MUDr. Aleš Pech
(2. 5. 1957 - 22. 10. 2002)


Concordia vydávala v letech 1990-2002 (2009).


Původní Pechův profil vlastního nakladatelství


Projekt nakladatelství Concordia se zrodil z idealismu polistopadové svobody a vědomí potřebnosti implementovat do českého prostředí zřejmé hodnoty světového písemnictví, které z mnoha důvodů zůstávaly stranou pozornosti. Název Concordia nemá žádný vztah ke křesťanské „sousrdečnosti“. Nakladatelství se orientovalo na pole modernismu a jeho přirozených duchovních kořenů spojovaných mízou kultivovaného erotismu. V žádosti o registraci nakladatelství adresované Ministerstvu kultury na počátku roku 1990 se říká: „...vydávání knih chápeme jaké svébytnou tvůrčí aktivitu“.
Punkevní proud literatury – označený kýmsi jako literatura „extrémní“ – tvořící ediční plán dokázal uváděl v nadšení sporadický typ milovníků literatury, širší čtenářskou i knihkupeckou obec však nechal chladnou. Rubem nekompromisního odmítnutí všech komerčních ohledů byl obchodní propad, který si vynutil omezní edičních aktivit, nikoli ale doposud zánik nakladatelství. V současné době se práce soustřeďuje na pokračování založených edic (Sade, Reich). Archeologické výzkumy na poli „moderní senzibility“ směřují k odhalování dalších bílých míst (F. Schlegel). Generování textu probíhá v jednotě se zrodem výtvarné podoby knihy, která je chápána jako „objekt“. Výlučnost knižních exemplářů potvrzuje redukce nákladů na pouhých několik set kusů. Výroba se řídí důsledně metodou „objektivní náhody“ a „domácího kutilství“ ve smyslu, jaký mu přiznal Lévy Strauss.


Poznámka LAW z 25. října 2002


Za poslední necelý rok své existence vydala Concordia více knih, než za předešlých šest let, a vše nasvědčovalo tomu, že tento kreativní boom bude dále pokračovat - Aleš byl plný plánů nejen na další knihy a výstavy, ale dokonce i na vlastní časopis, pro který měl už i název "Intelektuál". To vše skončilo v kratičkém okamžiku, který denní tisk shrnul takto:
Praha 23. října 2002. Dramatická nehoda ochromila včera důležitou komunikaci v Praze. Na severojižní magistrále - konkrétně na třídě 5. května - zemřel odpoledne po srážce s peugeotem pětačtyřicetiletý řidič motocyklu. Muž na motorce zastavil na magistrále nad stanicí metra Kačerov, ovšem zezadu do něj narazil automobil Volkswagen, který motocyklistu vymrštil do vedlejšího pruhu. „První přijíždějící auto ještě stačilo prudce zastavit, ale další přijíždějící vůz už zabrzdit nestačil a po nárazu natlačil stojící vůz přímo na motocyklistu. Ten byl na místě mrtvý,“ uvedla policejní mluvčí Eva Brožová. Doprava na jedné z nejdůležitějších pražských tepen pak byla na hodinu omezena, protože auta mohla projíždět magistrálou pouze v jednom jízdním pruhu. Kolony stály až k Nuselskému mostu.
Alešovu surrealistickému způsobu myšlení by snad alespoň konvenovalo, že v čase jeho smrti po zadání slova "Concordia" vyhledávač Atlas neodkázal webového poutníka v prvé řadě na naše stránky, ale dříve ještě na "CONCORDIA s.r.o. ( http://www.concordia.cz) Značkový pohřební ústav a síň, služby bez hranic a časového omezení. Již dnes se můžete informovat."
Svůj konec ostatně nevědomky sám začaroval už v létě (a jen těm šťastným prosťáčkům, kteří ještě na vlastní kůži nepoznali magickou neúprosnost, s níž osud škodlibě vrací vyřčená slova, to může přijít absurdní) - vydáním své první knihy s názvem NESMRTEL.
Vlastní epitaf si tak Aleš Pech sám vysázel písmem Farao a jeho poslední věty znějí:
Smrt stála nad městem tichá jako déšť.
Buďte stateční!
Buďte čestní!


Poznámka LAW z října 2017

Ve vydávání do roku 2009 pokračovala manželka nakladatele Magdalena s dětmi.

Poslední kontakt: Magdalena Pechová, Bělohorská 99, Praha 6, tel. 233 357 280; e-mail: magdalenapechova@atlas.cz; http://www.nakladatelstviconcordia.cz/

Úplný soupis vydaných titulů

Tato stránka je čistě archivní a nebude už aktualizována.

říjen 2017

Úvodní menu KAL

Hlavní menu LAW