Úvod k nabídce Data


O prodeji datových verzí našich starších publikací jsme už léta uvažovali. Základním problémem byl fakt, že až do roku 1997 jsme jako výchozí fomát dat používali MS Word 5.0 pro DOS v kódování Kamenických, jehož konverze do novějších editorů nebyla nikdy uspokojivě vyřešena. Fungující dávkový převod více souborů neexistuje (ač ho některé komerční programy lživě slibovaly); jakžtakž korektní převedení jednotlivých textů se zachovaným formátováním MS Wordu 5.0 umožňuje prakticky jen Corel WordPerfect 8.
Začátkem tisíciletí byla očekávaná poptávka po datové podobě textů prakticky nulová, takže jsme věc odložili s tím, že se konverze třeba časem nějak dořeší. Dořešila se předvídatelným způsobem - někdejší CP895 už žádný novější program (natož uživatel) nezná vůbec. Takže jsme se nakonec obávané "ruční práci" stejně nevyhnuli.

Při Velké říjnové rekonstrukci 2017 konečně nazrál čas naplnit dva námi po léta notoricky hlásané a propagované axiomy, jimiž se bude nabídka dat v KAL striktně řídit:

1. Nikdy nepoužíváme termíny "e-book", nebo "e-kniha"!
Trocha textových dat, jakkoli upravených, nemá s knihou společného ani o ň víc, než třeba se svitkem papyru, hliněnou destičkou nebo mluvícím papouškem. Nikdy nemůže mít žádnou z četných hodnot, jimiž disponuje krásná kniha mimo funkci pouhého futrálu na písmenka, kterou dokázala obstarat i špinavá hromada cyklostylovaného papíru. Tzv. "e-book" nikdy nebyl a nebude knihou, stejně jak empétrojka není e-elpíčko, soubor videa není e-televizí ani e-kinem a vaše selfíčko není e-člověkem.
Proto dále používáme jen termíny jako e-text, e-román, e-povídky, e-poesie, e-publikace (případně pro hospodské texty i zkrácený tvar e-pub) a podobné.
Jde z naší strany arci o čistě donkichotský akt, který na obecném rozšíření blábolu "e-kniha" nic nezmění. Jazyk je živelně utvářen tak, že čím je něco debilnější, tím jistěji se to v něm trvale ujme. A tohle je navíc tak trochu i cílevědomý reklamní podfuk v zájmu kšeftu, což souvisí s následujícím bodem.

2. Nikdy nenabízíme naše data za podobnou cenu jako naše knihy!
Za uměřenou sumu pokládáme u běžného románu něco mezi 20-80 Kč. Třímístné částky jsou na místě u rozsáhlých textů, komerčních bestsellerů nebo naopak u velmi specializovaných malotirážních prací pro úzkou cílovou skupinu, kde jsou výrobní náklady logicky vždy daleko vyšší.
Dnes obecně nasazenou cenovou hladinu e-textů pokládáme za pokus vydojit chcíplou krávu do poslední kapky. Jde o chování pragmatické jen zdánlivě - ve skutečnosti to celý proces jen urychluje. Z ilegálního stahováni a sdíleni to činí záležitost racionální nejen ekonomicky, ale i morálně. Vskutku jen zcela otrocký duch může cítit loyalitu k někomu, kdo ho zjevně rovněž okrádá. I naprostý laik totiž pouhým instinktem cítí, že je něco v nepořádku, stojí-li tištená kniha či CD jen o málo víc, než samotná data. Samozřejmě, že ano - data by měla by stát pouhý zlomek. Odpadá u nich totiž nejen cena vlastní výroby předmětu (tisku, vazby či lisování), ale hlavně všechny skutečné výdaje na distribuci (skladování, dopravu atd.) a navíc naprosto veškeré podnikatelské riziko spojené se ztrátou z možného vytištění nakonec neprodaného, a tedy bezcenného nákladu.

Objednání
E-publikace nabízíme podle vychozího zdroje buď ve formátu PDF nebo MS Word 2000, případně v obou. Žádný z nich dnes není problém otevřít v běžném počitači, nebo texty zkonvertovat bezplatnými utilitami či on-line převaděči do formátu jakékoli čtečky.
Tabulky jsou v Excelu 2000, audio soubory ve formátu FLAC.
Objednaná data (či adresu na jejich stažení) zašleme e-mailem po obdržení platby na náš účet. Bude-li platba uskutečněna z FIO banky, dostanete je prakticky obratem. Celá transakce tak může proběhnout doslova za pár minut, budeme-li zrovna na příjmu.
Všechny uvedené ceny jsou včetně 21% DPH.

říjen 2018

Úvodní menu KAL

Hlavní menu LAW