Radio Birdman


Země původu: Austrálie

Obsazení:
Deniz Tek (lead gt, voc)
Rob Younger (voc)
Pip Hoyle (gt, keyb)
Carl Rorke /Warwick Gilbert/ (bs)
Chris Masuak (gt)
Ron Keeley (drums)

DISKOGRAFIE
řadová alba:
1. Burned My Eye (LP Long Live The Evolution 1977)
2. Radios Appear (LP/CD Sire 1978)
3. Living Eyes (LP/CD WEA 1981)
4. Live In Sydney 1976 (CD Red Line 1992)
kompilace:
A. Radio Appear-Overseas Version (CD WEA 1988)
B. The EP's (CD EWR,1992)
C. Under The Ashes (2CD WEA 199?)
D. November 30.1977 (LP bootleg 199?)

Komentář:
Sextet pocházející ze Sydney. Založeni v polovině 70. let Tekem, který se do Austrálie přistěhoval z amerického Ann Arboru (Michigan). Odtud se znal mj. s Ronem Ashetonem (ex-The Stooges) a byl silně ovlivněn tamnější rockovou scénou. Radio Birdman debutovali v říjnu 1976 EP deskou Burn My Eyes na značce Trafalgar, se skladbami Smith And Wesson Blues, Snake, I-94 a Burned My Eye, které následoval 7´ singl New Race / TV Eye (Trafalgar), Nahrávky i přes špatnou vlastní produkci ukázaly na silný muzikantský i skladatelský potenciál celé kapely. Skladby jsou neučesané, syrové, ve stylu raných The Stooges nebo Roky Ericksona, z jehož repertoáru převzali píseň "You're Gonna Miss Me" pro album Radios Appear.
První dlouhohrající deskou bylo LP Burned My Eyes na značce Long Live The Evolution obsahující materiál z EP a singlů. Po úspěchu australských The Saints v Evropě se objevil zájem o skupiny od protinožců a firma Sire vydala skupině LP Radio Appear. Opět přineslo hrubé, tvrdé skladby jako Murder City Lights, Man With Golden Helmet či New Race. Album, ačkoliv šlo také zčásti o kompilát z dříve vydaného LP Burn My Eyes, je dnes řazeno k pionýrským počinům australského garážového punk rocku konce 70. let.
V prosinci 1977 se kapela stěhuje do Anglie, kde působí na klubové scéně.Po půl roce se však rozpadá.
Album Living Eyes bylo natočeno těsně před rozpadem souboru, ale vydáno bylo až několik let poté, když skupina dosáhla kultovního statutu. Obsahuje 14 písní, některé v nových verzích (Smith And Wesson Blues, 1-94) ale také zcela nové kusy Do The Moving Change, 78, Alone In The End Zone, Crying Sun.
Po rozpadu souboru se vrátili všichni do Austrálie, kde hráli a hrají v mnoha souborech tamní undergroundové scény: Tek a Younger v New Race, Chris Masuak ve Screaming Tribesmen, Younger v New Christs, Warwick Gilber v Lime Spiders atd.
V roce 1980 založil Tek spolu s Keeleyem kapelu Visitors (nezaměňovat s americkou skupinou vedenou baskytaristkou Hilary Stench - ex-Pearl Harbor) a vydali několik alternativních singlů, EP Brother John (Phantom Records 1980) a jedno masivní rockové album (Visitors, AR3D 1982).

Komplilace The EP's obsahuje EP Burn My Eye doplněné o songy Breaks My Heart, More Fun, Dark Surprise a Didn't Tell The Man. CD vyšlo pouze v Austrálii.
CD Radio Appear-Overseas Version je rozdílná verze alba Radio Appear doplněná o skladby Hit Them Again, Non-Stop Girls, nebo hit Aloha Steve And Danno.
Under The Ashes je dvojkompakt obsahující snad veškerý kdy vydaný materiál Radio Birdman z let 1976-1978 včetně rarit jako Iskender Time nebo Love Kills.
Album Live In Sydney 1976 obsahuje 19 písní nahraných živě v Double Jay studiu v Sydney v březnu a listopadu 1976. Vedle vlastních skladeb Murder City Nights, Hand Of Law, I 94, Do The Pop jsou zde i cover verze od The Stooges (T.V.Eye), Blue Oyster Cult (Transmaniacio M. C.) nebo Troupova Route 66.
Mezi významné bootlegy patří záznam koncertu November 30. 1977 kde s nevšední energií hrají skladby jako 1970, California Sun nebo Kick Out The Jams z dílny MC5.

Poznámka: Deniz Tek je mnohde uváděn jako Dennis Trek, což je pravděpodobně (ač nedoloženo) jeho vlastní jméno.

/PK/


Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU