Eddie &The Hot Rods


Země původu: UK

Obsazení:
Barrie Masters (voc) A-D
Dave Higgs (gt) A-D
Steve Nicol (drums) A-D
Pete Wall (gt) A
Rob Steel (bs) A
Paul Grey (bs) B-C
Graeme Douglas (gt, voc) C
T.C. /Tony Cranney/ (bs) D

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Teenage Depression (LP Island 1976 / CD Captain Oi! 2000 + 12 bonusů) B [73:45]
2. Life On The Line (LP Island 1977 / CD Captain Oi! 2000 + 9 bonusů) C [67:05]
3. Thriller (LP Island 1979 / CD Captain Oi! 2002 + 2 bonusy) C [43:25]
4. Fish & Chips (LP/CD EMI 1981/2000 + 12 bonusů) D [73:07]
kompilace:
End Of The Beginning (CD Island 1993) [77:05]

Komentář:
Londýnská para-punková kapela založená na Canvey Island v roce 1975. Původní pětičlenné obsazení se zredukovalo na kvartet ještě dříve, než stačilo cokoli nahrát. Novému basistovi Grayovi bylo v té době patnáct, což se nepochybně pozitivně podepsalo na autenticky pubescentní dekadenci úvodních dvou alb. Zatímco na obalu prvního páchá depresivní teenager sebevraždu revolverem, na druhém se věší rovnou všichni členové skupiny. Toto LP je nesporným vrcholem Eddie &The Hot Rods a obsahuje také jejich jediný top-tenový hit Do Anything You Wanna Do. Nejzřetelněji zde prezentují ono nepopsatelné cosi, co jejich jinak vcelku tuctový, byť neobyčejně energický bigbít (trochu pub-rock, trochu feelgoodovský revival) posunuje směrem k punkovém kontextu doby, ačkoli sami se k punku nehlásili ani zjevem, ani koncertní sounáležitostí, natožpak ideologicky. Přesto je však jednolitý nářez Life On The Line srovnatelný daleko spíše s prvními dvěma alby Clash než třeba s Private Practice (zhruba soudobé LP Dr. Feelgood, jehož nebývalá energie bývá rovněž přisuzována zušlechťujícím vlivům punku).
Po dvouleté odmlce vydávají Eddie &The Hot Rods album Thriller - trochu unavenější a uhlazenější (kromě harmonikáře Lee Brilleauxe z Dr. Feelgood se tu jako hostující zpěvačka objevila i Linda McCartney!), ale stále vcelku příjemné. Přesto se neprodávalo, takže Island ztratil zájem a kapela se přesunula k EMI, které ji definitivně pohřbilo. Po vydání singlu At Night / Looking Around odešel Douglas a nedlouho po něm i Gray (k Damned). Zbylí členové s novým basistou se dali do nahrávání LP Fish & Chips, jehož produkci EMI svěřilo Al Kooperovi, sterilnímu, pomalu stárnoucímu bluesmanovi, který v té době fungoval jako dobře placený studiový rutinér, takže dokázal mechanickými popovým aranžemi téměř beze zbytku ohoblovat poslední špetky někdejší punkové dravosti kapely; kde to nestačilo, dorazil to jako host svými hammondy vlastnoručně. Nedlouho po vydání alba se Eddie &The Hot Rods rozpadli.

Následovalo několik pokusů o vzkříšení - první v roce 1985, z něhož vzešlo živé EP One Story Town (na CD vydané spolu s dalšími archiváliemi z té doby jako Live & Rare u Receiver v roce 1993), další v devadesátých letech - nejprve jako pár pamětnických koncertů, posléze dokonce v podobě celého studiového alba Gasoline Days (1996, Creative Man), které sice vysloveně neurazí, ale jako většina podobných penzistických pokusů ani nepotěší, a byl by hřích kazit jím původní stručnou a přehlednou diskografii. A to tím spíše, že po časech dlouhého půstu, kdy staré nahrávky byly k mání jen na Best of kompilaci End Of The Beginning, je nyní veškerá produkce původních Eddie & The Hot Rods k mání v impozantní úplnosti včetně všech singů i EP. O edici se nakonec místo Islandu postarala malá firmička Captain Oi! a udělala ji skutečně důkladně, v bonusech nechybí ani Till The Night Is Gone / Flipside Rock nahraný z Robem Tynerem (ex MC5) pod jednorázovou firmou Robin Tyner &The Hot Rods. Prakticky současně s reedicí prvních dvou alb na Captain Oi! vydalo i EMI celkem překvapivě album čtvrté, jak výše řečeno sice nevalné, ale na CD provázené kromě singlů i outtaky z let 79-80. Bonusy jsou delší než samotné album a hlavně se (nedotčeny spárem Al Koopera) dají vesměs velmi dobře poslouchat, dost možná dokonce ještě lépe než třetí LP, kterým celou kolekci Captain Oi! o dva roky později doplnil.
Lze prakticky s jistotou předpokládat, že bez ohledu na případné další comebacky (nepochybně stejně bezvýznamné, jako byly ty předchozí), jsou Eddie &The Hot Rods těmito čtyřmi kompatními disky dokonale a vyčerpávajícím způsobem petrifikování pro převážnou většinu fanoušků, kteří nevystačili s jinak zdařilým výběrem End Of The Beginning.

/LA/






Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU