El-Dabh Halim


Země původu: Egypt

Komentář:
Egyptský skladatel vážné hudby (*1921), který po válce studoval v Americe. Poměrně úzký okruh posluchačů, jimž se někdy dostalo do ruky LP Columbia-Princeton Electronic Music Center (Columbia 5966/6566, 1964), byl po léta fascinován pětiminutovou kompozicí Leiyla and the Poet, inzerovanou jako úryvek z "díla ve zrodu - elektronického dramatu č. 1" na autorovo libreto. Mezi ostatními čistě elektronickými experimenty na albu čněl tento vokální a mimo dobové trendy překvapivě etnický drobný klenot tak výrazně, že byl pro mnohé jediným, co si z celé desky zapamatovali.
Pro pár přeživších pamětníků se stalo překvapivým zadostiučiněním, když se po bezmála čtyřech desetiletích dočkali kompletního vydání Leiyly na CD Halim El-Dabh - Crossing into the Electric Magnetic (Without Fear Recordings WFR003, 2000).
Definitivní podoba vydáváná v bookletu poněkud nadneseně za operu má 37 minut a jmenuje se Leiyla Visitations. Jedná se o původní nahrávku ze studia Columbia-Princeton přesně nedatovanou (podle všeho vznikla kolem roku 1960). Navzdory tvrzení obsaženém ve sleevenotu, že se jedná o "zbytek" toho, co nevyšlo na původním LP, je zde Leiyla and the Poet v úplnosti, byť rozptýlena po celé kompozici, jejímž prostým zhuštěným extraktem tehdy byla. K tomu je připojeno dalších devět nahrávek z let 1944-1974, doplňujících portrét skladatele o sice stále působivé, ale přece jen podstatně méně osobité kompozice nevybočující z celkového kontextu elektronické a konkrétní hudby.

/LA/


Halim El-Dabh official site: http://www.halimeldabh.com/
Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU