Logo

Hřbitov texteditorů


(Softwarové noviny 12/1996)



Množství textových editorů, které vývoj softwaru během své chvatné cesty zanechal v příkopech za sebou, jde v celosvětovém měřítku určitě do stovek – vzpomeňme jen nedávné éry, kdy patřilo div ne k dobrému tónu každé naší trochu větší softwarové firmy mít vlastní „texťák“ – kde je konec všem těm PragoTextům, Esům a Screen Editorům. Jiné programy stále pokulhávají po trati, tvoříce tak jakýsi peleton za jasným favoritem, kterým se stal Microsoftů Word.

Nevěříte? Stačí otevřít si kterékoli noviny s nabídkou volných pracovních míst a podívat se, jaké softwarové znalosti se požadují. Tam, kde se dokázali vyprostit z tenat Tetxu602, je to prakticky unisono Word a Excel.

Připomeňme si zde alespoň několik programů, které buď už zcela zmizely z našeho trhu, nebo se na něm nikdy neobjevily, či jen prolétly jako více či méně planoucí kometa a nyní se vyskytují jen v těch nejpodrobnějších nabídkových katalozích.



WORDSTAR

První velký světový textový editor. Stále se vyvíjí a prodává; loňská verze 2.0 pro Windows byla výrobce označována dokonce za DTP a editor v jednom. Skutečně to není nezajímavý software a prodává se přitom za čtvrtinu cenu Wordu či WordPerfectu. Možná i proto ho u nás nikdo nenabízí, nicméně pokud si dobře vzpomínám, nepokusil se o to nikdo ani v minulosti. Varianta na platformě DOSu, zvaná WordStar 2000, měla být ambiciozním pokračováním slavné tradice; ani ta se však u nás nikdy neprosadila.



CHI-WRITER

Původně editor na psaní matematických textů. Pracoval v DOSu ve vlastním grafickém prostředí. U nás se jej pokusilo v různých verzích lokalizovat a distribuovat více firem (minimálně Tesla a AutoCont), obecnějšího rozšíření se však nikdy nedočkal.



ESO (PLUS)

Velmi nepovedená česká mutace Chi-Writeru z produkce AutoContu; přes snaživou reklamní kampaň poměrně rychle uložená k věčnému spánku.



SPRINT

Na svou dobu velmi zdařilý editor pracující v textovém režimu. Dodnes těžko pochopit, proč Borland jeho vývoj tak náhle ukončil. Jako ostatní produkty této firmy byl u nás jistý čas zejména v programátorských kruzích poměrně populární.



PRAGOTEXT

Primitivní, znakově orientovaný český editor, který poměrně rychle a nejspíš předčasně podlehl komplexu z Textu602.



CYRIL

Jednoduchý, rovněž znakový slovenský editor. S rozpadem federace zcela zmizel z obzoru – nelze vyloučit, že jej v Žilině stále ještě vyvíjejí.



MAT, KLASIK

Ještě nedávno nejperspektivnější a nejlepší domácí editory. Jak dlouho bude trvat, než i je zlikvidují Windows 95.



ACCEPT

Ambiciozní, leč planý izraelský pokus o výrobu internacionálního editoru pro Windows. Po začáteční agresivní reklamní kampani se vytratil kamsi do ztracena.



WORD EXPRESS, FINE WORD a bůhvíkolik podobných

Novější zahraniční editory pro Windows obvykle nižší třídy, které k nám buď nikdy nikdo nepřivezl, anebo přivezl, ale neprodal.



(AMI) WORD PRO, WORDPERFECT

Poslední dva udatní bojovníci s monopolem Microsoftu. Převálcuje i je Gatesův stroj na peníze...?








Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU