Logo

Další kohout na smetišti?


(Softwarové noviny 8/1995)



Z temnot zapomenutí se po delším čase vynořil nadstavbový operační systém GeoWorks. Postarala se o to prostějovská firma Vahal, s.r.o., a Modré stránky, jejichž letošní jarní CD-ROM edici dostali zdarma všichni návštěvníci výstavy Computer Grafics. Jednou z četných demoverzí, obsažených na této stříbrné placce, je i shareware zvaný GeoPublish, obsahující základní rozhraní Geos s textovým editorem GeoWrite, a přiložena je i jejich základní lokalizace.

Zcela poprvé má tak český uživatel možnost nahlédnout ve své mateřštině do tajů kultovního programu GeoWorks Ensemble 2.0. O tomto prostředí se i u nás svého času popsalo dost papíru; v dobách rozpaky vzbuzujícího uvedení Windows 3.1 totiž mnoho lidí soudilo, že právě tudy vede cesta pravá. Někteří z nich si to myslí dodnes, i přesto, že Windows už dostatečně prokázaly, že jejich předběhnutí soudobé hardwarové úrovně mělo svá oprávnění.

GeoWorks je naproti tomu docela dobře možné provozovat i na tom nejobyčejnějším átéčku, a přestože tento argument už ztratil mnoho ze své někdejší váhy, stále ještě by to mohlo leckoho zajímat. Zejména pak pro tradičně nejsilnější zbraň programu: integrovaný textový editor GeoWrite, který byl již u první verze v mnoha ohledech daleko před konkurencí a kupodivu mu to zůstalo dodnes. Jde přitom o integrovanou součást prostředí, která je „v ceně“. Pokoušet se o komparaci s MS Writem by bylo jako porovnávat jízdní vlastnosti Velorexu s Mercedesem třídy C (který ostatně opravdu není cenově srovnatelný); daleko zajímavější je skutečnost, že v některých ohledech GeoWrite předčí nejen současného světového favorita MS Word 6.0 for Windows, ale dokonce i většinu existujících DTP programů.

Nevěříte? Taky bych nevěřil. Jenže které DTP umí bez pomoci drahých extenzí například kreslit nejen klikaté souvislé vektorové čáry, ale dokonce i složité křivky jedním tahem? A GeoWrite dovede i jiné věci – malovat kruhové výseče, rotovat všechny objekty včetně textových oken apod. Zvládá dokonce i základní elektronické deformace písma (váha a šířka), což je funkce dosud výsostně détépácká, a to ani zde nikoli obligatorní (postrádá ji např. Corel Ventura 5). Při předpokládaném nástupu fontů Multiple Master to sice třeba už není tak podstatné, nicméně jako doklad mimořádné vyspělosti GeoWritu, myslím, dostatečně výmluvné.

Program má samozřejmě své mušky – některé až nepochopitelné. Tak kupříkladu nebývalá typografická přesnost, s níž GeoWrite umožňuje definovat velikost písma na setiny bodu (pro srovnání: Ventura na poloviny, PageMaker na desetiny), je značně znevážena skutečností, že vzdálenost mezi řádky umí nastavit pouze v jednobodových intervalech.

Podrobněji se programem budeme zabývat v samostatné recenzi „ostré verze“ v některém z příštích čísel; zde o něm hovoříme pouze pro bezprostřední srovnání s domácím InView. Česká verze GeoWorks totiž za téměř stejné peníze (kompletní program včetně kreslítka, spreadsheetu, databáze, her a běžných utilit stojí 5540 Kč), nabízí stejnou výhodu nenáročnosti na hardware s podstatně vyšším luxusem – pomineme-li chybějící český speller, který podle vyjádření firmy Vahal součástí lokalizace kvůli licenčním problémům definitivně nebude. Vektorové fonty, podpora PostScriptových tiskáren a neporovnatelně kvalitnější editor však představují dostatečnou kompenzaci. A hlavně – GeoWorks nejsou uzavřeným systémem. Existují pro ně stovky fontů (ovšem nikoli českých) a řada aplikací – mnohé z nich sharewarové či public domain. Lze k nim rovněž za necelé čtyři tisíce dokoupit Software Development Kit na CD-ROM, umožňující vlastní kreativitu.

Přes všechny uvedené výhody však jde, jak již bylo řečeno, o vysloveně kultovní program s malým, leč oddaným okruhem uživatelů. A to prosím po pěti letech, během nichž se GeoWorks dostalo ze strany recenzentů zcela mimořádné podpory a ohlasu. Přesto ani podrobným listováním v květnovém čísle britského magazínu Computer Shopper, obsahujícím přes 400 stran inzerce, se mi nepodařilo narazit na jedinou firmu, která by GeoWorks nabízela. O to donkichotštěji pak působí prostředí InView, které se s křížkem po pohřbu pokouší o totéž na nesrovnatelně menším trhu. Ovšem – pokud je vám postava rytíře smutné postavy sympatická, podporujte svůj Alcor.








Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU