Bakerloo


Země původu: UK

Obsazení:
Keith Baker (drms)
Dave Clem Clempson (gtr, keyb, harmonica)
Terry Poole (bs)
jako host : Jerry Salisbury (trumpet)

DISKOGRAFIE
řadová alba:
Bakerloo (LP Harvest SHVL 762, 1969 / CD Repertoire REP 4358-WP, 1993)
SP:
Driving Backwards / Once Upon A Time (Harvest HAR 5004, 1969)

Komentář:
Britské jazz-blues-rockové trio, založené kolem roku 1965. Kapela creamovského typu, ovšem bez výrazných komerčních ambicí.
Jediné LP vyšlo v prosinci 1969 a původní vinyl je dnes velmi ceněnou (cca. 70 angl. liber) sběratelskou raritou. Přes svou určitou koncepční nedotaženost je album skvělou ukázkou progresivního kvasu oné doby. Hned úvodní skladba evokuje kytarové srovnání Clema s ultrarychlým Alvinem Leeem (T.Y.A.), následně si lze Bakerloo takřka splést s Cream a v jedné z nejlepších věcí: This Worried Feeling zní Clempson k nerozeznání od Petera Greena z raných Fleetwood Mac (+ John Mayall Bandu). Zpestřením je song Drivin‘ Bachwards, což není nic jiného než zajímavá úprava Bachova Bouree, které známe i v podání od Jethro Tull. V této jediné skladbě hostuje trumpetista Jerry Salisbury.
Krátce po vydání desky akceptoval Clempson nabídku od jazzrockové legendy Colosseum, kde nahrazuje Jamese Litherlanda a prožívá zde své vrcholné tvůrčí období, kdy se během dvou let účastnil na třech albech. Později nahradil Petera Framptona u hardrockových Humble Pie. Dlouhé roky pak působil jako vyhledávaný studiový kytarista, až do Colosseum reunionu v roce 1994. Přestože Dave "Clem" Clempson nedosáhl slávy Alvina Leea nebo Erica Claptona, právem jej můžeme považovat za britskou kytarovou extratřídu.
Baker a Poole se po rozpadu Bakerloo stávají nakrátko členy May Blitz, jejichž styl a sound je přirovnáván k Cream. Baker se jako člen Uriah Heep účastní nahrávání jejich druhého alba Salisbury. Oba se později zjevují v sestavě Graham Bond Bandu.

/JV/

Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU