Logo

Word, Novell nebo Corel, hlavně když perfect


(Softwarové noviny 12/1996)



Nejnovější verze nejmohutnějšího textového editoru na světě se objevila – jako obvykle – téměř současně s počeštěním předchozí. Zda však WordPerfect konečně chytne druhý dech, či zda jde jen o další krok na cestě k zapomenutí, to ukáže teprve čas – a na našem trhu nepochybně i budoucí lokalizační politika Corelu.


Začátkem devadesátých let byl WordPerfect nepochybně nejperspektivnějším editorem u nás – komu nestačil Text602, ten používal obvykle právě WP 4.2 a později 5.1, který poměrně rychle vystřídal nepodařenou verzi 5.0 a který byl navíc prvním firemně lokalizovaným znakově orientovaným editorem pro DOS na našem trhu. Lokalizace sice nebyla kompletní – chyběla dokumentace, výukové soubory apod., avšak jinak byla poměrně zdařilá (onehdy mi dokonce kdosi tvrdil, že jde dodnes o jediný existující program, který umí abecedně třídit podle čs. státní normy; nevím – možné to je). Není bez zajímavosti, že šlo zároveň nejen o první, ale také o poslední lokalizovaný znakový editor pro DOS (lokalizace ChiWriteru jednak, pokud si dobře pamatuji, nebyla příliš oficiální, a především šlo o editor pracující v grafickém, nikoli v textovém režimu).

V téže době, tj. v roce 1992, už ovšem započalo slavné tažení Windows 3.1, které textové editory pro DOS nakonec dočista smetlo. Už v tehdejší recenzi české verze WordPerfectu 5.1 (SWN 6/92) jsem ostatně tvrdil, že „pokud se vůbec ještě dočkáme šestých verzí WordPerfectu a MS Wordu, bude to patrně jejich labutí píseň,“ a nezmýlil jsem se. WordPerfect 6.0 nejenže už nebyl lokalizován, ale de facto nebyl nikdy ani dokončen – k odstranění chyb, které měla přinést verze 6.1 už nedošlo – i tak ovšem zůstává koncepčně nejdokonalejším textovým editorem pro DOS, jaký byl kdy vyroben, a podle všeho mu tato priorita už navěky zůstane. Vyklizení prostoru v DOSu patřilo mezi všemi stupiditami, které Novell s WordPerfectem provedl, bezesporu k nejkurioznějším (i když asi ne k těm ekonomicky podstatným); bylo o to absurdnější, že sám výrobce Windows svůj MS Word 6.0 pro DOS nabízí, byť už nestandardně, dodnes.

Vraťme se však do roku 1992. Tehdy měl u nás WordPerfect dveře otevřené dokořán. Microsoft dosovské verze svého Wordu nelokalizoval nikdy, domácí konkurence byla v podstatě směšná a ve Windows tehdy bylo na vybranou v podstatě jen mezi celkem primitivním AmiPro 1.2 CZ a ještě primitivnějším WinTextem602. Gatesovo marketingové oddělení nad lokalizací WinWordu 2.0 poměrně dlouho váhalo, až se nechalo předběhnout na svou dobu znamenitým AmiPro 3.0, jehož česká verze byla navíc velmi poctivě udělaná (zejména ve srovnání se zfušovaným WinWordem 2.0 CZ), takže tento editor na čas v domácích oknech kraloval – jeho krátkou vládu ukončil rychlou a trvalou defenestrací teprve Word 6.0.

Naskýtá se otázka, proč WordPerfect nevyužil poměrně dlouhého vakua, které mu náš trh nabízel? V DOSu dělal, co mohl, a WP 5.1 byl také patrně jediným zahraničním editorem, který se na této platformě u nás dočkal většího legálního rozšíření. Nad lokalizací verze 6.0 se pak v Oremu váhalo tak dlouho, dokud firmu nekoupil Novell, který, jak jsme si již řekli, celý vývoj programů pro DOS zastavil a jejich prodej postupně ukončil. Ve Windows byla situace poněkud odlišná: vývojáři WordPerfectu prostě podcenili perspektivnost tohoto systému, a než se stačili vzpamatovat, bylo už pozdě. Narychlo splácaná wokenní verze 5.1 byla tak úděsná, že ji taktně ignorovala i většina recenzentů. Celý rok – až do prosince 1992 pak trvalo, než se objevil jakž takž použitelný WP 5.2. Pokud však v USA ještě stačil konkurovat Wordu 2.0 a AmiPro 3.0, u nás se prakticky neprosadil. Důvod byl prostý – jeho česká verze se objevila teprve začátkem roku 1994, tedy tři měsíce po daleko zdařilejším WordPerfectu 6.0, a hlavně skoro současně s českou verzí WinWordu 6.0, tentokrát už vcelku uspokojivě provedenou. Nejméně roční zpoždění lokalizací, které od té doby obě další verze WordPerfectu měly, definitivně zpečetilo jeho osud na našem trhu, a to tím spíše, že Microsoft, když už se jednou rozhodl brát Čechy alespoň okrajově na vědomí, už nějaký ten čas přichází s počeštěnými variantami svých programů jen s nepatrnou prodlevou po jejich světové premiéře. A tak není divu, že MS Word v současné době prakticky bezkonkurenčně opanoval Windows 3.1 i 95, a to zdaleka ne jen u nás.

Zpětně nahlíženo působí laxnost, s jakou ostatní výrobci tomuto procesu přihlíželi, až nepochopitelným dojmem, který sice může vzbuzovat určitá temná podezření, ale faktem zůstává, že nikdo Microsoftu žádné zákulisní machinace neprokázal. Zatímco loňský pokus Lotusu oprášit pod novým (a hloupým) názvem slávu AmiPro ani nestojí ze řeč (a celý slavný WordPro také přes dumpingovou cenu poměrně rychle zmizel z běžné nabídky i ze zorného úhlu recenzentů), WordPerfect stále bojuje. Nemá to lehké. Poté, co jej v poměrně krátké době pohřební ústav Novell „zhodnotil“ z původní cca miliardy dolarů na cenu o jeden řád nižší, bude mít Corel s jeho exhumací hodně starostí.

Když Novell na jaře 1994 kupoval WordPerfect, byl – pokud se nemýlím – v prodeji WP 6.0 a počeštěný 5.2, v betaverzi lokalizace WP 6.0 a v jakési urbetaverzi WP 6.1. Během dalších dvou let stačil Novell triumfálně tyhle všechny věci dokončit a uvést na trh. Lokalizovat „svůj“ WordPerfect 6.1 už ale nestihl. Cédéčka s českým PerfectOfficem 3.0 (jehož součástí WP 6.1 byl) sice nakonec šťastně vylisoval, ale až v době, když už editor patřil Corelu, a tak se jejich nečetnými majiteli stali pouze ti, kdo si v rámci multilicence upgrade na českou verzi zaplatili předem.

Jen o měsíc či dva později to českému uživateli vynahradil Corel; v tomto případě však i on jen polepil novým logem to, co od Novellu koupil. Skutečná premiéra ale na sebe nedala dlouho čekat. Už v polovině roku, tedy pouhých 5 měsíců po úspěšné transakci, vypotil Corel novou verzi, nesoucí zřejmý rukopis kanadských návrhářů. Celé se to jmenuje Corel WordPerfect Suite 7, přičemž slůvko SUITE patrně redefinuje další podobu textových procesorů.

Doposud totiž bylo zvykem přidávat k texteditorům jednoduché verze nějakého toho kreslítka a spreadsheetu. Corel jde na to jinak. Jako automatickou součást editoru (samostatně lze koupit pouze Quattro) nyní dostanete celou „suitu“ – kompletní Quattro Pro 7, Presentations 7, CorelFlow 3 (starší aplikace Corelu na výrobu diagramů) a k tomu jako přívažek ještě Sidekick, Dashboard, Envoy, 150 fontů a 10 000 clipartů – to vše za cenu normálního editoru. Jde samozřejmě o trik – Microsoft už pár let nabízí v podstatě totéž (bez těch fontů a clipartů), jenže pod názvem Office a o nějakých pět tisíc dráž.

I Corel ovšem má svůj Office Professional – obdobu stejnojmenného balíku Microsoftu za zhruba obdobné peníze, doplněnou právě tak především o databázi (v tomto případě o Paradox), dále pak o InfoCentral, TimeLine, GroupWise, dalších 850 fontů a – světe div se – CorelDraw 6 (výhledově asi 7). Tedy opět tradiční corelovská cenová agrese, která spolu se systémem vzájemně provázaných upgradů činí produkty této firmy i přes časté technické nedostatky až neodolatelně atraktivními pro všechny jen trochu spořivější uživatele.



Jako u všech svých nových produktů, vsadil Corel i u WordPerfectu 7 výhradně na prostředí Windows 95. Podrobnější recenzi přineseme, až bude hotová česká verze, protože domácké prostředí už dávno není komfortem, ale nutností. Nyní tedy jen k hlavním novinkám.

Na první pohled nejzřejmější inovací jsou tzv. Quick Spots – pohotová znaménka, objevující se jako malý čtvereček při pohybu myší (nikoliv aktuálním kurzorem) v dokumentu poblíž každé z potenciálních definičních oblastí – odstavců, obrázků apod. – nad nimiž se šipka myši právě nachází. Po kliknutí levým tlačítkem myši se objeví – jak jinak – klasický corelovský roll-up, i když se mu tak ve WordPerfectu zatím neříká. Není jej třeba zarolovávat – úslužně zmizí sám po provedení žádané operace či jen při kliknutí myší kamkoli okolo. Pravé ucho má i nadále funkci rychlého menu, které je u oken a tabulek možno zobrazit zároveň s roll-upem (viz obrázek). Trochu podobnou vymožeností je i indikátor změny nastavení tabulátorů, který se objeví u každého odstavce, u něhož bylo nastavení provedeno; po kliknutí levým uchem myši se otevře v aktuálním místě ruler se zobrazením a možností snadného formátování tabulace.

V případě Quick Spots jde o zcela původní přínos Corelu (nebo o inspiraci nějakým méně známým programem). Těžko bez delší praxe přinášet jakákoli hodnocení, nicméně už na zběžný pohled si u tohoto vylepšení nejspíš řeknete – proč ne. Pokud si to neřeknete, je možné Quick Spots samozřejmě demokraticky vypnout. Ostatní nesčetné drobnosti, mající za cíl co možná nejvíce usnadnit editaci, už tak originální nejsou, ale zato jich je tolik, že snad poprvé v historii WordPerfectu lze ovládání označit za opravdu přítulné a intuitivní. Problém vidím pouze v tom, že po několika dalších verzích budou programy tohoto druhu natolik úslužné, že už dá možná víc práce nastudovat všechny dostupné lokajíčky, než se obsloužit sám. Mám zde na mysli vylepšení toho druhu, jako je například výroba horizontálních čar: ve WP 7 stačí napsat tři pomlčky a stisknout Enter a už máte na stránce pěknou linku (pro dvoulinku třikrát rovnítko a Enter). Bezvadný nápad, ale nedovedu si představit, až takových luxusních pomocníků bude v programu tisíc.

Každopádně inovace typu „stínového“ kurzoru či Guidelines – okrajů stránky (respektive sloupců), které lze v libovolném místě uchopit a posunout, jsou natolik přirozené, že po chvilce používání vám ani nepřijde, že to předtím vůbec mohlo být jinak. Naproti tomu zdánlivě typicky corelovská vymoženost – přechodové rastry – je převzata z předchozí verze, a stejně jako v ní ani teď pořádně nefunguje. Jako nabízený podtisk odstavce či celé strany se mi je nikdy nepodařilo nastavit, správně se objeví prakticky pouze v oknech. Rozličné jiné výplně se přitom zobrazují bez problémů. V jednom se však Corel přece jen nezapřel – přidal alespoň volbu „ozdobných“ rámečků (viz obrázek). Jde ovšem pouze o rozhraní pro zjednodušený export obrázků, které byly k dispozici už v předchozí verzi.

Nechybí samozřejmě vymoženosti okoukané od MS Wordu 7, jako například Spell-As-You-Go – rychlá kontrola pravopisu s podtržením ve slovníku nenalezených tvarů, přičemž při kliknutí pravým tlačítkem myši na označené slovo se v rychlém menu objeví nabízené možnosti; funkce funguje, dokud se nevypne, takže umožňuje i podle mého soudu naprosto perverzní variantu, při níž vám počítač kecá rovnou do psaní. Už v předchozí verzi se objevila definice tabulky pomocí Drag and Draw a dokonce třísetstupňové UNDO/REDO; nově nyní přibylo i dvacet naposledy použitých písem (Quick fonts), dokonce ve zvláštním menu a v celé kráse – včetně velikosti a barvy. Zato vám i nadále nebude dopřáno luxusu rozličných galerií stylů (s výjimkou tabulek), ani možnosti zobrazit a editovat najednou desítky stránek (WP je umí zmenšit jen na 25 procent do sloupce pod sebou, a i s tím má problémy). Naproti tomu tradičně silné stránky WordPerfectu – práce s tabulkami, cizími jazyky, symboly apod. – zůstaly samozřejmě zachovány i v této verzi.

A Reveal Codes – samozřejmě; bez nich by WordPerfect ani nebyl WordPerfectem – to i Corel určitě pochopil.

Hlavní inovace však byly podle očekávání zaměřeny na Internet. Nejen WordPerfect, ale i Quattro a Presentations nyní umožňují přímý export do HTML – WordPerfect i přímou konverzi webových souborů do vlastního a zprostředkovaně přes své vynikající konverzní funkce pak vlastně do jakéhokoli běžnějšího formátu v libovolné kódové stránce (i anglická verze WordPerfectu totiž už dávno snadno zvládá to, co se dosud nepodařilo žádné lokalizaci WinWordu – načíst a uložit správně třeba i jen dokument MS Wordu pro DOS v Kamenických). Součástí WordPerfectu je nyní tzv. Internet publisher (viz obrázek) přímo jako položka hlavního menu, umožňující jednoduchou volbou vše od surfingu až po interaktivní vytváření vlastních webových dokumentů.



Presentations ani Quattro mi nikdy k srdci nepřirostly, a i když dlužno přiznat, že zejména exborlandovský budulínek se má čile k světu, od Excelu mne stále neodláká. Zajímavou aplikací je naproti tomu Corel Flow, samostatně nabízený ve verzi pro Windows 95 téměř za polovinu ceny celé Suity – očekával bych daleko triviálnější prográmek; věnovat se mu jen trochu podrobněji by si žádalo samostatnou recenzi. Roztomilou pozorností podniku je bezesporu neobyčejně pohledně namalovaný „plánovací diář“ Sidekick (viz obrázek), ale když mi od stolu plného papírků nepomohl ani darovaný ADK, téhle hračce se to určitě také nepodaří. Naproti tomu Dashboard 95, rovněž z produkce Starfisch Software, ani nevyvolává zdání nějaké větší užitečnosti, i když jistě i zde může jít především o zvyk.

Cliparty zdaleka nepocházejí jen z knihovny Corelu (se soubory CDR ostatně žádný z programů Suity pracovat neumí); valná většina z nichnaopak patřila WordPerfectu a není to tak dávno, co je firma nabízela v balení po dvou stech tematických obrázcích za ne zrovna malé peníze. Na cédéčku jsou sesypány nejspíš úplně všechny a spousta dalších nádavkem – skoro mne dojalo, když jsem narazil na kočičku, kterou jsem před čtyřmi lety použil v ilustracích k recenzi WP 5.1 pro DOS, tehdy ještě na átéčku s Hercules monitorem... joj, to byly časy! Ale proč o tom mluvím: hlavně aby uživatelé Corelu, kteří si za výhodný upgrade Suitu případně zakoupí, automaticky nevyhodili album Clipartů v domnění, že je už všechny mají. Nemají.

Mimochodem – krom této důležité příručky*) je veškerá dokumentace k celému tomu softwarovému obžerství tvořena toliko jediným manuálkem o 380 stranách (jen tak pro srovnání: manuál k WordPerfectu 5.1 měl 1500 hustě psaných stran!), zbylé příručky, i tak daleko stručnější než kdysi, jsou na cédéčku v elektronické formě – jako dokumenty Envoy 7, které WordPerfect pochopitelně umí rovněž přímo generovat (proces probíhá jako tisk do Envoy).

-----------------------------poznámka pod čarou-------->
*) Neobyčejná rafinovanost obchodní politiky Corelu spočívá mimo jiné právě v závalu obrázků, kterými své produkty doprovází, což si, zdá se, zatím nikdo z konkurence neuvědomil. Zejména dnes, kdy pořídit ilegální kopii cédéčka je záležitost za tři stovky, může být právě knihovna clipartů velmi motivujícím psychologickým momentem pro koupi – je totiž jaksi otravné mít doma deset tisíc obrázků (i když samozřejmě nejspíš nikdy žádný nepoužijete) a přitom nevědět jaké. Vzhledem k tomu, že značná část z nich je barevná, přišlo by pořízení odpovídající kopie příručky dráž, než kolik stojí celý program, takže – nekupte to...
<-------------------- konec poznámky

Bez ohledu na střídání majitelů zůstává WordPerfect stále editorem po mnoha stránkách dokonalejším, než jakým je triumfující MS Word. Nový bundle je lákavý, nota bene za upgradovou cenu necelých 4000 Kč, poskytovanou nejen všem „corelákům“, ale jako kompetetive upgrade i všem majitelům jakéhokoli editoru či spreadsheetu od Microsoftu, Novelu, Borlandu a Lotusu. Ve Spojených státech se to prý slušně prodává. Co bude u nás, to bude záležet především na Corelu samotném. Pokud jde přímo o verzi 7, má být lokalizována nejdříve na jaře příštího roku. Bude-li tomu tak, budou to nejspíš vyhozené peníze. Konkurovat Microsoftu pouze kvalitou a cenou už totiž nestačí – Češi si mezitím u Gatesů zvykli také na pohotovost. Zachování tradice ročního zpoždění české verze je nejlepší cestou k tomu, jak u nás WordPerfect pohřbít definitivně, zejména pak jestliže se Corel přidrží dosavadní politiky aplikované na Draw 6 či Office Proffesional 6.1, a sice předhodit domorodcům desetkrát méně Eastern Europe fontů, než kolik se přidává k anglické verzi.

Už s ohledem na principiální multilinguálnost WordPerfectu by vůbec bylo vhodné koncipovat příští verzi od začátku jako internacionální program, okopírovat pár užitečných nápadů od izraelského Accentu a vydat rovnou variantu se všemi zamýšlenými národními rozhraními, pomocnými soubory, slovníky, klávesnicemi a alespoň základní dokumentací. Možná by to spolklo o cédéčko víc, ale určitě by to bylo podstatně zajímavější. Nejde pochopitelně jen o nás – bez našeho tržíčku se jistě Corel nepoloží, jakkoli taková úvaha jaksi v principu postrádá zdravého obchodního ducha. Problém je v tom, že když nedávno známý sháněl německý jazykový modul k WordPerfectu 7, s překvapením zjistil, že dosud rovněž neexistuje (Microsoft německé verze uvádí obvykle současně s anglickými). V době, kdy se inovace softwaru objevují jen zřídka v delších než ročních intervalech, je i několik měsíců prodlení na pováženou, takže lze bez přehánění konstatovat, že s WordPerfectem 7 už to u nás Corel opět prošvihl. Stihne to konečně alespoň s verzí 8? To momentálně neví nikdo – určitě ani Corel sám ne.



Corel WordPerfect Suite 7
nová verze jednoho z nejstarších veteránů mezi textovými editory and more...
věnovalo DTP Studio
cena: cca 9000 Kč; upgrade 3800 Kč (ceny bez DPH, varianta pouze s CD)







Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU