Steve Hillage


Země původu: UK

DISKOGRAFIE
1. Fish Rising (Virgin V2031, 1975)
(Solar Musick Suite / Fish / Meditation Of The Snake / The Salmon Song /Aftaglid)
2. L (Virgin V2066, 1976,)
(Hurdy Gurdy Man / Hurdy Gurdy Glissando / Electrick Gypsies / Om Nama Shivaya / Lunar Music Suite / It's All Too Much)
3. Motivation Radio (Virgin V2777, 1977)
(Hello Dawn / Motivation / Light In The Sky / Radio / Wait One Moment / Saucer Surfing / Searching For The Spark / Octave Doctors / Not Fade Away - Glid Forever)
4. Green (Virgin V2098, 1978)
(Sean Nature / Ether Ships / Musick Of The Trees / Palm Trees (Love Guitar) / Unidentifiend (Flying Being) / U.F.O. Over Paris / Leylines To Glassdom / Crystal City / Activation Meditation / The Glorious Om Riff)
5. Live Herald (2LP Virgin 3502, 1978)
(Salmon Song / The Dervish Riff / Castle In The Clouds / Hurdy Gurdy Man // Light In The Sky / Searching For The Spark / Electrick Gypsies // Radiom / Lunar Musick Suite / Meditation Of The Dragon / It's All Too Much / The Golden Vibe // na CD verzi nezařazena čtvrtá strana: Talking to the Sun / 1988 Aktivator / New Age Synthesis / Healing Feeling)
6a. Open (CD Virgin V2135, 1979)
(Day After Day / Getting In Tune / Open / Definite Activity / Don't Dither Do It / The Fire Inside / Earthrise)
6b. Open featuring Studio Herald (CD Caroline CAROL-1672-2)
= LP6a + 4. strana LP 5 + SPa Getting Better / Palm Trees (Love Guitar)
(Talking To The Sun / 1988 Aktivatior / New Age Synthesis (Unzipping The Zype) / Healing Feeling / Earthrise / Open / Definite Activity / Getting Better [P.McCartney] / Day After Day / 10. Getting In Tune / Don't Dither Do It / The Fire Inside)
7. Rainbow Dome Musick(Virgin VR1, 1979)
(Four Ever Rainbow / Garden Of Paradise)
8. Aura kompilace (LP Aura 1, 1980, na CD nevydáno)
(Getting Better / Palm Trees (Love Guitar) / Unidentified (Flying Being) / UFO Over Paris / The Glorious Om Riff / Talking To The Sun / 1988 Aktivator / New Age Synthesis (Unzipping The Zype) / Healing Feeling)
9. For To Next And Not Or (LP + free miniLP Virgin V2244, 1983)
(These Uncharted Lands / Kamikaze Eyes / Alone / Anthems For The Blind / Bright Future / Frame By Frame / Waiting / Glory // Before The Storm / Red Admiral / Serotonin / And Not Or / Knights Templar / Still Golden)
10. BBC Radio 1 Live In Concert rec. 1976-79 (CD Windsong 14, 1992 )
(Hurdy Gurdy Glissando / Unidentifiend (Flying Being) / Radio / New Age Synthesis / The Salomon Song / Electrick Gypsies / It's All Too Much / 1988 Activator / Crystal City / Activation Meditation / The Glorious Om Riff)
11. STEVE HILLAGE & SALIF KEITA - L'Enfant Lion (CD Mango 1993)
(Pama / Elephants 1 / Djembe / Jealousy / Chérie / Bees 1 / Eléphants 2 / Kesao / Forge / Dalimansa / Manding / Bees 2 / Donsolou / Ignadjidje)

Komentář:
Významný britský hudebník (gt, voc, keyb, synth) a skladatel, nar. 1951.
Na střední škole v r. 1967 založil se spolužáky Dave Stewartem a Monte Campbellem soubor Uriel. V červenci 1968 Hillage odešel a skupina se přejmenovala na Egg (Hillage později hostoval na jejich desce Civil Surface, Caroline C1510, 1974). Poté se věnoval studiu filozofie a historie na universitě v Kentumale, ale ze studia zběhl k hudbě. Krátce spolupracuje se skupinou Caravan a v roce 1968 se stává členem skupiny Arzachel.
V dubnu 1971 založil Hillage v Londýně soubor Khan (Steve Hillage - gt, voc; Nick Greenwood / Nigel Smith - bs; Dave Stewart - keyb; Dick Henningham - keyb, Eric Peachey - drums). Natočili album stylově vycházející ze space-rocku Space Shanty (Deram LP SDLR 11, 1972; CD 844 008-2) obsahující skladby Space Shanty, Stranded, Mixed Up Man Of The Mountains, Driving To Amsterdam, Stargazers a Hollow Stone. V říjnu téhož roku se rozpadli.
Poté Hillage spolupracoval s Kevinem Ayersem v jeho kapele Decadence na albu Bananamour (Harvest SHVL 807, 1973).
V únoru 1973 se Hillage připojil k mezinárodní progresivní skupině Gong. Hrál v té době důležitou úlohu při utváření jejich filozofického přístupu k životu a podílel se výraznou měrou na celkovém soundu skupiny. S Gong natočil alba The Flying Teapot, Angel's Egg, You a částečně se podílel i na LP Shamal, které však vyšlo dva měsíce po jeho odchodu. Ještě za svého působení v Gongu natočil první sólové LP pro firmu Virgin s názvem Fish Rising, na kterém ho doprovázeli převážně členové mateřské skupiny (Tim Blake - synth; Mike Howlett - bs; Pierre Moerlen - perc; Miquette Giraudi - keyb; Dave Stewart - synth; Gilli Smith - voc; Lindsay Cooper - voc). Album obsahuje pět rozsáhlejších kompozic v meditativním duchu, např. Solar Musick Suite, Meditation Of The Snake nebo Aftagild.
V téže době intenzivně spolupracoval s Mikem Oldfieldem na koncertním provedení jeho Tubular Bells a Hergest Ridge.
Hillage začíná ve značné míře využívat kytarových i jiných syntezátorů a jeho zájem o elektroniku se projevuje i v dalších letech. V květnu 1976 odjel do USA, kde ve woodstockých studiích Secret Sound natočil své nejvýznamější album L. LP obsahuje šest delších skladeb včetně vynikajících cover verzí Donovanova Hurdy Gurdy Man a Harrisonova It's All Too Much. Album produkoval Todd Rundgren (ex-Nazz) a na natáčení se podíleli hudebníci Rundgrenovy tehdejší kapely Utopia: Roger Powell (keyb, synth), John Wilcox (drums) a Kasim Sulton (bs). Vedle nich hostoval v nahrávkách trumpetista Don Cherry, Larry Karush na tabla a Hillageova družka Miquette Giraudi (voc, synth, keyb). Nejvýznamější skladbou z L je dvanáctiminutová Lunasr Musick Suite s božskými Cherryho tibetskými trumpetami. Album mělo velký ohlas a jeho koncertní provedení proběhlo na benefičním koncertu v londýnském Hyde Parku, kde doprovodnou skupinu tvořili: Miquette Giraudi (synth, voc), Clive Bunker (drums), Colin Bass (bs), Christian Boule (gt) a Basil Brooks (synth).
Počátkem roku 1977 odehrál Hillage turné po USA, aby se tam v červenci vrátil a pod producentským dohledem Malcolma Cecila natočil LP Motivation Radio. Album je zaměřeno spíše na rockové písničky než na rozsáhlé kompozice. Nahrávání se zúčastnili ještě Malcolm Cecil (synth), Miquette Giraudi (keyb), Reggie McBride (bs) a Joe Blocker (drums).
V dobnu 1978 vychází první ze série "ekologicky" zaměřených alb Green, které produkoval bubeník Nick Mason z Pink Floyd. Na tomto výborném albu hráli s Hillagem (polyfonní kytarový syntezátor, zpěv a moog) ještě Miquette Giraudi (synth, EMS vocoder, voc), Curtis Robertson jr. (bs) a Joe Blocker (drums). LP obsahuje výhradně tvorbu tandemu Hillage/Giraudi ve space rockovém soundu v kombinaci s akustickými nástroji např. Musick Of The Trees, Leylines To Glassdoom, U.F.O. Over Paris apod. V létě 1978 následovalo promoční britské turné a účast na srpnovém festivalu v Readingu.
V dubnu 1979 natočil Hillage hudbu pro Rainbow Dome - audiovizuální projekt předvedený na festivalu Mind-Body-Spirit v londýnské Olympii. Obě ambientní skladby z tohoto představení Garden Of Paradise a Four Ever Rainbow vyšly na čirém vinylu Rainbow Dome Musick.
Na trhu se objevilo také živé 2LP Live Herald natočené na koncertech v letech 1977-1978. K živým nahrávkám starších skladeb bylo na čtvrté straně připojeno i několik studiových novinek, které se na CD nevešly a jsou připojeny k k CD verzi alba Open (Open / Studio Herald). Na Live Herald hrají s Hillagem ještě: Miquette Giraudi, Christian Boule (gt), Andy Anderson (drums) a John McKenzie (bs).
LP Open přineslo sedm nových rockovějších skladeb (mj. Day After Day, Open, Don't Dither Do It) natočených ve spolupráci s Miquette Giraudi, Dave Stewartem (slide gt, voc), Paulem Francisem (bs) a bubeníkem Andy Andersonem. Deska se bohužel nesetkala s přízní kritiky a v Record Mirroru napsali "Hippie hraje disco!" Přesto je Open výtečná deska plná nápadů, skvělého rockového drive a feelingu. Album si produkoval Hillage sám.
Koncem roku 1980 absolvoval velké evropské turné, po kterém se stáhl do ústraní a věnoval se meditaci a odpočinku.
V roce 1981 se zúčastnil nahrávání singlu The American / League Of Nations skupiny Simple Minds
Následujícího roku vyšlo jeho zatím poslední studiové album For To Next And Not Or, které jako by v názvu předjímalo kytaristův odklon od nahrávání vlastních desek. Album obsahuje jeho typický skladatelský rukopis s lehce ambientním stylem skladeb. Na desce je jich čtrnáct (mj. Kamikaze Eyes, Before The Storm, Anthems For The Blind nebo Knights Templar) plných zvláštních emocí a citu. Po této desce se stáhl do stínu svého studia a pracuje jako vyhledávaný mistr zvuku, studiový hudebník, producent a skladatel hudby k různým scénickým projektům apod.
CD BBC Radio 1 - Live In Concert obsahuje známé kompozice v rozdílných aranžmá oproti původním nahrávkám např. 1988 Activator, Activation Meditation, Electrick Gypsies atd.
V 90. letech o sobě nechal slyšet především při spolupráci s elektronickými kapelami v čele s Orb.

/PK/

Viz též:
Archachel, Gong

Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU