Logo

Dr. Tomáš Řezanka
k ohlasu v CW 30/91


(Computerworld 33/1991)


Vážený pane doktore,


když mi Váš dopis v redakci ukazovali, byl jsem zrovna ve značném časovém stresu, a tak jsem tehdy jen prohodil, že byste se měl naučit číst. Mému letmému zahuhňání však zřejmě nebylo dostatečně rozumět, takže Váš ohlas nakonec vyšel.

Nijak mne neuráží, že mé články čtete nepozorně, nevidím však důvod, proč to ještě publikovat. Inkriminovaná pasáž v rukopisu zněla: „Verze 2.0 však již halasně inzeruje posunutí maximální velikosti souboru daleko za hranici 200 kB. Jako člověka, pracujícího celkem běžně s textovými soubory přes 500 kB, mne pochopitelně zajímalo, jak daleko. Při standardní operační paměti 640 kB s instalovaným DOS 3.3 činí toto „daleko“ něco málo přes 26 kB.“

Za redakční úpravy, které Vás snad mohly uvést v omyl, nenesu odpovědnost. Naopak mne přiměly k tomu, že u dalších svých příspěvků nyní nekompromisně trvám na zveřejnění toho, co jsem skutečně napsal. Přesto se domnívám, že i z publikovaného znění je zřejmé, co chtěl básník říci. A sice, že nejdelší text, který je v T602 možné vytvořit, nemá 26 kB, ale 226 kB. K tomuto závěru jsem dospěl za uvedených podmínek, aniž bych měl, pochopitelně, instalován jediný rezidentní program.

K jakým výsledkům lze dojít při Vámi uváděné konfiguraci, nevím. Jednou si podobné počítadélko jistě také opatřím, ale zatím na ně prostě nemám. Odhlédnu-li od toho, že používat Text602 na počítači 386/33 MHz je jako rozvážet brambory v Mercedesu, mohu Vám poradit, jak jednoduše překonat svůj vlastní rekord – stačí opakovaně volat Norton Commander. S trochou trpělivosti nakonec nenapíšete ani stránku, protože se Vám Text602 vůbec nepodaří spustit. Počítám-li dobře, mělo by k zaplnění standardní paměti stačit asi třicet Nortonů 3.0.

Při tehdejším testování jsem použil bloku vytvořeného ze souboru cti_mne.602, který jsem kopíroval a doplňoval editací tak dlouho, dokud program neoznámil, že už nemá dost paměti. Uvedený výsledek jsem pokládal za orientační, a dále jsem nad ním nebádal.

Detailnějším průzkumem však lze zjistit, že maximální délka souboru závisí především na použitém typu písma. Ve fontu „Velký“ se mi například nepodařilo vytvořit text delší, než 187 kB. Tentýž text psaný normálním typem lze přitom vkládat až do rozsahu 247 kB. To vysvětluje, proč byl původní výsledek o něco nižší – v souboru cti_mne jsou totiž použity různé formáty písma.

Navíc záleží i na šířce stránky. Při nastavení 260 liter na řádek jsem dosáhnul délky souboru 267 kB. Zajímavé je, že velikost zbytku volné paměti, při níž Text602 odmítá dál editovat, se značně liší – v uvedených případech postupně 79, 133 a 42 940 (sic!) bajtů.

Bude-li někdo tvrdit, že se mu nějakým způsobem podařilo překonat 270 kB, nemám důvod mu nevěřit. Ani to však podle mého názoru ještě neznamená posun „daleko“ za hranici 200 kB.



S pozdravem



Martin Maniš






Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU