Logo

Pouhá pomůcka pro grafiky nebo příslib budoucnosti?


(Softwarové noviny 1/1995)



Mezi periferie, které se dosud nestaly standardním vybavením počítačů, patří tablety neboli digitizéry. Situace se však může jednoho dne změnit a mohou to být naopak myši a trackbally, co upadne v zapomnění.



Pokud jste se už pokochali fascinujícím Fractal Design Painterem, jistě jste dali za pravdu mnoha recenzím, které v libozvučném jednohlasu tvrdily, že se jedná o naprosto revoluční přínos do oblasti zpracování grafiky. Nelhaly, což ovšem neznamená, že by program neměl své mušky. K nejpodstatnějším patří místy až nesnesitelná zdlouhavost provádění některých akcí, a dále pak to, že i zručný grafik potřebuje nejméně rok ke zkrocení Painteru do té míry, aby s ním dokázal přesně realizovat své představy, a nikoli jen vybírat z nabízených permutací. Jinou chybičkou, za niž ovšem program nemůže, je smutné poznání (ke kterému dospějete už po deseti minutách práce), že myš není tím pravým zařízením na ovládání Painteru. K téže empirii lze jistě dospět i při kreslení v PaintBrushi, ale tam vám to nepřijde tak líto.

Jedno z řešení uvedeného problému se jmenuje tablet. Pokud jste to ještě nikdy neviděli, je to taková obdélníková placka, ze které jde do počítače drát, a čmárá se po ní předmětem, vypadajícím jako obyčejná propiska s tlačítkem po straně. Je zde ovšem ještě jeden zádrhel. Když používáte tužku nebo křídu, je dosti podstatnou složkou kresby, jak moc na nástroj přitlačíte. Podobně jako třeba klávesnice midi musí být dynamická, pokud chcete vytvořit nějakou obstojnou hudbu, musí být dynamický i tablet, má-li obrázek ve Fractal Design Painteru vypadat trochu k světu. Slůvko „dynamický“ v obou případech značí, že záleží na tom, jak silně na klávesu či pero přitlačíte. Takovým tabletem je právě Wacom UD-0608-R, o kterém bude řeč, i když výrobce pro něj nepoužívá termínu „dynamický“ ale „tlakově senzitivní“ (pressure-sensitive).

Základní sada obsahuje kromě popsaných předmětů ještě pět náhradních hrotů a apartní podstavec k pisátku, napaječ, disketu s drivery a vyčerpávající dokumentaci ve dvou svazcích. K tomu lze dokoupit rozličné jiné varianty dynamických i nedynamických pisátek či zařízení zvané Cursor či Puck, které vypadá jako bezocasá myš – s tím rozdílem, že má navíc okénko se zaměřovacím křížem a používá se hlavně pro CAD a obkreslování různých předloh.

Kreslící plocha Wacomu odpovídá formátu A5, což sice může leckomu přijít příliš malé, ale zase to nezabírá tolik místa (i tak je třeba počítat s větším pracovním prostorem, než s jakým vystačí obyčejná myš). Zařízení pracuje v rozlišení až 1270 lpi, a registruje 120 stupňů přítlaku. I když předpokládaným pracovním prostředím jsou Windows, nechybí ani driver pro DOS, který umožní suplovat myš (fungoval ve všech namátkou vyzkoušených aplikacích včetně her, někdy však výrazně zpomaloval nabíhání a ukončení programu). Na rozdíl od Windows je DOSovský driver nastaven tak, aby skutečně simuloval myš, tj. tak, že kurzor sleduje pohyby pisátka bez ohledu na to, na jaké části tabletu čmáráte (tzv. relative mode). Pomocí parametrů lze však zvolit i absolutní režim (viz níže).

Komfort ve Windows je maximální – detailní popis by zabíhal nad rámec této recenze. Obecně vzato by určitě zabralo mnohem méně místa vypsání chybějících možností nastavení, než sebestručnější popis ovládacího panelu. Za tu poměrně krátkou dobu, kdy jsem se mezi jinými povinnostmi k hraní s tabletem dostal, se mi žádný chybějící parametr nastavení najít nepodařilo.

Základní rozdíl oproti myši je již zmíněný „absolutní režim“ pohybu kurzoru, který zpočátku způsobí zkušenému uživateli značné problémy při koordinaci (začínajícímu asi právě naopak). Wacom totiž ve Windows implicitně funguje tak, že položíte-li pisátko do jeho pravého horního rohu, octne se kursor na monitoru v pravém horním rohu atd. To je sice nezvyklé, ale v principu daleko fyziologičtější než pohyb ve stylu myši (který lze samozřejmě rovněž nastavit). Teprve teď také oceníte malý rozměr tabletu – ve formátu A4 by vám při tomto způsobu práce za chvíli upadla ruka.

Místo dlouhého povídání bude daleko jednodušší a názornější, když se podíváte na rozdíl mezi obrázky. Pokud pracujete s Painterem, doporučuji vyzkoušet si tablet na nějaké výstavě – ani kdybych popsal deset stránek, nebude to prostě ono. Co se mých subjektivních dojmů týče, byly veskrze pozitivní.

Napadne vás možná zásadní otázka, zda je poloha kurzoru viditelná i tehdy, když nic nepíšete. Je. Chcete to trochu cviku, ale přiblížíte-li pisátko několik milimetrů k podložce, kurzor se objeví v aktuální pozici. Což je pochopitelně základní předpoklad toho, abyste nenamalovali panákovi oko třeba na bradu.

Přesto by pro přesnou koordinaci byl daleko zajímavější tablet přímo kombinovaný s monitorem. Podobná zařízení existují a nejsou někdy ani příliš drahá (od firmy Genius stojí jen o pět tisíc víc, než Wacom), ovšem nepodařilo se mi zjistit, zda je někdo vyrábí také v dynamické podobě. Informace o tabletech, které jsem zkoušel získat u namátkou vybraných velkododavatelů, byly velmi rozpačité – obvykle končily bádáním v ceníku a prostým konstatováním, že něco takového tam opravdu mají, a tak jsem toho po několika marných pokusech zanechal.

Každopádně pokud monitory s dynamickým tabletem ještě neexistují, brzy určitě existovat budou. A možná nejen to. Jestliže se opravdu naplní Gatesovy sliby o hlasové komunikaci s počítačem, mohlo by se takové bezdrátové pisátko stát v konečné fázi jedinou periferií pro obsluhu počítače; klávesnice i myš by skončily v propadlišti dějin. Koneckonců nadšeně očekávaný a rozpačitě přijatý Mackovský Newton se o něco podobného snaží už dnes. Předpokládalo by to samozřejmě, že se podoba osobních počítačů podstatně změní. To je ale vcelku pravděpodobné – proč by měla písíčka (ať už se jim za pár let bude říkat jakkoli) vypadat pořád stejně jen proto, že už tak deset let vypadají.



Již nyní však lze shrnout: pokud profesionálně pracujete s Fractal Design Painterem, je investice do Wacomu UD-0608-R nebo podobného dynamického tabletu více než účelně vynaložená. Na prosté hraní je to ale přece jen trochu drahá legrace. Potřebujete-li kreslit v jiném programu, než v Painteru, vystačíte asi docela dobře s obyčejným, tlakově nesenzitivním tabletem, který vyjde podstatně levněji – ovšem za předpokladu, že budete mít to štěstí a narazíte na prodavače, který ví, co je tablet. Podle mých osobních zkušeností to v této zemi není tak snadné, jak by se dalo očekávat.



WACOM UD-0608-R
Jednou větou: tlakově senzitivní grafický tablet
Výrobce: Wacom, Japonsko






Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU