Badfinger


Země původu: UK

Obsazení:
Tom Evans (bs, voc) A B D E
Mike Gibbins (drums) A B F
Ron Griffiths (bs, voc) A
Pete Ham (voc, gt) A B
Joey Molland (gt, voc) B D E F
Bob Jackson (keyb) C D
Kenny Harck (drums) D
Joe Tanzin (gt) D
Andy Newmark (drums) D
Tony Kaye (keyb) E
Glen Sherba (gt) E
Richard Bryans (drums) E
Randy Anderson (gt) F
A. J. Nicholas (bs) F


DISKOGRAFIE
řadová alba:
THE IVEYS: Maybe Tomorrow 1969 - July 4, 1969 (LP Apple 1969; CD Capitol 1992)
(See-Saw, Granpa / Beautiful and Blue / Dear Angie / Think About The Good Times / Yesterday Ain't Coming Back / Fisherman (Version 1) / Maybe Tomorrow / Sali Bloo / Angelique / I'm In Love / They're Knocking Down Our Home / I've Been Waiting + CD bonusy: No Escaping Your Love / Mrs. Jones / And Her Daddy's A Millionaire / Looking For My Baby // Produced and arranged by Tony Visconti, Mal Evans and The Iveys / Arranged by John Barham and Mal Evans)
1. Magic Christian Music (LP Apple 1970; CD Apple 1991) A
(Come and Get It / Crimson Ship / Dear Angie / Fisherman / Midnight Sun / Beautiful and Blue / Rock of All Ages / Carry on Till Tomorrow / I'm In Love / Walk Out In The Rain / Angelique / Knocking Down Our Home / Give it a Try / Maybe Tomorrow + CD bonusy: Storm in a Teacup / Arthur // Produced by Paul McCartney, Mal Evans and Tony Visconti)
2. No Dice (LP Apple 1970; CD Apple 1992 + 5 bonusů) B
(I Can't Take It / I Don't Mind / Love Me Do / Midnight Caller / No Matter What / Without You / Blodwyn / Better Days / It Had To Be / Watford John / Believe Me / We're For The Dark + CD bonusy: Get Down / Friends Are Hard To Find / Mean Mean Jemima / Loving You / I'll Be The One // Produced by Geoff Emerick and Mal Evans)
3. Straight Up (LP Apple 1971; CD Apple 1993 + 6 bonusů) B
(Take It All / Baby Blue / Money / Flying / I'd Die Babe / Name Of The Game / Suitcase / Sweet Tuesday Morning / Day After Day / Sometimes / Perfection / It's Over + CD bonusy: Money (original version) / Flying (original version) / Name Of The Game (original version) / Suitcase (original version) / Perfect (original version) / Baby Blue (U.S. single mix) // Produced by Todd Rundgren, George Harrison and Geoff Emerick)
4. Badfinger (LP Warner Brothers 1974; CD WB Import) B
(I Miss You / Shine On / Love Is Easy / Song For A Lost Friend / Why Don't We Talk / Island / Matted Spam / Where Do We Go From Here? / My Heart Goes Out / Lonely You / Give It Up // Recorded at Olympic / Recording Engineer: Phil Chapman / Mixed at Air & Olympic / Produced by Chris Thomas)
5. Ass (LP Apple 1973; CD Apple) B
(Apple of My Eye / Get Away / Icicles / The Winner / Blind Owl / Constitution / When I Say / Cowboy / I Can Love You / Timeless)
6. Wish You Were Here (LP Warner Brothers 1974; CD WB Import) B
(Just A Chance / You're So Fine / Got to Get Out of Here / Know One Knows / Dennis / In the Meantime - Some Other Time / Love Time / King of the Load / Meanwhile Back at the Ranch / Should I Smoke // Recorded at Caribou and Air Studios / Produced by Chris Thomas)
7. Airwaves (LP Elektra 1979) D
(Airwaves / Look Out California / Lost Inside Your Love / Love is Gonna Come at Last / Sympathy / Winner / The Dreamer / Come Down Hard / Sail Away // Produced by David Malloy)
8. Say No More (LP Radio 1981) E
9. Timeless (LP Independent 1988) F
SP a EP:
a) Come And Get It / Rock Of All Ages (Apple 1969)
b) No Matter What / Better Days (Apple 1970)
c) Day After Day / Sweet Tuesday Morning (Apple 1972)
d) Love Is Easy/My Heart Goes Out (Warner Brothers 1973)
e) Apple Of My Eye / Blind Owl (Apple 1974)

Komentář:
Badfinger, byli vedle Beatles nejúspěšnějším obchodním artiklem Apple. Kořeny kapely lze vysledovat do raných šedesátých let, kdy pod názvem The Iveys působili mimo jiné i liverpoolském Cavern Clubu. Zde se samozřejmě seznámili s Fab Four. Ti je oslovili v roce 1969, aby se - již pod novým názvem - účastnili nahrávání tří skladeb k filmu natáčeného podle novely Terryho Southerna The Magic Christian. Tyto písničky - Come And Get It, Rock Of All Ages a Carry On Till Tomorrow se objevily i na jejich prvním albu. První z nich pocházela přímo od McCartneyho a stala se na přelomu let 69-70 prvním hitem Badfinger (UK No 4, USA No 7). Zhruba ve stejné době odchází Ron Griffiths a nahrazuje jej kytarista Joey Molland, který předtím prošel soubory The Masterminds, The Merseys a Gary Walker and The Rain. Evans se přeškoluje na basu. Nejhezčím momentem prvního alba je Maybe Tomorrow, ale Pete Ham napsal i další pěkné, náladové melodie (jako například Crimson Ship). Dear Angie ještě od Rona Griffithse je pěkným příkladem sixties popu. Celkově však album znělo - na to, že byl rok 1970 - příliš "staře" a moc se neprodávalo, pouze v USA se dobelhalo na pozici číslo 55.
Singl No Matter What, byl již podstatně hutnější a umístil se v US Top 10. I album No Dice se prodávalo lépe ve Státech. Obsahovalo některé pěkné rockové songy - například Better Days a Love Me Do (nejedná se o stejnojmenný song Beatles) a hlavně skvostná balada dvojice Ham/Evans Without You, ze které později udělal světový evegreen Harry Nillson a v devadesátých letech i Mariah Carey.
Jejich další album produkoval George Harrison , jenž ze členů Badfinger dokonce sestavil doprovodný band, při příležitosti památného koncertu pro Bangladéš v Madison Square Garden. Apple odmítla část rozpracovaných kompozic, album proto dodělával Todd Rundgren, který mu vtiskl soft rockový ráz. Straight Up se umístilo v USA na 31 místě v žebříčku. Jedna z Harrisonem produkovaných skladeb - Day After Day (s jeho kytarovým intrem) vyšla jako singl a umístila se v obou Top 10. Další singl Baby Blue vyšel pouze v USA.
Po neshodách ohledně podoby dalšího alba Ass se Badfinger přesunují pod křídla Warner Brothers. Pro tuto firmu nahrané album Badfinger bylo poměrně rockovější než ta dřívější a vyšlo až v polovině roku 1974, tedy více než rok poté, co firma Apple dala na trh truc-album Ass. Ani jedno z nich však již nebodovalo. V období, kdy Apple blokovala uvedení alba Badfinger, připravila skupina další kousek Wish You Were Here. Přestože se evidentně jednalo o jejich nejpropracovanější nahrávku, bylo doslova pohřbeno špatnou propagací. Nic nepomohly vynikající kompozice Pete Hama Know One Knows, Dennis a Just A Chance, stejně jako silná čísla Some Other Time a In The Meantime. Chris Thomas, jenž produkoval pro skupinu předchozí warnerovské album, odvedl tentokráte lepší práci. Navzdory nevydání žádného promo singlu stoupalo album na pozici 60, když je firma Warner Brothers stáhla z prodeje, údajně kvůli finančním machinacím se zálohovými platbami, do kterých měli být zapleteni členové skupiny. Vyšetřování členy kapely očistilo, postup alba byl však nenávratně pryč, frustrovaný Joey Molland opouští skupinu koncem roku 1974. Zbytek kapely začíná v prvních měsících roku 1975 nahrávat album s názvem Head First, ovšem po sebevraždě největšího talentu v řadách skupiny - Pete Hama (v dubnu téhož roku) byly veškeré práce zastaveny a skupina na čas končí.
Joey Molland, jenž v mezidobí spolupracoval s Blue Goose a Natural Gas, reformoval skupinu s novou sestavou hráčů v roce 1978 a nahrává s ní novou verzi Come And Get It pro kompilaci Hits Reunion (Era BU 5904). V roce 1979 vychází album Airwaves. Dochází k dalším mohutným personálním přesunům a v březnu roku 1981 se objevilo další LP Say No More (kde se v roli klávesisty objevuje Tony Kaye z Flash , Yes). Problémové americké turné v roce 1983 končí návratem Toma Evanse zpět do Anglie, kde zakrátko spáchal sebevraždu, prý z finančních důvodů. Molland nahrává v témže roce sólové album After The Pearl, a pokouší se dokonce vyjet pod hlavičkou Badfinger na další 60' revivalové turné. Doba je ale již definitivně jinde. Nastává další dlouhá pauza. V roce 1988 dochází k dalšímu pokusu o restaurování Badfinger. Nová sestava, ve které vedle Mollanda působil ze starých Badfinger i Gibbins, nahrála poslední album Timeless, vydané pouze v USA.
Nedávná CD verze Straight Up obsahuje i pět skladeb, které tehdy Apple odmítla (Money, Flying, Suitcase, Name Of The Game a Perfection) a US 45 verzi Baby Blue. Vinylová reedice vyhradila pro těchto šest rarit samostatnou placku.
13. července vyšlo další vzpomínkové album na ztracený rockový talent Pete Hama. Golders Green je tedy druhé album domácích nahrávek zaznamenaných zakladatelem a bývalým členem Badfinger Petem Hamem v období mezi rokem 1968 a sebevraždou v roce 1975. Jako předchozí sbírka Hamovy tvorby, která vyšla pod názvem 7 Park Avenue se i tato skládá z nádherných skladeb, které byly dodatečně s citem dokončeny jeho spoluhráčem Bobem Jacksonem a americkým umělcem Chrisem von Sneidernem. Ve skladbě Goodbye John Frost (1970) zazní příspěvek Paula Mc Cartneye na bicí a piáno. Perličkou je Makes Me Feel Good v duchu raných Monkees. Hamův smysl pro chytlavou melodii a jeho poutavý hlas však dokáží upoutat v každé ze skladeb. Experimentálnější tvář Hamovy hudby ukazuje vícehlasá Gonna Do It, báječná je raná verze Without You.

Sólové práce hudebníků z Badfinger: Joey Molland - After The Pearl (1983) The Pilgrim (1992) Basil (1998), Pete Ham - 7 Park Avenue (1997), Tom Evans - Appledaze (Tom Evans Interview), Mike Gibbins - A Place In Time (1998). Například album Basil kytaristy Badfinger , Joey Mollanda obsahuje nahrávky z jeho osobního archivu - různá session nahraná v průběhu posledních 25 let, akustické demonahrávka známých skladeb Badfinger a další špeky.

/JM/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU