B. Bumble & The Stingers


Země původu: USA

Obsazení:
Ernie Freeman (piano)
Rene Hall (gt)
Earl Palmer (drums)

DISKOGRAFIE
kompilace:
Nut Rocker And All The Classics (CD Ace CHD 577, 1995) /58:27/
(Nut Rocker / Bumble Boogie / School Day Blues / Boogie Woogie / Near You / Bee Hive / Caravan / Nautilus / Nola / Rockin' on 'N' Off / Mashed #5 / Apple Knocker / The Moon and the Sea / All of Me / Dawn Cracker / Scales / Twelfth Street Rag / Canadian Sunset / Baby Mash / Night Time Madness / In the Mood / Chicken Chow Mein / Bumble Bossa Nova / Canadian Sunset)

Komentář:
De facto nikdy neexistující kapela jediného (respektive dvou) hitů, které se konstantně vyskytují na většině výběrů rock‘n‘rollů z počátku šedesátých let, ale o níž prakticky nikdo nic neví. Vyprodukovali desítku singlů, ale nikdy nevydali žádné album. Šlo o syntetickou studiovou záležitost produkovanou Kimem Fowleym, který stál za peckami typu Alley Oop (The Runaways) nebo Papa-Oom-Mow-Mow (The Rivingtons) a později se objevil i na Zappově albu Freak Out. Prvním opusem (přinášejícím menší ze zmíněných dvou hitů) byl v roce 1961 singl Bumble Boogie / School Day Blues (Rendezvous 140). Titulní kousek vycházal ze skladby Rimského-Korsakova Flight Of Bumble Bee (Let čmeláka) - odtud i slovní hříčka s neexistujícím B. Bumblem, později dovršená v mystifikaci, že jde o skutečného Williama Bumbla z Ady v Oklahomě. Následovaly singly Boogie Woogie (Pinetop's Boogie Woogie) / Near You (Rendezvous 151, 1961) a Bee Hive / Caravan (Rendezvous 160, 1961), ale teprve až Nut Rocker / Nautilus (Rendezvous 166, 1962) byl trefou do černého. Tato bizarní a odšlápnutě zboogiovaná adaptace Čajkovského Louskáčku se v Británii dostala až na první místo hitparády. Do roku 1963 pak následovaly pokusy zopakovat tento úspěch dalšími adaptacemi klasiků - Rachmaninova, Beethovena, Rossiniho, Griega či Bizeta - vše marno.
B. Bumble & The Stingers se tak nicméně stali opomíjenými průkopníky classical-rocku řadu let před Emersonovými Nice!

Všechny singly včetně čtyř původně už nevydaných skladeb shrnuje vysoce doporučitelná CD kompilace firmy Ace - až na výjimky se jedná o dodnes velmi svěží a příjemnou hudbu s neodolatelným šarmem své doby - a zdaleka ne tak únavnou, jako jsou ve větší koncentraci kupříkladu instrumentálky Shadows.

/LA/






Úvodní strana ZAPOMENUTÉ HUDBY

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU