Eire Apparent


Země původu: Irsko

Obsazení:
Chrissie Stewart (bs)
Davey Lutton (drums)
Ernie Graham (lead voc, rgt)
Michael Charles Cox (gt)

DISKOGRAFIE
Sunrise (LP Buddah 203 021, 1969; CD Sequel NEX CD 199, 1991 + Repertoire REP 4174-WZ s 1 bonusem)
(Yes I Need Someone / Got To Get Away / The Clown / Mr.Guy Fawkes / Someone Is Sure To (Want You) / Rock'n'Roll Band / Morning Glory / Magic Carpet / Captive In The Sun / Let Me Stay / 1026 + bonus na CD Repertoire: Rock 'n' Roll Band)

Komentář:
Pozapomenutá rocková kapela z Belfastu vzniknuvší na troskách lokálního bandu Tony And The Telstars (Lutton, Stewart) koncem 60. let. Belfastská scéna tehdy existovala kolem hotelu Maritime (Them apod.) a tanečních sálů. Později se přesunují do Londýna. Zpočátku hrál s kapelou také Tiger Taylor (keyb) později nahrazený Henry McCulloughem. Objeveni managerem Jimi Hendrixe Mike Jeffreysem. Následují koncerty v pařížské Olympii a velké Britské tour společně s Pink Floyd, The Move, Nice a Jimi Hendrixem. Vbrzku mění jméno na Eire Apparent, jímž chtějí nechat vyniknout svůj irský původ.
Následuje singl Follow Me / Here I Go Again (Track 604019, 1967), který se sice neujal, ale to jim nebránilo v únoru 1968 odehrát řadu koncertů jako support band Jimi Hendrixe a Eric Burdon And The Animals. Následují koncerty na festivalech ve Vancouveru, Zurichu a Atlantě.
V té době odešel McCullough do kapely Joe Cockera a skupina začala nahrávat své jediné album v TGG studiích v Los Angeles. Producentem se stal Jimi Hendrix, který si zahrál kytarové party na všech skladbách kromě Go To Get Away a 1026 (tento jediný song produkoval Jack Hunt). Album přineslo hutné rockové písničky s melodickým vokálem a závany jak beatu tak i psychedelické vlny. Na nahrávkách hostovali například členové Hendrixových Experience Noel Redding a Mitch Mitchell, Robert Wyatt (dr), Pete Tolson (gt; ex-Pretty Things) atd.
Bylo ohlášeno nahrávání druhého alba, ale nikdy k němu nedošlo; pouze jsou známy skladby Gloria, Highway 61 a Yes I Need Someone natočené pro pro známý session pořad Top Gear v dubnu 1969. Po vydání druhého (a posledního) SP Rock 'n' Roll Band / Yes I Need Someone (Buddah 201 039, 1969) koncem roku skupina zaniká.

Ernie Graham natočil kvalitní sólové album Ernie Graham (Liberty LBS84485, 1971) s pomocí Brinsley Schwarze, Nicka LoweaIana Gomma, Billyho Rankina aj. Poté zakotvil v Help Yourself a pub-rockových Clancy. Lutton hrál dlouhou dobu v kapele Marca Bolana a Chris Stewart se objevil ve Spooky Tooth a spolupracoval s lidmi jako Frankie Miller nebo Terry Reid.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU