Logo

Chronická gonorea
plus něco pro Wokna


NORTON UTILITIES 8.0




Komentář: Recenze byla shledána příliš negativistickou a zadána jinému autorovi, který nakonec osmičku Utilit pochválil (in SWN 3/1995), což mu umožnilo zejména to, že ji hlouběji nesrovnával s předchozími verzemi. Je ovšem neoddiskutovatelné, že od té doby, co si Symantec zmopolizoval trh s utilitami nakoupením veškeré konkurence, prakticky se zastavil do té doby neobyčejně kreativní a rychlý rozvoj této oblasti softwaru, což jen podtrhly nové programy pro Windows 95. Nortonovy Utility 5.0 představovaly ve své době něco, co Symantec už rozhodně nikdy nepřekoná; doufejme jen, že se časem objeví nějaký nový Peter Norton, který se tentokrát už koupit nenechá.



Dopsáno 22. 6. 1994



Jestliže jsem v SWN 9/93 nazval recenzi Nortonových Utilit 7.0 Nortonem po kapkách, mohu nyní s ročním odstupem diagnostikovat, že kapavka přešla do chronického stadia. Kdyby upgrady veškerého softwaru probíhaly tím způsobem, jakým to v poslední době dělá Symantec, přestal by softwarový průmysl existovat asi poměrně rychle; otázkou je, jak dlouho to vydrží samotný Symantec. Nebo že by se třeba příští verze Novel DOSu dodávala s Norton Commanderem? Uvidíme. Každopádně po nepovzbudivých Utilitách 7.0 a velmi rozpačitém Commanderu 4.0 nezpůsobí ani Norton Utilities 8.0 rozhodně žádné radostné pozdvižení.

Zarputilým uživatelům DOSu přináší tato verze vlastně jen jedinou novou užitečnost diskutabilního významu a pár drobných vylepšení starých utilit. I Symantecu se to asi zdálo příliš málo, takže krabici vylepšili nápisem WINDOWS\DOS a přihodili několik prográmků, zčásti důvěrně známých uživatelům Norton Desktopu for Windows.

Nový program pro DOS se jmenuje INI Tracker a v tři centimetry tlusté uživatelské příručce jsou mu věnovány dvě strany. Jedná se vlastně pouze o doplněk stejnojmenné utility pro Windows a slouží k rychlé obnově původního obsahu konfiguračních systémových souborů z databáze, umístěné v novém podadresáři CFGAUD. Wipe Info prý nyní umožňuje vyluxovat i komprimovaný disk, což jsem nezkoušel, a upřímně řečeno to vzhledem k agresivitě tohoto programu ani nikomu neradím. V této souvislosti stojí snad za poznámku heslo na distribuční krabici „Be safe, not sorry!“, které má podpořit iluzi, že s Nortonovými utilitami se vašemu počítači nemůže nic stát. Pravý opak je pravdou – těžko by bylo možné najít jiný programový balík, s nímž nezkušený, lež zvídavý uživatel může svá data zlikvidovat tolika různými způsoby najednou. Počínaje Disk Editorem, přes různé vysavače, obnovené ztracené clustery, které pak nejdou vymazat, až po Calibrate, který zejména s nestandardními řadiči i přes zapnutou funkci NOFORMAT dokáže provést s diskem věci na pokraji čirého okultismu.

Leč zpět k novým vymoženostem. File Fix nyní umí obnovit poškozené soubory i ve formátu WordPerfect 6.0, jen nesmíte věřit Helpu, kde o ničem takovém není ani zmínka. Vzhledem k tomu, že i soubor APPNOTES.DOC pochází z verze 7.0, není to nikterak překvapivé. System Info se v benchmarcích pyšní komparací s Pentiem, aby vám znovu mohl přivodit pocity méněcennosti po té, co jste konečně šťastně trumfli srovnání s Compaqem 386/33 z verze 6.0.

Nejvýraznější inovace doznala (jak jinak) jediná zásadní novinka z verze 7.0 – Norton Diagnostics. Kromě celkem nepodstatného Video Attribute testu, přibyl také test joysticků a především IRQ a případných konfliktů přerušení. Bohužel Diagnostics nedokázaly identifikovat joystick připojený k SoundBlasteru a test IRQ sice proběhl správně, leč bylo třeba doplnit jej vypnutím a zapnutím celého systému; samotný reset už počítači k obnovení funkce nestačil. Takže jsem „vylepšení“ Diagnostiky nijak zvlášť neocenil.

A to je, co se týče DOSu, skutečně a naprosto všechno. Dal jsem si dokonce i tu práci a porovnal délku souborů s verzí 7.0, aby mi náhodou neuniklo něco, co třeba snad nepodchytil velmi kratičký soubor WHATS.NEW, ale jedinou podstatnější změnou je o jedenáct měsíců čerstvější datum. Pokud tedy nepoužíváte Windows, je upgrade na novou verzi naprostým nesmyslem.



Aplikací pro Wokna nabízí strýček Norton celkem osm; pět z nich však tvoří poměrně kompaktní celek. Kromě programů Disc Doctor a Speed Disk, známých z Desktopu for Windows (a funkčně analogických verzím pro DOS), a System Watcher, který byl přiložen místo System Info, zde nalezneme skutečně nové a užitečné utility pro správu INI souborů – Tuner, Tracker, Editor, Adviser a File Compare.

První dva nevyžadují komentáře – jedná se o staré známé ve vkusném hávu: pan doktor pobíhá v animovaném okénku kolem disku, clustery v živých barvách se úslužně posunují a k tomu všemu si můžete vybrat hudbu dle vašeho gusta. System Watcher dohlíží na využití CPU, GDI, operační paměti, místa na disku apod. – to vše v reálném čase a s možností ponechat okno „vždy na vrchu“, jak praví Microsoft. Moře podobných utilit však lze nalézt i v share– nebo freewarových variantách.

Rovněž INI utility mne poněkud zklamaly, ovšem jen proto, že jsem od nich očekával něco trochu jiného, konkrétně schopnost přesně monitorovat všechny změny proběhlé při instalaci programů pro Windows a hlavně pak také jejich odstranění; včetně souborů, které se při instalaci trousí do hlavního a systémového adresáře Windows. To by byla velmi užitečná drobnost, protože s množstvím různých instalací tyto adresáře bytní nesnesitelným způsobem, a je přitom často velmi těžké poznat, k čemu ta které knihovna vlastně původně patřila.

Nic takého neměli u Symantecu v úmyslu. To ovšem neznamená, že by soubor INI utilit nebyl dobrý – naopak. Jedná se o jediný skutečně pozitivní přínos nové verze, který by mohl uživatele přinutit investovat do ní požadovanou, ne zase až tak zanedbatelnou částku.

Nejjednodušší je File Compare, který – jak název napovídá – slouží k porovnávání dvou INI souborů, oblíbené to zábavě všech trochu sběhlejších uživatelů Windows (porovnávat lze samozřejmě jakékoli soubory v textovém formátu). To sice umí i řada jiných programů, ovšem Norton to dělá až neuvěřitelně přehledně a prakticky, včetně takových drobností, jako je šipka informující o tom, který ze souborů je novějšího data. Lze zobrazit soubory celé (s barevně označenými diferencemi), nebo jen rozdílné řádky.

Přímo navazující užitečností je INI Tracker, o jehož verzi pro DOS již byla řeč. Program monitoruje změny iniciačních souborů (implicitně WIN.INI, SYSTEM.INI, AUTOEXEC.BAT a CONFIG.SYS; lze však doplnit i další dle potřeby), ukládá je do databáze a umožňuje je obnovit. Dosovská verze slouží spíše jako záloha pro případ, že se úpravami systémových souborů celá Windows rozloží natolik, že nepůjdou spusit.

INI Editor poskytuje poněkud odlišný pohled na INI soubory, než bývá zvykem – v horním okně se listujete sekcemi (to jsou takové ty nadpisy v hranatých závorkách), v dolním se objevuje jejich obsah. Jediným stisknutím knoflíku lze celou sekci proměnit v komentář (před všechny řádky se předsadí středník, což je ekvivalent příkazu REM v DOSu); vlastní editace se ovšem trochu paradoxně neuskutečňuje v editoru, ale ve standardním notepadu Windows.

Pro méně zkušené uživatele bude obzvlášť užitečný INI Tuner, který umožňuje nastavit některé parametry, které jinak zůstávají vyhrazeny pouze „vzdělancům“, vlastnícím MS Windows Resource Kit, což je dokumentace obsahující ta fakta, která měla být v normální uživatelské příručce, kdyby Microsoft netrpěl záchvaty obsedantního userfriendlismu. Jedná se například o barvy odkazů v Helpu, které se jinak při případné změně pozadí oken stávají často zcela nečitelné; nastavení fontů pro popisky k ikonám apod. Obecně vzato Tuner poskytuje různými způsoby – ikonami nebo textem – strukturované informace o základních i aktuálních nastaveních INI souborů.

Konečně INI Advisor je jakousi informační nadstavbou, kterou lze zavolat ze všech ostatních utilit. Jedná se v podstatě o trochu propracovanější help, poskytující podrobné informace o jednotlivých částech iniciačních souborů, ale také rozličné užitečné typy pro práci s Windows.



Úhrnem lze tedy novou verzi Norton Utilities doporučit pouze vyspělejším uživatelům Windows, kteří se ještě zcela nerozloučili s prostředím DOS. Pro ty, kdo už nechtějí příkazovou řádku do smrti ani vidět, bude možné výhodnější vyčkat, zda Symantec neobohatí INI utilitami příští verzi Norton Desktopu for Windows; osobně bych se dost divil, kdyby to neudělal. Další vývoj utilit pro DOS zůstává v nedohlednu – zdá se, že zásadní hranice, na kterou bylo možné dojít, se nalézala už kdesi mezi verzí 5.0 a 6.0 (pomineme-li nepodařenou variaci na Check-it v podobě Diagnostics v NU 7.0). Pokud se tým Petera Nortona nerozhodne stejně radikálním způsobem vykrást nápady některých autorů sharewaru, nebude ani na verzi 9.0 nejspíš už nic překvapivého.




Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU