, posléze koncertovat a nahrávat demosnímky. Nějaký čas trvalo, než se seznámili s tím pravým impresáriem. Byl jím bývalý dee-jay slavné pirátské stanice Radio Caroline (která mimochodem znovu vysílá - viz www.radiocaroline.co.uk) John Edward, který je prý hodnotil jako solidní kombinaci Hendrixe s britským bílým blues. Edward jednal rychle a Killing Floor zanedlouho předskakovali kapelám jako Yes, Ten Years After, Jethro Tull, Chicken Shack, The Herd, The Casuals a Junior Walker And The All Stars. Rovněž zabezpečil skupině první kontrakt u Spark Records, kde v polovině roku 1970 vychází jím produkované první album Killing Floor, obsahující znamenitě odšlápnuté tvrdé blues. V té době kapela cestovala po celém Spojeném království spolu s Freddie Kingem a upevňovala si svou pozici.
Slibně se rozbíhající kariéru ztlumil náhlý odchod Lou Martina do doprovodného bandu irské bluesové legendy - Roryho Galaghera (mezitím se uvedl ´v BBC pořadu Johna Peela). Killing Floor pokračují ve čtveřici, uzavírají smlouvu s Penny Farthing Records, postupně realizují singl Call For The Politicians / Acid Bean (PEN 745) a druhé, poněkud slabší LP Out Of Uranus (PELS 511), taktéž produkované Johnem Edwardem (ve spolupráci s producentem Troggs Larry Pageem) a obsahující oba tracky z předchozího SP.
V téže době, přestože Killing Floor mají jakýs takýs úspěch, začínají v kapele nepřehledné personální rošády. Jenom pro ilustraci: v jednu chvíli například do sestavy Killing Floor patří ex Juicy Lucy vokalista Ray Owen, budoucí bubeník Rory Gallaghera Rod De'Ath a bývalý basista Fuzzy Duck - Mick Hawksworth.
V roce 1972 kapela definitivně končí, někteří tehdejší členové se objevují ve třetí sestavě Toe Fat, doprovodné skupině Cliffa Bennetta (v níž se hrával Ken Hensley z Uriah Heep).

Bill Thorndycraft odešel z hudební branže a stal se sociálním pracovníkem v Brixtonu. Bas Smith pokračuje v různých jazzových seskupeních. Stewart McDonald založil s ex Free zpěvákem Paulem Rodgersem skupinu Peace, po návratu do rodného Walesu hraje v místních skupinách. Lou Martin hrál s Rory Galagherem a aktuálně je členem Blues 'N' Trouble. Michael Clarke, po krátkém působení v USA, založil legendární hospodskou bandu S.A.L.T. s 'little' Stevie Smithem, v roce 1983 dal dohromady Michael Clarke Band, se kterým nahrál do této doby sedm alb.

/JM/

V roce 2002 se původní členové sešli k "důchodcovskému comebacku", zlozvyku to v posledních letech stále oblíbenějšímu jak u kapel kdysi slavných, tak zcela okrajových. Výsledkem se stalo album Zero Tolerance (Appaloosa AP144, 2003). Podrobnosti lze najít na oficiální homepage http://www.killingfloor.com spolu s podrobnými biografiem, fotkami a ukázkami.

/LA/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU