Arthur Brown


Země původu: UK

DISKOGRAFIE (mimo Crazy World a Kingdom Come)
řadová sólová alba:
1. Dance with Arthur Brown (LP Gull 1974, CD Line 1989)
2. Chisholm In My Bosom (LP Gull 1978, CD Lne 1989)
3. Requiem (LP Remote 1981, CD Voiceprint 1993)
4. Speak No Tech (CD Voiceprint 1990)
5. Voiceprint Radio Sessions (CD Voiceprint 1994)
6. Order From Chaos /live 1993/ (CD Voiceprint1995)
kooperace:
I. Arthur Brown / Vincent Crane: Faster Than The Speed Of Sound (LP WEA 1980; CD Blueprint 1993)
II. Vincent Crane featuring Arthur Brown: Taro Rota (CD Voiceprint 1993)
III. Arthur Brown with Jimmy Carl Black: Brown, Black And Blue (CD Voiceprint 1991)

Komentář:
Arthur Brown (vlastním jménem Arthur Wilton, nar. 24. června 1944 ve Whitby) patřil mezi významné postavy britského undergroundu přelomu 60. a 70. let. Je znám svým zájmem o okultní vědy, jimž ideově podřídil většinu své tvorby.
Již v roce 1965 natočil první singl You Don't Know (jako Arthur Brown and The Diamonds), který se později objevil na řadě komplilací (mj. Visions Of The Past, Vol. 3) a vyšel rovněž jako bonus na CD Speak No Tech.
V roce 1967 založil v Londýně kapelu The Crazy World Of Arthur Brown, která vzbudila pozornost svou excentrickou jevištní show. Na svoji dobu používali nezvykle mnoho pyrotechnických efektů a psychedelická světla. Z té doby je jediný Brownůw hit Fire (při jeho jevištní prezentaci měl stříbrnou masku a na hlavě mu hořel oheň). Jediné vydané album obsahuje skladby ve stylu jakéhosi psychotického symfo-rocku včetně coververze Hawkinsova I Put A Spell On You.
Po rozpadu Crazy World zakládá Brown skupinu Kingdom Come, která skončila v roce 1973 a Brown odjel zpívat vojákům do Izraele. Po návratu absolvoval půlroční kurz meditace a poté se na rok a půl odmlčel. U malé značky Gull vydal až v roce 1975 LP Dance, po němž následovalo Chisholm In My Bosom - obě bohužel nevalné úrovně.
Po dlouhé odmlce realizoval album Requiem - zcela v duchu syntezátorového soundu a futuristického rocku. Skladby jako Chant, Shadows nebo Requiem jsou rozsáhlé pomalé kompozice s dominujícími klávesovými nástroji. Písně Busha-Busha (rychlý kus s automatickým bubeníkem) nebo Requiem jsou silně poznamenané protiválečnou Brownovou lyrikou. Na CD verzi vydané firmou Voiceprint je 5 bonusů v duchu inteligentního popu s bohatými vokály a výrazným rytmem. Album produkoval Earle Mankey (ex-Concrete Blonde).
Celá 80. léta žil Arthur Brown v americkém Austinu, a v Evropě se objevil s novou kapelou až v roce 1993, kdy vystoupil v londýnském sále Rainbow. Záznam tohoto koncertu vyšel na LP Order From Chaos, přinášejícím typický teatrální set a obsahujícím kromě nových kompozic i ty časem prověřené - I Put A Spell On You, Juices Of Love, Fire nebo Come And Buy.
CD Speak No Tech je reedice nejvzácnějšího Brownova alba vydaného původně pouze v USA jako picture disc v počtu 1000 kusů.
V červnu 1994 absolvoval Brown anglické turné, které potvrdilo jeho kvality, ačkoliv bylo zcela ignorováno britským hudebním tiskem.

Dále má na svém kontě dvě alba s přítelem Vincentem Cranem, byť o tom druhém (Taro Rota) později tvrdil, že jde o verzi, na které nehrál. Další sólové album nahrál s Jimmy Carl Blackem (ex-Mothers od Invention),

V roce 1980 se zúčastnil jako host nahrávání alba Chance skupiny Manfred Mann's Earth Band a podílel se i na solových albech Klause Schulzeho (ex-Tangerine Dream) Dune a Live. Zpíval také na koncepčním albu Roberta Calverta Captain Lockheed & the The Starfighters (1974); na LP Alan Parsons Project Tales of Mystery and Imagination (1975) aj.

/PK/

Spíše kuriozitou je CD singl Die Krupps feat. The Crazy World Of Arthur Brown - FIRE (1997 Rough Trade/Our Choice RTD 195.3401.3) obsahující dva metalicky technopopové remixy slavného Brownova hitu a dvě skladby Die Krupps, ve kterých už Brown patrně nezpívá (technické detaily nahrávky nejsou na desce uvedeny).

/LA/Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU