Mýtus i bránice mimo ohrožení



      Šestý díl Asprinovy „mýtické“ série Mýtus v ohrožení aneb Zastavená Stázka (Little Myth Marker) nepřináší nic překvapivého ani v kladném, ani v záporném slova smyslu. Příjemná rutina, nad kterou se sice smíchy neuválíte, ale také vás – nejste-li vyslovenými nepřáteli humorného fantasy – určitě nebude nudit.
      Ke kompletnímu personálnímu obsazení, důvěrně známému z předchozích dílů, přibývá malá holčička Stázka, kterou Skeeve hned v první kapitole vyhraje v kartách, a mafiánská milenka Zajda. Ta patrně nadále zůstane v inventáři figurek, které s každým dalším pokračováním přibývají ve Skeevově okolí (u takového stého Mýtu by jich už musela být celá armáda), zatímco Stázka je v závěru „překvapivě“ odhalena jako Kat, tajuplný zabiják reputace, jehož si najala konkurence, aby zničil Skeevovu úspěšně se rozvíjející kariéru. Tato pointa je každému čtenáři s IQ nad 60 zcela zjevná už od první zmínky a Katovi, avšak v rámci brakové literatury patří jaksi k dobrému tonu předstírat, že opravdu nemáte nejmenší tušení, jak to dopadne.
      V dnešní uspěchané době je příjemné, jste-li s románem za půldruhé hodinky hotovi – arci pokud vás nezneklidní, že jste za každou minutu této zábavy zaplatili rovnou korunu. Překlad i redakce působí obstojně; pokud si snad dr. Vohlídka i v textu častěji dopřává oné volnosti, s níž knihu opatřil svým vlastním názvem, není to rozhodně na škodu věci. Příjemné to překvapení u Persea, tradičně nominovaného na nejhorší překlad roku (mj. též původce Slavných případů soudce Ti, které neváhám i v drastické konkurenci označit za vůbec nejhorší a nejnegramotnější překlad, jaký jsem kdy četl; kdyby Jarda Jiran zavzal do své Knihomorny i tento žánr, mohl by Slavné případy excerpovat od začátku do konce – neodpustím si alespoň citát, nad kterým jsem řval smíchy víc než celým Mýtem: „Sotva se s těmito materiály vypořádal, šel do svých obydlených částí, kde se vykoupal a dal si pozdní jídlo.“). Takovou švandu si nad Asprinem neužijete, ale zase je to alespoň na pokračování.
      Tradiční obálka dokládá, že kde chybí základy řemesla, nepomůže ani pravý emerikánský obrázek; s mimořádnou brutalitou je zde demonstrována platnost typografické poučky, že se není vhodné používat příliš různých druhů písma najednou: celkem devět slov na přední straně obálky je vyvedeno ve čtyřech zcela různých písmech a výsledek je vskutku pitoreskní.
(Robert Asprin: Mýtus v ohrožení aneb Zastavená Stázka. Přeložil dr. Pavel Vohlídka. Obálka P. A. Jones. Plzeň, Perseus, 1997. 168 s. 89 Kč)
hodnocení: ***






Úvodní strana SCI-FI KNIHOVNIČKY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU