Fantasy


Země původu: UK

Obsazení:
Paul Lawrence (voc, gt) A B
David Read (bs) A B
Peter James (gt) A
David Metcalfe (keyb) A
Jon Webster (drums) A
Malcolm Page (drums) B
Nick Page (piano) B
Geoff Whitehorn (gt) B

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Paint A Picture (LP Polydor 2383 246, 1973; CD Polydor Japan/Edison ERC-29229, 1990) A
(Paint A Picture / Circus / The Award / Politely Insane / Widow / Icy River / Thank Christ / Young Man's Fortune/ Gnome Song / Silent Mime)
2. Beyond The Beyond (rec 1974; CD Audio Archives AACD 001, 1992, LP Colours COSLP 014/CTM 5, 1993!) A
(Introduction [2:01] / 2. Beyond The Beyond [5:36] / 3. Reality [2:58] / 4. Alanderie [8:59] / 5. Afterhought [5:50] / 6. Worried Man [2:56] / 7. Just A Dream [3:32] / 8. Winter Rose [3:27] / 9. Church Clock [3:49])
3. Vivariatum (rec 1970 + 1976; CD Audio Archives AACD 004, 1994) B
SP:
Politely Insane / I Was Once Aware (Polydor 2058 405) 1973

Poznámky k albové diskografii: 1. album Paint A Picture bylo znovu vydáno v LP verzi (Second Battle 843 263-1) v roce 1990 v Německu a CD verzi (Polydor/Edison ERC-29229) v roce 1990 v Japonsku. 2. album Beyond The Beyond bylo vydáno až v roce 1992 firmou Audio Archives v CD verzi (AACD 001), jako LP bylo vydáno v roce 1993 v Norsku (Colours COSLP 014/CTM 5). V roce 1994 vychází CD s názvem Vivariatum (Audio Archives AACD 004), obsahující 4 skladby z prehistorie kapely (rok 1970), plus šest skladeb nahraných reformovanou sestavou (B) z roku 1976.


Komentář:
Progresivní rocková skupina z Gravesendu (hrabství Kent), založená na počátku 70. let pod pracovním označením Chapel Farm, což byl název rodinné usedlosti prvního zpěváka kapely - Paula Petleye. Dalšími původními členy pre-Fantasy byli: sólový kytarista Bob Vann, oslnivý mladý hráč, který tragicky zemřel při autonehodě ve věku pouhých 18 let (kapela věnovala jeho památce skladbu The Award), bubeník Brian Chatham, baskytarista David Read a klávesák David Metcalfe. Čtyři skladby s dominujícími klávesami nahrané v tomto raném období (Fire-Fire, Vacuum, Alone a Afterthought) a původně vydané pouze na privátním, 10-ti palcovém acetátu, byly zařazeny na CD Vivariatum, které vyšlo v roce 1994.
Zpěvák Paul Petley odešel v roce 1971 a nahradil jej Paul Lawrence. Další personální změny nastaly příchodem kytaristy Pete Jamese a bubeníka Jona Webstera.Oba působilil v Joy, další z místních skupin.
Inovovaná kapela nahrála v této sestavě (A) demosnímky pro firmu Decca (1972), v téže době si mění jméno na Firequeen, ovšem po přestupu k Polydoru v roce 1973 se přejmenovává na Fantasy. Pětice mezitím takřka dva roky pilovala v ústraní svůj hudební projev, první veřejná vystoupení - v Chapel Farm a následně v Gravesendu - byla velkou místní událostí. Na pódiu se objevili i Edgar Broughton Band a Pink Fairies. A když při jednom z vystoupení vypadla elektrika, stačilo pár aut, jejichž reflektory nasvítily pódium a koncert pokračoval "unplugged".
Debutové londýnské vystoupení Fantasy se odehrálo v proslulém klubu Marquee - společně s Robinem Trowerem. Kapela pak hodně cestovala a předskakovala celé řadě slavných kolegů - stačí uvést jména jako Uriah Heep, Argent, Free, Supertramp, Genesis, Greenslade a The Kinks. Na speciálním nočním koncertu v Marquee pak dvě skupiny představují svá první alba. Jedna z nich se jmenuje Fantasy, druhá Queen ...

První album Paint A Picture (1973) je perfektní ukázkou raného symfonického art-prog rocku, kombinovaného se ztepilým kytarovým soundem - rozkošatělé, lyrické i našlápnuté kompozice, sytá melodika, bohaté vokální harmonie, něžný básnivý zpěv, plástve mellotronů a hammondů, přemýšlivá kytara, ... Všechny skladby složili členové Fantasy. Místní básník Trevor Webster pak napsal texty k Icy River a Silent Mime.
Hymnická titulní kompozice navozuje náladu starých dobrých Moody Blues, následuje temperamentní "dvojdílná" skladba Circus s precizními kytarovými a varhanními sóly a duety. Skladba The Award je, jak již bylo zmíněno, věnována tragicky zemřelému kytaristovi Bobovi Vannovi. Až pochodově úderná Politely Insane je ozvláštněna podporou dechů. Intimní Widow s hostujícím cellem uzavírá první stranu alba. Velebná Icy River ve svém stupňovaném finále doslova rezonuje zvučnou kytarovou hrou Petera Jamese. Uriášovské chóry zdobí baladickou Thank Christ, po níž následuje dramaticky proměnlivá Youg Man's Fortune a kontrastně poklidná, harmonická Gnome Song. Album uzavírá snová Silent Mine, podmalovaná hebkými tóny hammondů v pozadí.

Skupina zhruba po roce nahrála druhé album Beyond The Beyond, které mělo být přímým pokračováním debutu; bohužel těsně před jeho vydáním se rozpadla. Teprve až po takřka dvaceti letech byl tento opus vydán firmou Audio Archives.
Rovněž Beyond The Beyond představuje nadprůměr. Metaforické, obrazotvorné texty Fantasy opět těží z bohatých pohádkových tradic, což u mnohých anglických kapel jaksi patří k zavedenému "folklóru". Úvodní instrumentální předehra navozuje díky majestátnímu soundu varhan takřka slavnostní chrámovou náladu, následuje lehounce cválavý titulní opus s mellotronem v pozadí a několika kytarovými party v popředí. Zasněná Reality evokuje svou decentní kytarovou zvukomalbou Wishbone Ash. Vrcholem alba je zřejmě devítiminutový, skvěle - a po vzoru klasické hudby - vystavěný opus Alanderie s množstvím motivů a nálad. Afterthought je pozoruhodná gradujícím kytarovým sólem, následují čtyři kratší songy - Worried Man je jednoduchá střednětempá písnička, melancholická Just A Dream dává vzpomenout na rané BJH, Winter Rose je opět krátká odpichovka a album končí letně pohodovou sklabou Church Clock s kostelními varhanami, klarinetem, akustickou kytarou a ptačím zpěvem. V jejím závěru je citována Bachova D Minor Two-part Invention.

Reformovaná sestava Fantasy (B) pak v roce 1976 nahrála šest skladeb. Ty jsou - vedle rarit z raného období - ke slyšení na CD Vivariatum (opět firma Audio Archives) z roku 1994. Členem kapely byl tehdy i kytarista Geoff Whitehor, bývalý člen If a budoucí spoluhráč Rogera Chapmana, Paula Rodgerse, Maggie Bell, ... a mnohých dalších (blíže viz. http://www.geocities.com/SunsetStrip/Diner/2674/gwhit_b.htm).

V souvislosti se stylem a soundem Fantasy jsou uváděna přirovnání k celé řadě více či méně hudebně spřízněných souborů z první poloviny sedmdesátých let, například - Spring, Gracious, Barclay James Harvest, Wishbone Ash, Moody Blues, King Crimson, atd. Již tento výčet napovídá, jakému okruhu prog fans budou Fantasy vyhovovat.

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU