Mistr Miš
Pornografický pojednání o vychrtlý Gertrudě

Praha 2020, soukromý tisk autora. Existenciálně smilná balada z doby normalizace. Faksimile samizdatového unikátu z roku 1982 nyní doplněné o CD-R singl s o rok starší nahrávkou téhož textu. Vydáno 30 číslovaných výtisků. Digitální tisk na ruční losín. CD ručně potištěno. Formát B5, 32 stran + předsádky a obálka. 590 Kč.
Poznámky autora k vydání

Gertruda původně vznikla jako z části improvizovaná nahrávka v roce 1981; nikdy jsem její text ani nepřepsal na stroji. Nahrál jsem ji pouze jednou s doprovodem tahací harmoniky a rozličných dnes už nediagnostikovatelných nástrojů a předmětů doplněných pomocí playbacků; způsobem zpěvu i obsahem jsem tehdy zhruba o deset let předběhl pozdější obskurní hudební žánr porngrind. Vyšla zatím jen na ultralimitovaném CD.
Čistě fyziologicky vzato je zajímavé, že celý text jsem tehdy zpíval nádechem, nikoli výdechem; dnes po čtyřiceti letech nejsem tímto způsobem schopen vydat jedný artikulovaný zvuk.

Knížku podle písničky udělala má tehdejší žena jako dárek k mým 23. narozeninám. Ježto to mělo být překvapení, tak průběžně nenápadně vyzvídala detaily typu: "Jak bys tu písničku pojmenoval?" - na což jsem bezmyšlenkovitě plácnul ten název, který to nakonec má, ačkoli to vždycky měla být jen prostě: Gertruda.
Litery byly vyřezané do kousků brambor a tištěné po portmanovsku "písmenko po písmenku podle pravítka". Vyrobila takto tři originály a vyzdobila je třemi grafikami řezanými do papíru. Dochovaly se z nich už pouze dva; druhý je už od roku 1982 majetkem pozdějšího antikváře a galeristy Pavla Vejrážky.

Předloha použitá k novému vydání byl darovací exemplář sestavený z nejlépe vytištěných stránek. I tak v něm ovšem s ohledem na improvizovaný vznik bylo poměrně hodně chyb. Digitální retuší jsem opravil vše tak, aby to bylo v souladu s původním zněním písničky, a doplnil jsem novou tiráž. V originálu byly na ručním papíru jen grafiky vylepené na vakátech, zbytek byl na běžném kancelářském; nyní je na ručním papíru vše kromě obálky. Knihařské zpracování zhruba odpovídá předloze.

Přiložené CD SP bylo pietně potištěno opět bramborou. Mělo by být běžně hratelné a trvanlivé (použitá barva byl vodou ředitelný akrylový lak firmy Revell, který by s plastem neměl reagovat vůbec), ale jelikož pustá jest teorie, doporučuji preventivně CD zálohovat a dál vnímat spíš jako artefakt. Samozřejmě garantuji doživotní záruku (míněno do konce mého života), že v případě nečitelnosti CD zákazníkovi pošlu odkaz na stažení původního wavu, z něhož bylo vypáleno.

Publikace je mým soukromým tiskem, není určena do běžné distribuce a je ji možno ji zakoupit pouze v e-shopu KAL.

Mistr Miš
Poznámky k textu pro nepamětníky


str. 1: "Prcal jsem Gertrudu v pokoji v Juventusu" - mládežnický hotel Juventus se nacházel v Blanické 10; dnes se to tam jmenuje hotel Tosca. Nocovávaly tam i pokrokově orientované západní aktivistky, které sem jezdívaly "za dobrodružstvím".

str. 4: "prej levný pivo a laciný desky" - dnes to zní sice divně, ale elpíčko za 44 Kčs tu tehdy bylo pro tzv. devizové cizozemce opravdu velmi levné, pokud si dokázali v prodejnách Supraphonu vybrat (tedy když chtěli třeba Gotta či Bacha, a ne Kiss nebo Zappu).

str. 17: "a šel jsem na pivo dolů do Deminky" - někdejší pivnice Demínka (vyslovovalo se jako Deminka nebo Déminka) ve Škrétově 3. V době vzniku Gertrudy slynula zejména relativně pozdní zavírací hodinou a častou instalací Vlasty Třešňáka, jehož aktuální míra ebriety byla závislá na tom, co do něj zrovna nalili rozliční braši, kteří se chtěli chlubit, že chlastali s Třešňákem, tedy obvykle značná. Po převratu se to nejnověji jmenovalo "Spolek České hospodské kultury" a platilo se tam vstupné 10 Kč.
Úvodní menu KAL

Hlavní menu LAW