Logo

Norton po kapkách


(Softwarové noviny 9/1993)



Od té doby, co firmičku Petera Nortona schramstl SYMANTEC, to už není co bývalo. Leč možná jde jen o časovou shodu – co taky pořád nového vymýšlet, dokud tu straší DOS. Po diskutabilních Nortonových Utilitách pro Windows a rozpačité DOSovské verzi 6.0 nyní přicházejí Norton Utilities 7.0, a mám-li shrnout první dojem ve stručnosti – nic moc. Poněkud rozšířeněji: pokud vlastníte jakoukoli starší verzi Utilit, CheckIt a něco slušného na kopírování disket, nemáte-li několikagigabajtový harddisk a nepoužíváte-li Stacker či DoubleSpace, jsou Nortonovy užitečnosti 7.0 naprostou ztrátou času i jen na prohlédnutí, natož abyste za ně vyhazovali peníze.

S těmi utilitovými balíky je to vůbec podivuhodné; kupříkladu taková PC TOOLS se zdají s každou novou verzí horší a horší, alespoň pokud jde o uživatelské rozhraní. Přijatelné bylo naposledy v PC TOOLS 6.0; ale od té doby, co se Central Point začal pokušet udělat z DOSu Windows, je to k nevydržení. Tohoto vzoru bohužel následoval nyní i SYMANTEC, takže v Nortonových Utilitách 7.0 například můžete myší chytit dialogové okno a posunout ho po obrazovce. K čemu že to má být dobré, výrobce bohužel nevysvětluje, a obávám se, že by se mu to nepovedlo, ani kdyby se hodně snažil.

Každopádně takto upravený Norton běhá zřetelně lenivěji, než činil v předchozí verzi, a to přesto, že upustil od dřívějších komprimovaných souborů. Nejde pořádně nastavit pozadí oken, a navíc – což se mi u žádného dosavadního produktu z dílny pana Petera nestalo – kolabuje. Speed Disk se pere s rezidentní češtinou, pracně vypiplanou, aby nevadila ani programům, kterým jinak vadí úplně všechno (ohlásí neexistující ztracené clustery a skončí); Calibrate s QEMM hravě položí celý systém. Ve verzi 6.0 se pochopitelně nic podobného neděje. Vzhledem k tomu, že jde skutečně o první dojem nabytý za jediný večer, je zajisté vcelku dobře možné, že jsem pouze někde přehlédl příslušnou poznámku v READ.ME, nebo že by stačilo trochu překonfigurovat systém. Nicméně na výrobcích Petera Nortona jsem vždycky nejvíc oceňoval, že fungovaly na jakémkoli přístroji a s jakýmkoli rezidentním softwarem naprosto bez problémů.

Ale budiž – verze 7.1 to možná spraví (až na ta pseudoWindows) – takže by přece jen stálo za to podrobněji vyjmenovat, co nového na nás SYMANTEC připravil. Hlavním trumfem je program DIAGNOSTIC, který provádí testování systému zhruba v rozsahu poskytovaném CheckItem 3.0; navíc vás ještě nahlas pozdraví či zahraje (test audio). Další chloubou nových Utilit je kompatibilita s kompresními programy typu Stackeru, a to včetně optimalizace a obnovy disku. Nezkoušel jsem, protože nepoužívám; vzhledem k tomu, jak halasně je tato nová vymoženost inzerována na obalu, mohlo by to nejspíš skutečně fungovat. Podobně jsem neocenil ani slibovanou podporu velkých harddisků.

Druhou a poslední zásadně novou utilitou je program Duplicate Disk, umožňující kopírovat diskety jedním vrzem bez otravného přehazování SOURCE a TARGET diskety. Podobné utility existují již velmi dlouho, a dlužno podotknout, že ve srovnání třeba s sharewarovým DISKDUPE, působí prográmek z Nortonova balíku jako hodně chudý příbuzný. Jeho funkce se omezují na nastavení zdrojového a cílového drivu, což je navíc nesmysl, protože oba drivy musí být totožné, a taky se jinak než jako tototožné nastavit nedají. O rafinovanostech našich zvrhlých uživatelů, kteří v pohodě kopírují 3,5 palcové DD disky na 5.25 DD formátované na 720 kB, se Duplicate Disku ani nesní, zatímco DISKDUPE to (a mnoho jiného) zvládá pravou zadní.

Ostatní novinky jsou spíše jen drobná vylepšení a kosmetické úpravy. Tak například program Erase Protect se nyní jmenuje SmartCan; dvě položky z Disk Tools – Create Rescue Diskette a Restore Rescue Diskette – se přestěhovaly do hlavního menu pod názvem Rescue Disk a z vytvořeného záchranného disku lze teď rovnou bootovat. Ve File Fix přibyla možnost reparace poškozených souborů ve formátech QuatroPro, Excel a WordPerfect. Program na prohledávání souborů (File Find) byl obohacen o Replace – možnost náhrady vybrané části textu za jinou. V Disk Editoru je zařazena zajímavá mová funkce Advanced Recovery Mode umožňující opravit poškozený disk, leč ani tu jsem naštěstí vyzkoušet nemohl.

Norton Utilities 7.0 nyní údajně podporují DOS 6.0 a Windows 3.1, ale upřímně řečeno nepodařilo se mi za tu chvilku najít podstatnější rozdíl oproti starší verzi. Patrně bude především v NDOSu – vylepšeném DOSu proti verzi 6.0 (Nortonových Utilit i MS DOSu) – v němž jsem nikdy neshledal zalíbení; samotný MS DOS mi připadá už tak dostatečně komplikovaný, než abych měl chuť ho rozšiřovat ještě o další příkazy. Známí, kteří NDOS zkusili použít, přecházeli postupně z fáze nekritického nadšení (kdy jim dříve pochmurná obrazovka příkazové řádky náhle hýřila barvami, divoce v ní blikala okna a speaker vyluzoval kakofonický kvikot při spuštění každého batche) přes fázi zdůrazňování skvělých možností stále zainstalovaného NDOSu (kterých už mezitím přestali používat) až ke kajícnému návratu ke COMMAND.COMu.

Tím samozřejmě nechci říci, že by NDOS byl špatný – naopak – pro lidi zvyklé pracovat s příkazovou řádkou je přímo výtečný a alespoň ve starších verzích dalo pořádnou fušku najít program, s nímž by se nesnášel. Na druhé straně řada výhod, které přináší, je uživatelům Norton Commanderu velmi důvěrně známa i bez NDOSu (editace příkazové řádky, historie povelů apod.), jenže Commander je celkově daleko jednodušší a přítulnější. V případě NDOSu má také snad nějaký smysl Woknová koncepce nových Utilit, neboť i Help, který lze z příkazové řádky NDOSu stisknutím F1 vyvolat, je pohyblivý, takže jej můžeme odsunout na stranu a podívat se pod něj na minulé povely.

Úhrnem vzato poslední dvě verze Nortonových užitečností dávají za opravdu přísloví, že nemusí pršet, jen když kape. Žíznivcům, lačným každé kapky, snad přijdou vhod i Norton Utilities 7.0. Jinak však – Plamenům! – jak psávával pan Florian.






Úvodní strana ARCHIVU MARTINA MANIŠE

Hlavní menu LEGE ARTIS NA WEBU