Neu!


Země původu: Německo

Obsazení:
Klaus Dinger (voc, perc, gt, keyb) A-D
Michael Rother (gt, bs, keyb, electronics, voc) A-D
Thomas Dinger (drums) B
Hans Lampe (drums) B
Gigi (drums) C
Konrad (bs) C
Jochen (voc) C
Brigit (voc) C
Eberhard Kranemann (bs, voc) D

DISKOGRAFIE
1. Neu! (LP Brain 1972; CD EMI /Grönland 2001) A
2. Neu! 2 (LP Brain 1973; CD EMI /Grönland 2001) A
3. Neu! ‘75 (LP Brain 1975; CD EMI /Grönland 2001) B
4. Neu! 4 (rec 85-86; CD Captain Trip 1995) C
5. NEU! '72 Live! In Düsseldorf (rec 72; CD Captain Trip 1995) D

Komentář:
Legendární německé duo, které bývá občas řazeno do okruhu Kraftwerk, s nimiž Dinger ve skutečnosti pouze bubnoval na jedné straně jejich prvního alba, ale jinak se navzájem prakticky neovlivnili. Vlastní produkce Neu! se ze všeho nejspíš blíží podstatně známějším Faust, a to jak pokud jde o minimalistickou repetici, v normálním krautrocku zdaleka ne tak důslednou, tak o naivistickou neumělost povýšenou na rafinovaný tvůrčí princip. To platí především pro první dvě alba; třetí LP posunulo tvorbu Neu! dále trochu popověji, místy zní dokonce jako vzdálený prekursor Tria, pro které ostatně dost možná znamenali Neu! inspiraci nejen hudební, ale i výtvarnou - sterotypní primitivnost obalů, jejichž kompletní grafickou úpravu tvořilo vždy jen fixem napsané a podtržené velké NEU! věru nemá daleko k pozdějšímu "srdíčkovému" logu Tria.
Ještě před vydáním LP 3 Dinger začíná hrát s La Düsseldorf - podstatně přičesanější, nicméně rovněž kultovní kapelou, s níž nahrál v letech 76-85 čtyři alba..

LP 1-3 jsou ortodoxními krautrockisty právem pokládána za zcela nepostradelná, nicméně jejich legálního vydání na CD se dočkali až v roce 2001. Do té doby se museli spokojit s bootlegy vydanými lucemburgským Germanofonem z vyčištěných vinylů. Budiž zde ovšem konstatováno, že původ nahrávek legálního vydání je alespoň místy nejspíš úplně stejný - v jednu chvíli totiž zvuk na CD2 sice jen maličko, ale přesto zcela slyšitelně přeskočí...

Alba 4 a 5 jsou naopak naprosto zbytečné fetišistické edice - první z nich je produkt pokusu udělat po deseti letech něco nového, který oba pánové původně právem shledali jako zcela nevydařený (a zase toho hned nechali) a který o dalších deset let později Dinger údajně bez vědomí Rothera dal k dispozici japonským Captain Trip, stejně jako záznam vydaný na CD5 (ve skutečnosti nejde o živou nahrávku před publikem, ale toliko nesestříhanou session z roku 1972).
Captain Trip měli rovněž na svědomí vznik nové ad hoc sestavy la! NEU?, která vychrlila během tří let (1996-1999) sedm alb (dvě nich byla doubleCD) plus několik dalších laterálních projektů k ukojení hladových japonských fanoušků Neu! a zejména La Düsseldorf, jejichž diskografii Captain Trip v téže době kompletně reeditoval.

/LA/






Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU